Czysta, zdrowa i smaczna
Nowoczesne Instalacje 2021
23-28 minut
Nie jesteśmy w stanie żyć bez wody. Dlatego jej zapewnienie w domu jest tak ważne. Najłatwiej jest, gdy działka leży w miejscu z dostępem do wody wodociągowej. Wtedy wykonanie przyłącza to standard. Jeżeli sieci nie ma, pozostaje wywiercić studnię. Bardzo często jednak woda z własnego ujęcia wymaga uzdatniania - np. usunięcia nadmiaru żelaza, zmiękczenia. Niejednokrotnie oczyszczamy także wodę wodociągową. Ale to już kwestia komfortu, a nie absolutnej konieczności.
Najlepszą opcją jest woda płynąca z wodociągu. Co prawda czasami trzeba sporo zapłacić za przyłącze, a potem regulować rachunki za zużycie wody, ale nie musimy się martwić o jej jakość. Niestety, takie rozwiązanie jest dostępne tylko dla właścicieli tych działek, które są podłączone do sieci. Pozostali muszą zlecić wykopanie studni. Woda z niej jest darmowa, ale niestety często wymaga uzdatnienia, więc i eksploatacja własnego ujęcia pociąga za sobą koszty.
Przyłącze wodociągowe
Aby podłączyć się do sieci wodociągowej, trzeba wystąpić do zakładu wodociągowego o tzw. warunki techniczne przyłączenia. Kolejny krok to zlecenie sporządzenia projektu i uzyskanie dla niego odpowiednich aprobat. W praktyce zwykle można po prostu pójść do lokalnego zakładu wodociągowego i zlecić wykonanie przyłącza jego własnym służbom techniczno-eksploatacyjnym bądź wskazanej przez to przedsiębiorstwo firmie. Wykonawca na ogół sam załatwia całą dokumentację potrzebną do zrobienia tzw. wcinki do wodociągu, a...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze