Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Inteligentne zarządzanie kotłem poprzez aplikację na smartfona
Dostępne w ofercie firmy Termet gazowe kotły kondensacyjne tj. EcoCondens Gold Plus, EcoCondensNex,EcoCondensIntegra II Plus, EcoCondens Solid Plus zostały wyposażone w interfejs LIN. Umożliwia on współpracę z Systemem Termet Comfort - najnowszym rozwiązaniem pozwalającym na zdalne zarządzanie kotłem, a nawet całym systemem grzewczym poprzez darmową aplikację na smartfona.
Praktycznie nad głową
Otwarte szafki górne, to jeden z obecnych trendów. Jeśli myślimy o tak zaaranżowanej przestrzeni kuchennej, jednak przeraża nas perspektywa ścierania kurzu ze szklanek i naczyń, warto pomyśleć o czymś pomiędzy. Podnośnik AVENTOS HL w wersji z przeszklonym frontem, wyeksponuje to co wewnątrz szafki, jednocześnie ochroni wszystko przed zabrudzeniami.
Gotowa masa szpachlowa NIDA EXCELLENCE
Samorozlewna gotowa masa Nida Excellence jest cienkowarstwową, polimerową masą szpachlową przeznaczoną do wykonywania gładzi wewnątrz obiektów budowlanych. Odpowiednio nałożony produkt nie wymaga wygładzania powierzchni piórem/nożem stalowym po aplikacji masy na ścianę/sufit. Produkt jest przeznaczony do maszynowego szpachlowania podłoży mineralnych wewnątrz obiektów budowlanych (płyty g-k, stropy typu filigran, tynki gipsowe, tynki cementowo- wapienne). Optymalna grubość jednej warstwy wynosi od 1,0 do 1,5 mm.
ISOVER POLTERM PLUS - nowy produkt na rynku wełny mineralnej
Gliwicka fabryka ISOVER poszerza ofertę do fasad wentylowanych o Polterm Plus. To niepalne, pokryte ciemnym welonem szklanym płyty z wełny mineralnej o bardzo dobrych parametrach cieplnych i właściwościach akustycznych. Polterm Plus dzięki deklarowanemu współczynnikowi przewodzenia ciepła o wartości 0,034 W/(m•K) pozwala na spełnienie najnowszych wymagań izolacyjności cieplnej (Warunki Techniczne 2021) niższą grubością materiału niż dotychczas stosowane produkty z wełny mineralnej skalnej.

Projekty domów

HomeKONCEPT 89
Projekt HomeKONCEPT 89 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w lucernie 10
Projekt Dom w lucernie 10 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w papawerach
Projekt Dom w papawerach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Nowoczesny i kameralny
Najpierw Agnieszka i Sławek marzyli o większym mieszkaniu. Kiedy ostatecznie zdecydowali się na wykorzystanie posiadanej działki i zaprojektowanie domu, podczas szkicowania układu pomieszczeń, operowali kryteriami, które byłyby dla nich istotne w blokowych lokalach. Podczas budowy wiele prac wykonali samodzielnie.
Man icon Lilianna Jampolska
Wyjątkowo funkcjonalny
Kiedy Marta i Sebastian znaleźli zadrzewioną działkę w pięknej podmiejskiej okolicy, postanowili zbudować na niej wielofunkcyjną rodzinną siedzibę z obszernym zapleczem gospodarczym - kładli nacisk na solidność i wygodę. Wyposażyli ją w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną z GWC, odkurzacz centralny.
Man icon Lilianna Jampolska
Zagospodarowanie deszczówki
Deszczówka to cenny darmowy surowiec, który warto użytkować w domach i ogrodach. Najlepiej gromadzić ją w odpowiednim zbiorniku i stosować do podlewania roślin lub rozmaitych prac porządkowych. Opcji jest sporo. W jaki sposób woda opadowa przydaje się naszym Rozmówcom?
Man icon Lilianna Jampolska
Ania - Członkini Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2012 r.
Dom: powierzchnia 114 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 160 m2. Działka - 900 m2. Grunt - gliniasty. Zagospodarowanie deszczówki: część zbierana w zbiornikach do podlewania roślin, część rozsączana w gruncie. Elementy składowe systemu - 2 naziemne zbiorniki o pojemności 150 i 200 l, perforowane rury drenażowe o średnicy 100 mm i długości do 18 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2018 r.
Dom: powierzchnia 190 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 160 m2. Działka - 1500 m2. Grunt - niejednorodny, głównie ilasty. Zagospodarowanie deszczówki: do podlewania ogrodu. Elementy składowe systemu - podziemny betonowy zbiornik o pojemności 2 m3, instalacja kanalizacji deszczowej, wykonana z rur PVC o średnicy 160 mm, pompa zatapialna, wąż i końcówki do podlewania.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, deszczówkę wykorzystują od 2018 r.
Dom: powierzchnia 334 m2. Dach - płaski, o powierzchni 200 m2. Działka - 1120 m2. Grunt - ilasty. Zagospodarowanie deszczówki: rozsączana w gruncie (do podlewania drzew i trawnika). Elementy składowe systemu - 5 skrzynek retencyjno-rozsączających i perforowane rury drenażowe o średnicy 110 mm.
Man icon Lilianna Jampolska
Odwodnienie dachu
W ogólnych kosztach pokrycia dachu system rynnowy jest stosunkowo małym wydatkiem. Jeżeli zostanie prawidłowo dobrany i ułożony, przez lata skutecznie chroni ściany zewnętrzne i fundament przed zawilgoceniem. Z tego powodu powinno się go traktować jako integralną ważną część budynku. Jakie orynnowanie wybrali nasi Rozmówcy i czy są z niego zadowoleni?
Man icon Lilianna Jampolska
Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy wybrali w 2014 r.
Dom: dwukondygnacyjny, 250 m2. Położenie - w słońcu, w pobliżu drzew. Dach: wielospadowy, powierzchnia 360 m2, kąt nachylenia 48°, okap o długości 90 cm. Pokrycie - gont bitumiczny. System rynnowy: ze stali ocynkowanej pokrytej czterema warstwami powłok ochronnych. Rynny - półokrągłe, o przekroju 125 mm. Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 100 mm i długości do 3,5 m. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur perforowanych zakopanych w gruncie.
Man icon Lilianna Jampolska
Krzysiek - Czytelnik Budujemy Dom, system rynnowy wybrał w 2011 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 114 m2. Położenie - w pełnym słońcu, ale blisko drzew. Dach: dwuspadowy z daszkiem nad gankiem i tarasem, powierzchnia 160 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 90 cm. Pokrycie - dachówka cementowa w kolorze kasztan, kształt Bałtycka. System rynnowy: z wysokoudarowego PVC w kolorze brązowym, od renomowanego producenta. Rynny - półokrągłe o średnicy 125 mm. Rury spustowe - 4 sztuki o długości około 5 m, okrągłe o średnicy 100 mm. Akcesoria - 2 dolne wpusty odpływowe, 2 środkowe zbieracze. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez wpusty odpływowe do rur pełnych i perforowanych zakopanych w gruncie. Zbieranie deszczówki w dwóch zbiornikach naziemnych.
Man icon Lilianna Jampolska
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy założyli w 2007 r.
Dom: parterowy, 170 m2. Położenie - w słońcu, w średniej odległości od drzew. Dach: wielospadowy, powierzchnia 290 m2, kąt nachylenia 40°, okap o długości 90 cm. Pokrycie - angobowana dachówka ceramiczna. System rynnowy: skandynawskiego producenta, ze stali ocynkowanej, pokrytej czterema warstwami powłok ochronnych. Rynny - półeliptyczne, o przekroju 125 mm. Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 100 mm i długości około 4 m. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur perforowanych, zakopanych w gruncie.
Man icon Lilianna Jampolska
Czy instalacja PV się opłaca?
Instalacji PV w ostatnich latach przybywało w błyskawicznym tempie. Złożyło się na to kilka przyczyn - np. obawa przed wzrostem cen energii, uruchomienie programu dopłat „Mój Prąd” oraz korzystny system bilansowego rozliczania za energię oddawaną do sieci. Jednak czy zainwestowanie w fotowoltaikę rzeczywiście się opłaca? I jakich zmian możemy oczekiwać na tym rynku?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Jaki system wybrać?
Każdy inwestor, zanim zdecyduje się na zakup paneli PV, powinien zastanowić się jakie korzyści chce dzięki nim osiągnąć. Na tym wczesnym etapie nie chodzi o wybór szczegółowych rozwiązań technicznych, ale zdecydowanie o zasadniczych sprawach odnośnie samej koncepcji. Musimy wybrać sposób rozliczania i taryfę, wygospodarować miejsce na panele, zdecydować, jak duża instalacja będzie potrzebna.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Jak zbudować instalację PV?
Dla większości ludzi instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim panele. Poniekąd słusznie, ale nie zapominajmy, że jak w każdym systemie mamy tu tak naprawdę wiele elementów. Szczególną uwagę należy poświęcić inwerterowi (falownikowi) oraz temu w jaki sposób zostaną z nim połączone panele.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii możemy zwiększyć rentowność przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Systemy zarządzania energią, współpraca fotowoltaiki z pompą ciepła, automatyką budynkową domową, ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych czy inteligentnymi i zaawansowanymi sterownikami - to tylko niektóre rozwiązania pozwalające na efektywne wykorzystanie wyprodukowanej energii i przybliżające nas do „domu bez rachunków”.
Ciepło z ziemi
Szalony wzrost rynku pomp ciepła dotyczy głównie modeli powietrze/woda - tańszych i prostszych w montażu. Pompy gruntowe są dużo bardziej efektywne i przewidywalne, lecz jednocześnie droższe i wymagające budowy instalacji dolnego źródła. W ostatnich latach, co roku sprzedaje się ich w Polsce przeszło 5 tys.
Man icon Janusz Werner
Kompletne systemy z pompami ciepła Prima. Idealnie dopasowana moc w najwyższej klasie A+++
Ofertę sprawdzonych i nagradzanych pomp ciepła Galmet poszerzył właśnie o kompletne zestawy z powietrznymi pompami ciepła Prima.
BlackFlex Spectra 1000 - bezpieczne dla zdrowia i trwałe przewody wentylacyjne
Jednym z najważniejszych elementów systemów rekuperacji są przewody wentylacyjne, które powinny gwarantować wieloletnią odporność na zużycie i skuteczną ochronę przed rozwojem niepożądanych mikroorganizmów. BlackFlex Spectra 1000 jest doskonałą propozycją do domów jednorodzinnych - dowiedz się dlaczego.
Jakość powietrza coraz ważniejsza
Do niedawna większość inwestorów nie zwracała uwagi na instalację wentylacyjną. Jednak od kilku lat, wraz z narastającą dyskusją o smogu i jakości powietrza, którym oddychamy, to się zmienia. Coraz częściej szukający nowego domu pytają, czy ma wentylację mechaniczną? Ta zapewnia powietrze odpowiedniej jakości, a jeśli w systemie jest gruntowy wymiennik ciepła, także jego chłodzenie w razie potrzeby. Przyjemny chłód w czasie upałów oferują też klimatyzatory.
Man icon Janusz Werner
To już standard
Tak, w nowych budynkach instalacja alarmowa w zasadzie stała się standardem. Dlatego inwestora, który chce kupić dom interesuje już nie to, czy jest w nim alarm (co traktuje jako oczywistość), tylko czy można nim sterować z aplikacji na smartfona. Same systemy alarmowe mogą być jednak dość różne - od najprostszych, za 2 tys. zł, po bardziej rozbudowane, lepiej zabezpieczające obiekt, ale i kosztujące dużo więcej.
Man icon Janusz Werner
Dom bez domofonu czy wideodomofonu przechodzi do lamusa
Do niedawna wideodomofony kojarzyły nam się z czymś znacznie bardziej luksusowym niż zwykłe domofony, które od jakiegoś czasu znajdują się w zasadzie w każdym mieszkaniu. Obecnie zarówno względy bezpieczeństwa, szeroka funkcjonalność oraz rozsądna cena sprawiają, że wiele osób decyduje się na zastąpienie tradycyjnego domofonu właśnie wideodomofonem. A w domach jedno- czy wielorodzinnych takie zamienniki stają się standardem.
Pełna kontrola nad domem z aplikacją mobilną INTEGRA CONTROL
Czy wiesz, że swoim systemem alarmowym INTEGRA możesz sterować za pomocą urządzenia mobilnego? Zainstaluj aplikację INTEGRA CONTROL i przejmij kontrolę nad swoim domem.
Odkurzacz centralny skuteczniejszy niż inne
Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie czym odkurzacz centralny różni się tak naprawdę od zwykłego odkurzacza i czy warto go kupić. W ostatnich latach w sprzedaży pojawiły się różnego typu odkurzacze domowe.
Cały dom w telefonie
Inwestorów ery cyfrowej, którzy nie wypuszczają smartfona z ręki, interesuje zdalne zarządzanie domowymi instalacjami. Taką możliwość daje im smart dom (dom inteligentny), w którym rozmaite instalacje integruje się w jeden system. To rozwiązanie podnoszące wartość budynku, ale też słono kosztujące na etapie inwestycji.
Man icon Janusz Werner
Sposób na zimę!
Instalacje przeciwoblodzeniowe montuje się dla wygody i bezpieczeństwa. Dla wygody, bo usuwanie śniegu i lodu ze schodów lub podjazdu jest uciążliwe. Szczególnie wtedy, gdy trzeba wstać wcześnie rano i przez godzinę rozgarniać zaspy, żeby w ogóle wyjechać z podwórka. I dla bezpieczeństwa, ponieważ na lodzie łatwo o poślizgnięcie i złamanie, zaś śnieg zalegający w rynnach może je zablokować czy oberwać, co prowadzi do zalewania elewacji.
Man icon Janusz Werner
Zatrzymać ciepło
Energooszczędność to dziś temat numer jeden w budownictwie. Inwestorzy poszukują technologii i rozwiązań, których zastosowanie gwarantuje, że będzie się mieszkać komfortowo, a wydatki na energię nie będą rujnować domowego budżetu. W tym kontekście kluczowe jest prawidłowe ocieplenie przegród zewnętrznych, które zatrzymują w domu ciepło.
Man icon Norbert Skupiński
W ścianach i w dachu
Większość budujących dom planuje przed zimą wyposażyć go w okna, aby zamknąć stan surowy przed pierwszymi opadami śniegu i mrozem. Chociaż do tego czasu mamy jeszcze co najmniej dwa miesiące, to właśnie teraz jest ostatni dzwonek przed złożeniem zamówienia, bo na jego realizację czeka się minimum kilka tygodni. Zanim jednak to zrobimy, warto dobrze przemyśleć wszystkie możliwe rozwiązania i, poza względami estetycznymi oraz wygodą użytkowania, skupić się na energooszczędności. Bowiem „ciepłe” okna to nie tylko komfort mieszkania, ale też niższe rachunki za ogrzewanie.
Man icon Joanna Dąbrowska
Z pochwytem i czytnikiem linii papilarnych
Drzwi zewnętrzne służą nie tylko do ochrony przed hałasem i zimnem, a także zabezpieczenia domu przed intruzami. Obecnie to również istotny element dekoracji bryły budynku. Odważni inwestorzy coraz częściej wybierają modele w intensywnym kolorze, zaś zwolennicy innowacji - te z elektroniczną kontrolą dostępu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Drzwi zewnętrzne Premium Vetrex
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym drzwi wejściowe Premium Vetrex zapewniają energooszczędność i komfort użytkowania przez wiele lat. Jednocześnie ich wyszukana estetyka nadaje budynkom wyjątkowego charakteru.
Man icon Joanna Dąbrowska
Wjazd do garażu
Po podjęciu decyzji o budowie garażu, każdy od razu planuje rodzaj bramy oraz, w większości przypadków, wyposażenie jej w napęd. Wygoda korzystania z automatu jest bowiem nie do przecenienia, zwłaszcza podczas opadów deszczu czy śniegu. Dobór takiego zestawu jest wyjątkowo ważny w odniesieniu do obiektów wbudowanych w bryłę domu, bo z drzwi garażowych korzysta się na ogół częściej niż z wejściowych.
Man icon Joanna Dąbrowska
Panele laminowane czy winylowe?
Wykańczanie domu to dość mozolny i kosztowny proces. Zwykle zaczyna się od ułożenia posadzki. Dawniej najpopularniejszy był parkiet lub deski. Obecnie modne są panele laminowane i winylowe, które w przeciwieństwie do drewna można położyć samodzielnie, w dodatku bardzo szybko i zaraz potem użytkować wnętrza. Ponadto są one tańsze od naturalnego surowca.
Man icon Joanna Dąbrowska
Najpopularniejsze materiały i zasady montażu
W Polsce większość inwestorów przy wybieraniu pokrycia dachu, rozważa użycie dachówek (cementowych albo ceramicznych) lub blachodachówek. Właściciele domów o nowoczesnej bryle wykańczają połacie blachą płaską, a zwolennicy tradycyjnej dworkowej albo góralskiej stylistyki - gontem, oraz znacznie rzadziej strzechą albo łupkiem. Wszystkie te pokrycia trzeba solidnie ułożyć. Zadanie to powinni wykonać dekarze. O ile fachowców potrafiących układać powszechnie dobierane materiały jest wielu, to znalezienie doświadczonych specjalistów od łupka bądź strzechy może być trudne. W artykule tym skupimy się na trzech najpopularniejszych materiałach.
Man icon Joanna Dąbrowska
Zdobią i chronią
Elewacja stanowi warstwę ochronną ścian i ma wpływ na estetykę budynku. Nadaje mu określony charakter i może poprawić optycznie proporcje bryły. Materiały, którymi możemy ją wykończyć różnią się stylem, właściwościami, sposobem montażu oraz wymaganiami dotyczącymi podłoża.
Man icon Małgorzata Kolmus
Na gładko
Płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wykańczania wnętrz. Dzięki nim można uzyskać idealnie gładką powierzchnię, którą wystarczy tylko pokryć farbą czy tapetą albo płytkami ceramicznymi.
Man icon Norbert Skupiński
Kuchnia szyta na miarę
Komfort pracy w kuchni zależy od właściwego rozmieszczenia sprzętów oraz doboru szafek i szuflad, wyposażonych w systemy pozwalające optymalnie wykorzystać dostępną w nich przestrzeń. Przy zamawianiu projektu, na pewno warto zdecydować się na sprawdzone rozwiązania, uwzględniając jednak własne preferencje i oczekiwania.
Man icon Tomasz Wojciuk
Miażdżąca przewaga kondensacji
Gazowy kocioł kondensacyjny to dziś w naszym kraju najchętniej wybierane urządzenie grzewcze. I to mimo tego, że nie wszędzie jest dostęp do gazociągu. Taki sposób ogrzewania domu jest po prostu wygodny - w zasadzie bezobsługowy. Kotły kondensacyjne praktycznie wyparły już z rynku tradycyjne, nazywane także atmosferycznymi.
Man icon Janusz Werner
Prysznic wygodny i funkcjonalny
Łazienkowy odpływ liniowy odpowiada za odprowadzanie wody w strefie prysznica i z powodzeniem może zastępować tradycyjny brodzik. Nie jest to rozwiązanie nowe, ale wcześniej stosowano je raczej w obiektach użyteczności publicznej. Teraz, ze względu na liczne zalety, odpływ liniowy staje się coraz popularniejszy w budownictwie jednorodzinnym, znakomicie sprawdzając się zarówno w niewielkich łazienkach o nietypowym kształcie, jak i przestronnych salonach kąpielowych.
Man icon Tomasz Wojciuk
Nowy odpływ prysznicowy Linearis Infinity - pokrywa ze stali szlachetnej V4A oraz bogactwo kolorów
Firma KESSEL poszerza swoją ofertę produktów odwadniających o nowy, oferujący możliwość wszechstronnego dostosowania, system odpływów prysznicowych Linearis Infinity. Daje on bezgraniczne możliwości indywidualnego kreowania wyglądu łazienki, zarówno w obiektach prywatnych jak i publicznych.
Taras w cieniu
W domu jednorodzinnym taras jest często miejscem zastępującym salon. Dlatego warto tak go wyposażyć, aby był wygodny, funkcjonalny i żeby można było spędzać na nim jak najwięcej czasu. W sezonie wiosenno-letnim, przydaje się zwłaszcza chroniące przed słońcem i deszczem zadaszenie. Podpowiadamy, jakie są możliwości jego wykonania.
Man icon Tomasz Wojciuk
Nowoczesne urządzenia
Wybór osprzętu elektroinstalacyjnego w ostatnim czasie bardzo się zwiększył. Producenci stale wprowadzają nowe kolekcje odpowiadające trendom. Urządzeniom tym przybywa również funkcji. Są niezbędnym uzupełnieniem wielu instalacji, umożliwiając wygodne korzystanie z nich.
Man icon Małgorzata Kolmus
Dopasowane do otoczenia
Ogrodzenie daje użytkownikom posesji poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Stanowi też istotny element architektoniczny. Zwykle wystarczy stworzyć ażurową przegrodę, np. z przęseł wspartych na murowanym cokole i słupkach. Do wyboru mamy sporo różnych wariantów.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ogrodzenia FORBET - naturalne otoczenie domu
Dzisiejszy świat pokazał nam jak ważne jest posiadanie własnego kawałka ziemi, na którym możemy czuć się swobodnie i bezpiecznie. Przestrzeń wokół domu może stać się naszym azylem, miejscem wypoczynku, zabaw dzieci, a nawet przestrzenią do zdalnej pracy. Jak zapewnić sobie prywatność, bezpieczeństwo i komfort przebywania w ogrodzie? Zacznijmy od początku, czyli od odpowiedniego ogrodzenia.
Zgodnie z upodobaniami
Materiały, którymi możemy utwardzać trakty, różnią się estetyką, trwałością i ceną. Niektóre mają uniwersalne zastosowanie, inne nadają się tylko do miejsc, gdzie nie są poddawane dużym obciążeniom. Od ponad dwudziestu lat w ogrodach króluje kostka betonowa, jednak pamiętajmy, że asortyment materiałów nawierzchniowych obejmuje wiele różnorodnych wyrobów.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ciepła woda na każdą okazję
Podgrzewacze wody to bardzo zróżnicowane urządzenia. Mogą być zasilane prądem lub gazem, działać przepływowo lub gromadzić wodę w zbiorniku. Zakres wielkości i mocy jest wręcz ogromny, bo jak inaczej określić różnicę pomiędzy podgrzewaczami pojemnościowymi 5 l oraz 300 l? Albo elektrycznymi przepływowymi o mocy od 3 do 20 kW? Podpowiadamy, jaki sprzęt wybrać w zależności od naszych potrzeb.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Zawsze skuteczna wentylacja
Wentylacja z rekuperatorem staje się coraz popularniejsza, bo chociaż nie ma formalnego obowiązku jej stosowania, to coraz trudniej spełnić bez niej wymogi odnośnie energooszczędności. Jakie są jeszcze inne zalety tego rozwiązania? I jakie cechy powinien mieć dobry rekuperator?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wentylacja z rekuperacją. Wybierz dobrze!
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) w nowych domach to już standard. I to nie tylko w związku z nowymi wymaganiami energetycznymi WT 2021, a poprzez podwyższony komfort.
Systemy wentylacji mechanicznej od Vents Group
Firma Vents Group ofertuje kompleksowy system wentylacji mechanicznej dla domów jednorodzinnych oparty na tzw. „systemie wylewkowym” Ventsflex. Sercem instalacji jest centrala wentylacyjna.
Rekuperatory TopVAC - nowoczesne energooszczędne systemy odzysku ciepła
Oszczędne gospodarowanie zasobami energii to konieczność współczesnego świata. Jednym z systemów, który obniża zużycie energii i jednocześnie znacząco podnosi komfort życia jest REKUPERACJA. Zimą ogrzewa wpuszczane powietrze, a latem wychładza je zapewniając świeże powietrze przez cały rok. W ten sposób rekuperatory dbają nie tylko o zdrowie domowników, ale także o ich budżet.
Pora na sprzątanie
Jesienią wykonujemy na działce porządki, zbieramy ostatnie plony oraz przygotowujemy ogród do zimy. Warto zakasać rękawy, ponieważ to, w jaki sposób zadbamy o niego teraz, wpłynie na wygląd roślin i ilość pracy w kolejnym sezonie.
Man icon Małgorzata Kolmus
Na powierzchni 20 + 44 m2
Tej niewielkiej przestrzeni ogrodowej przy segmencie architekt krajobrazu przypisała konkretne funkcje użytkowe, a także nadała charakter jaki najbardziej lubią Ewelina i Tomasz oraz ich syn Ignacy.
Man icon Lilianna Jampolska
Rozpiętość stropu i ścianki działowe
Jesteśmy z żoną na początkowym etapie inwestycji, gdyż dopiero szukamy odpowiedniego projektu domu. Na razie tylko dla nas dwojga, docelowo najpewniej również dla dzieci. W związku z tym wpadliśmy na pomysł, że obecnie właściwie wystarczyłby nam sam parter, najlepiej z dużym salonem połączonym z kuchnią, 2 pokoje (sypialnia i gabinet), łazienka itd. Natomiast w przyszłości zagospodarowalibyśmy poddasze. Kłopot w tym, że na razie przecież nie wiemy jakie pomieszczenia tam wygospodarować. W związku z tym zastanawiamy się, czy możliwe jest wykonanie takiego stropu nad parterem, żeby przykrył dużą otwartą przestrzeń salonu z kuchnią, a w przyszłości dało się na nim dowolnie ustawić nawet murowane ściany działowe?
Miejsce na garderobę w remontowanym domu
Jesteśmy z mężem na etapie generalnego remontu domu odziedziczonego po dziadkach. Bardzo zależy nam na garderobie, najlepiej przy sypialni. Pokój, który planujemy na nią przeznaczyć, jest duży - ma ponad 21 m2 powierzchni (4,40 × 4,80 m2). W jaki sposób wydzielić jego część na wygodną przestrzeń do przechowywania ubrań, nie obniżając funkcjonalności miejsca do snu i odpoczynku?
Zdrowe ściany
Po doświadczeniach z okresu pandemii postanowiliśmy przenieść się z mieszkania do domu z ogrodem. Działkę już mamy, upatrzony projekt też. Chciałam jednak zapytać czy jakieś rodzaje materiałów ściennych, a przede wszystkim tynków i farb, są szczególnie godne polecenia ze względów zdrowotnych. To dla nas ważna kwestia, bo wszyscy w rodzinie mamy skłonność do chorób dróg oddechowych, a w dotychczasowym mieszkaniu musieliśmy uporać się z grzybem.
Chroń zdrowie! Zobacz, jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach
Nawet 90 proc. czasu spędzamy w budynkach, dlatego powietrze, którym w nich oddychamy, wywiera znaczny wpływ na nasze samopoczucie. Tymczasem może być ono nawet kilka razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Choć nie wyeliminujemy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, to możemy zadbać o jakość znajdującego się w nich powietrza i sprawić, by było ono czystsze, a co za tym idzie - zdrowsze.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT