Najpopularniejsze materiały i zasady montażu
W Polsce większość inwestorów przy wybieraniu pokrycia dachu, rozważa użycie dachówek (cementowych albo ceramicznych) lub blachodachówek. Właściciele domów o nowoczesnej bryle wykańczają połacie blachą płaską, a zwolennicy tradycyjnej dworkowej albo góralskiej stylistyki - gontem, oraz znacznie rzadziej strzechą albo łupkiem. Wszystkie te pokrycia trzeba solidnie ułożyć. Zadanie to powinni wykonać dekarze. O ile fachowców potrafiących układać powszechnie dobierane materiały jest wielu, to znalezienie doświadczonych specjalistów od łupka bądź strzechy może być trudne. W artykule tym skupimy się na trzech najpopularniejszych materiałach.
W projekcie domu podane są zazwyczaj ogólne informacje dotyczące pokrycia dachu. Najczęściej jest to dachówka (ceramiczna, betonowa) lub blachodachówka, bez wskazania konkretnego produktu. Architekt sugeruje rodzaj pokrycia, a do inwestora należy decyzja w sprawie modelu. Rodzaju pokrycia nie można jednak zmieniać samodzielnie, bo istotny jest tu rodzaj zaprojektowanej więźby i podkładu oraz dopuszczalne obciążenia ciężarem pokrycia.
Więźba dachowa planowana jest tak, by wytrzymała nie tylko ciężar samego pokrycia (zwykle do 70 kg/m2), także obciążenie śniegiem i naprężenia spowodowane podmuchami wiatru, które są nawet dwukrotnie większe - około 150 kg/m2.
Inwestorzy, podejmując ostateczne decyzje, na ogół kierują się względami estetycznymi, trwałością materiału oraz kosztami nie jedynie pokrycia wybranego producenta, ale też jego ułożenia. Zwykle analizują dwa najbardziej podobające się wyroby i porównują wydatki. Warto zlecić precyzyjny kosztorys kilku wykonawców, bo może się oka...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze