Rekuperatory

Rekuperator, czyli korzyści z odzysku
Centrala wentylacyjna z rekuperatorem, czyli z odzyskiem ciepła, pozwala nie tylko obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dzięki niej zwiększamy komfort, bo powietrze jest zawsze dostarczane tam gdzie to zaplanowano i w ustalonej przez nas ilości. Bo właśnie ten rodzaj wentylacji daje nam pełną kontrolę nad wymianą powietrza w domu. Dla osób z uczuleniami na pyłki roślin oraz szczególnie wrażliwych na smog bardzo ważne jest także to, że powietrze przechodzi przez dokładne filtry zanim trafi do wnętrz.
Usuwanie wilgoci z domu za pomocą rekuperacji
Nadmiar wilgoci w domu nie jest mile widzianym gościem. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach nie tylko obniża komfort mieszkania, ale może mieć również negatywny wpływ na zdrowie domowników. Wilgoć i niska temperatura to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Zbyt duża wilgotność powietrza w dłuższej perspektywie odbija się także na konstrukcji samego budynku. Dlatego warto zadbać o to, aby wspomniany problem nie pojawił się w Twoim domu. Rozwiązaniem, które wspomaga walkę z wilgocią, jest rekuperacja.
Filtr który ochroni Ciebie i Twoją rodzinę przed wirusami i smogiem
Filtry MAB firmy DOSPEL o klasie filtracji EU12/ H12 blokują 99.5% zanieczyszczeń z otoczenia. Jest to najlepsza metoda ochrony przed smogiem, pyłem i cząstkami, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia.
Rekuperacja, czyli energooszczędna wentylacja, to standard zdrowego budynku w dzisiejszym świecie
Jeszcze do niedawna o rekuperacji mówiło się przeważnie w kontekście oszczędności energii. Raz wytworzone przez system grzewczy budynku ciepło mogło być wykorzystane po raz drugi. To przynosiło wymierne oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Ocenia się, że w porównaniu do prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej, oszczędności te mogą sięgać nawet 50% i znacząco obniżyć zużycie energii przez budynek. W ostatnim czasie jednak najważniejsze stało się także coś innego: możliwość znacznego wpłynięcia na jakość powietrza zewnętrznego i jego oczyszczenie z kurzu, smogu, wirusów oraz bakterii.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Automatyczna wentylacja z rekuperacją od Stiebel Eltron
Dzięki centralnej wentylacji pojedyncza jednostka (rekuperator) obsługuje wymianę powietrza w budynku za pomocą systemu dystrybucji powietrza. Potrzebne do tego kanały wentylacyjne mogą być wpuszczone w ścianach betonowych lub podwieszanych sufitach, w podłogach lub umieszczone pod jastrychem - nawet na otwartej przestrzeni. Ta opcja jest odpowiednia w przypadku nowych i kompleksowych projektów modernizacyjnych. Jej główną zaletą jest równomierne dostarczanie świeżego powietrza w całym budynku. Energia odzyskana z powietrza wywiewanego może być wykorzystana do podgrzania powietrza nawiewanego.
Wybór rekuperatora w praktyce - na co zwracać uwagę, żeby podjąć optymalną decyzję.
Szeroki wachlarz rekuperatorów dostępnych na rynku oraz ogrom możliwych rozwiązań, sprawia, że wybór właściwego urządzenia staje się bardzo trudny. Producenci prześcigają się, który z nich ma wyższą sprawność odzysku ciepła i stawiają ją jako priorytet, który ma determinować końcowy zakup. Tymczasem, rekuperator jest tak dobry i sprawny, jak jego podzespoły, zastosowana izolacja, jakość wykonania i automatyka, która nim steruje. W tym artykule podpowiadamy, na co w praktyce zwracać uwagę przy wyborze rekuperatora do domu, tak aby faktycznie odpowiadał on na wszystkie nasze potrzeby. Na potrzeby artykułu, wzięliśmy pod lupę nową wersję jednego z najbardziej cenionych wśród użytkowników i ekspertów urządzeń - rekuperator Komfovent Domekt R 450 V i to na jego podstawie będziemy omawiać poszczególne elementy.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT