Ciepło z ziemi

Szalony wzrost rynku pomp ciepła dotyczy głównie modeli powietrze/woda - tańszych i prostszych w montażu. Pompy gruntowe są dużo bardziej efektywne i przewidywalne, lecz jednocześnie droższe i wymagające budowy instalacji dolnego źródła. W ostatnich latach, co roku sprzedaje się ich w Polsce przeszło 5 tys.
Pompa ciepła to rozwiązanie zdecydowanie proekologiczne. Do ogrzewania budynku wykorzystuje darmową i odnawialną energię, dostępną w jego otoczeniu - w gruncie, powietrzu, wodzie. Niczego nie spala, nie emituje zatem żadnych szkodliwych substancji.
Jeszcze kilka lat temu te urządzenia uchodziły za drogą fanaberię. Obecnie, we wszystkich odmianach, sprzedaje się ich u nas tylko dwa razy mniej, niż kotłów na paliwa stałe! Ogromny wzrost popularności pomp ciepła wynika z kilku powodów: większej wiedzy inwestorów, spadku cen tych urządzeń, niskich kosztów takiego ogrzewania, łatwości założenia wersji powietrznej, często wykorzystywanej wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Nie bez znaczenia są też względy ekologiczne, czyli dbałość o środowisko naturalne i jakość powietrza, którym oddychamy.
JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?
W domowym systemie grzewczym pompa ciepła ma takie samo zadanie, jak kocioł gazowy albo węglowy - służy do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
