Szeroki wachlarz rekuperatorów dostępnych na rynku oraz ogrom możliwych rozwiązań, sprawia, że wybór właściwego urządzenia staje się bardzo trudny. Producenci prześcigają się, który z nich ma wyższą sprawność odzysku ciepła i stawiają ją jako priorytet, który ma determinować końcowy zakup. Tymczasem, rekuperator jest tak dobry i sprawny, jak jego podzespoły, zastosowana izolacja, jakość wykonania i automatyka, która nim steruje. W tym artykule podpowiadamy, na co w praktyce zwracać uwagę przy wyborze rekuperatora do domu, tak aby faktycznie odpowiadał on na wszystkie nasze potrzeby. Na potrzeby artykułu, wzięliśmy pod lupę nową wersję jednego z najbardziej cenionych wśród użytkowników i ekspertów urządzeń - rekuperator Komfovent Domekt R 450 V i to na jego podstawie będziemy omawiać poszczególne elementy.
CO TO JEST REKUPERACJA I CO DAJE W PRAKTYCE
Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowego pojęcia. Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To system, którego głównym urządzeniem jest centrala wentylacyjna, potocznie nazywana rekuperatorem. Rekuperator zapewnia nam wymianę zużytego, brudnego powietrza z pomieszczeń, na czyste i świeże z zewnątrz. Co ważne, rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza i przekazuje je poprzez tzw. wymiennik ciepła do powietrza nawiewanego. W praktyce odzyskujemy nawet powyżej 80% całego ciepła, które w innym wypadku bezpowrotnie uciekło by przez komin wentylacyjny. Przekłada się to bezpośrednio na nasz komfort i oszczędność energii.
DANE TECHNICZNE REKUPERATORA. CO OZNACZAJĄ W PRAKTYCE - NA PRZYKŁADZIE POLECANEGO KOMFOVENT DOMEKT R 450 V
Przeglądając karty katalogowe poszczególnych rekuperatorów wcześniej czy później natrafimy na konkretne dane techniczne. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik, jak je czytać i na co w prakty...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze