Usuwanie wilgoci z domu za pomocą rekuperacji
Nowoczesne Instalacje 2021
4-5 minut
Nadmiar wilgoci w domu nie jest mile widzianym gościem. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach nie tylko obniża komfort mieszkania, ale może mieć również negatywny wpływ na zdrowie domowników. Wilgoć i niska temperatura to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Zbyt duża wilgotność powietrza w dłuższej perspektywie odbija się także na konstrukcji samego budynku. Dlatego warto zadbać o to, aby wspomniany problem nie pojawił się w Twoim domu. Rozwiązaniem, które wspomaga walkę z wilgocią, jest rekuperacja.
JAK ZLIKWIDOWAĆ WILGOĆ?
Każdy dom potrzebuje sprawnej wentylacji, której zadaniem jest wymiana zużytego powietrza i napływ świeżego z zewnątrz. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w budynku odpowiada za to, że wilgotność utrzymuje się na optymalnym poziomie. W przypadku nowego budownictwa problemowi wilgoci można stawić czoło już na etapie projektu, uwzględniając w nim instalację, która będzie zamiennikiem dla wentylacji grawitacyjnej. Nie oznacza to, że w starszym budownictwie nie można wykorzystać nowoczesnych technologii, które poradzą sobie z nadmierną wilgotnością. W jednym i drugim przypadku sprawdzi się rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
REKUPERATOR USUWA WILGOĆ W DOMU
Działanie rekuperatora opiera się na dostarczaniu powietrza do pomieszczeń oraz usuwaniu tego zużytego, w którym występuje dwutlenek węgla, zanieczyszczenia, ale także wilgoć. Jednocześnie w rekuperatorze odbywa się wymiana energii - powietrze wywiewane przekazuje ciepło temu, które na...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze