Dobry sposób na ścieki
Nowoczesne Instalacje 2021
17-22 minuty
Powstające w domu ścieki trzeba gdzieś odprowadzić. Zaś wiele działek nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Wtedy rozwiązaniem pod wieloma względami najlepszym i gwarantującym najtańszą eksploatacje jest budowa przydomowej oczyszczalni. Tam, gdzie jest to niemożliwe ze względu na ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego lub trudne z jakichś innych względów pozostaje budowa szamba.
Prawie każda domowa instalacja kanalizacyjna działa na podobnej zasadzie. Ścieki z sanitariatów, umywalek, pralek itp. spływają pod własnym ciężarem do wspólnych przewodów zbiorczych, a następnie przez przewód odpływowy wyprowadzane są poza budynek. Różnice dotyczą tego, co się następnie dzieje z nieczystościami. Mogą one trafiać do kanalizacji zbiorczej, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
Oczyszczalnia z drenażem jest stosunkowo tania i wygodna w użytkowaniu. J. WERNER
Kanalizacja zbiorcza
Podłączenie do publicznej sieci kanalizacyjnej wykonuje się w formie tzw. przykanalika, najczęściej zakończonego studzienką rewizyjną, w której łączy się on z przewodem odprowadzającym ścieki z budynku. Budowa wymaga uzgodnienia warunków z lokalnym przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym i sporządzenia odpowiedniego projektu, a także zgłoszenia zamiaru wykonania przyłącza w starostwie powiatowym.
W praktyce, jak zwykle w takich przypadkach, najlepiej powierzyć wszystkie ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze