Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2024
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2024
Kup ten numer
Redaktor naczelny poleca

"O Budowaniu" to wyjątkowa publikacja poświęcona jednemu z najbardziej ekscytujących projektów, jakie można zrealizować - budowie własnego domu. Rozpoczęcie takiej inwestycji jest nie tylko wyjątkową przygodą, ale i wyzwaniem, które wymaga zgromadzenia obszernej wiedzy i doświadczenia. Wiele osób, które przeszły przez ten proces, przekształciło się w niemalże ekspertów w dziedzinie budownictwa, zdolnych do szczegółowego opisywania każdego etapu realizacji swojej inwestycji. Osiągnięcie tego poziomu zrozumienia i kompetencji często było wynikiem godzin spędzonych na lekturze specjalistycznych poradników, eksploracji portali internetowych, forów dyskusyjnych, a także licznych rozmów z doświadczonymi specjalistami w branży budowlanej i instalacyjnej.

Z myślą o ułatwieniu tego procesu dla nowych inwestorów, postanowiliśmy zebrać najistotniejsze pytania i dylematy, które pojawiają się na poszczególnych etapach budowy domu. Przygotowaliśmy je w formie innowacyjnej, dialogowej wymiany informacji między planującym budowę inwestorem a doświadczonym ekspertem budowlanym. Pytania te nie zostały wybrane przypadkowo. Stanowią one zbiór fraz, które najczęściej pojawiają się w zapytaniach kierowanych do wyszukiwarki Google, a także odzwierciedlają bogate doświadczenia naszych redaktorów, zdobyte przez lata pracy w branży.

Ten numer specjalny miesięcznika "Budujemy Dom" zawiera również zestawienie najpopularniejszych porad z portalu budujemydom.pl i z regularnych wydań miesięcznika. Jest to zatem niezastąpione źródło wiedzy dla każdego, kto stoi na progu tej życiowej inwestycji.

Dodatkowo, w ramach naszej misji wsparcia inwestorów, zachęcamy do dołączenia do Klubu Budujących Dom (budujemydom.pl/kbd) - inicjatywy, która nie ma sobie równych na polskim rynku. Bycie członkiem KBD otwiera dostęp do wielu profi tów, a przede wszystkim do bezpłatnych wydań naszego magazynu przez cały okres trwania budowy, w zamian za udział w ankietach. Informacje uzyskane w ten sposób pozwalają nam na bieżąco monitorować rynek budowlany, ceny usług wykonawczych, preferencje budujących oraz ich znajomość marek materiałów budowlanych.

Wydanie to przyda się każdemu inwestorowi - niezależnie od etapu realizacji inwestycji. Zapraszam do zgłębiania wiedzy z tego wyjątkowego numeru, a także do lektury regularnych wydań "Budujemy Dom" - największego magazynu budowlanego w Polsce, który jest skarbnicą wiedzy dla każdego inwestora. Niech ta publikacja będzie przewodnikiem po świecie budownictwa jednorodzinnego, ułatwiającym podjęcie i realizację decyzji o budowie własnego domu marzeń.

Z poważaniem

Ernest Jagodziński

RozwińZwiń
Pompy ciepła
Pompa ciepła do starego budynku – czy możliwe jest jej zastosowanie? Pompy ciepła są coraz częściej wybierane jako alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania budynku. Mimo ich wszechstronności, na wielu forach można spotkać powielany mit, że rozwiązanie nie nadaje się do starszych domów. Jak to bywa z plotkami, ta również okazuje się nieprawdą, co w dalszej części artykułu udowodnimy.
Pompa ciepła do starego budynku – czy możliwe jest jej zastosowanie?
Pompa ciepła do starego budynku – czy możliwe jest jej zastosowanie?
Pakiety Monoblok od STIEBEL ELTRON Pakiety Monoblok od STIEBEL ELTRON: pompy ciepła powietrze-woda do nowych i modernizowanych budynków Monoblok to ekologiczna, hermetyczna, łatwa w montażu i użytkowaniu pompa ciepła z fabrycznie zainstalowanym i sprawdzonym obiegiem chłodniczym. Jakie korzyści z tego wynikają? Zmniejsza się nakład pracy instalatora i możliwość wystąpienia błędów podczas instalacji.
Pakiety Monoblok od STIEBEL ELTRON
Pakiety Monoblok od STIEBEL ELTRON
Smart rewolucja od Galmet Przedstawiamy pompę ciepła Airmax3 w nowej odsłonie. Nowy Airmax 3. generacji to teraz pompa ciepła w wersji „S” jak Smart Home Center. Każdy zestaw z pompą ciepła Airmax3 stanowi centrum inteligentnego domu, a użytkownik wraz z pompą ciepła otrzymuje serce systemu – centralę Smart Home Sinum.
Smart rewolucja od Galmet
Smart rewolucja od Galmet
Czy warto inwestować w pompę ciepła wysokiej jakości? Pompy ciepła to obecnie jedne z najbardziej efektywnych urządzeń grzewczych na rynku. Są przyjazne dla środowiska, oszczędne i wygodne w użytkowaniu. Zakup pompy ciepła to inwestycja na lata, a więc warto przed podjęciem decyzji upewnić się, że inwestujemy mądrze. Inwestujmy w jakość, która zagwarantuje nam ekonomiczne i bezawaryjne działanie przez wiele lat. Ważne jest, żeby wybierać urządzenia od renomowanych producentów, którzy gwarantują jakość produktu oraz usług serwisowych.
Czy warto inwestować w pompę ciepła wysokiej jakości?
Czy warto inwestować w pompę ciepła wysokiej jakości?
Pompy ciepła POMPY CIEPŁA Inwestor: – Dzień dobry, rozmawialiśmy ostatnio o ogrzewaniu. Zgodnie z ustaleniami będziemy kontynuować ten temat, a głównym „bohaterem” dzisiejszej rozmowy będą pompy ciepła, które zasługują na szersze omówienie. Urządzenia te stały się ostatnio niezwykle popularne. Żeby zrozumieć ten fenomen, chciałbym się dowiedzieć, jak działają i czym różnią się od kotłów grzewczych?
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Porady
Techniczne parametry grzejników PYTANIE CZYTELNIKA: W jednej części domu mam stare żeliwne kaloryfery i kocioł na węgiel, a w drugiej (dodanej wiele lat temu po rozbudowie), nowsze grzejniki płytowe i też już stary kocioł gazowy. Na pewno wymienię kocioł gazowy na kondensacyjny. Nie podjąłem zaś jeszcze decyzji, czy pozostawić możliwość przyłączenia kotła węglowego. Jak powinienem dobrać grzejniki? Przede wszystkim chodzi mi o kwestie techniczne - moc, która przecież musi się zmieniać wraz z temperaturą wody płynącej z kotła, oraz o samą możliwość współpracy z tak różnymi kotłami.
Techniczne parametry grzejników
Techniczne parametry grzejników
Jakie stelaże i zabudowa do łazienki? PYTANIE CZYTELNIKA: Planujemy wyremontować łazienki w domu rodziców. Ta na parterze jest mała, zaś na poddaszu duża, ale niezbyt ustawna przez ogromną wannę, w której i tak nikt nie robi sobie kąpieli. Ja chciałbym wymienić tradycyjne sanitariaty na zabudowane na stelażach - nie tylko lepiej wyglądają, ale i łatwiej się wokół nich sprząta. Widzę jednak, że tata jest sceptycznie nastawiony wobec takich "nowinek" i martwi się, co będzie, jeżeli któryś z zabudowanych elementów się zepsuje. Przekonuję go jednak, że ryzyko awarii jest niewielkie, a zrobienie stelaży pozwoliłoby ukryć rury. Chciałbym zaś przenieść sedes w nowe miejsce, na boczną ścianę pod skosem dachu. Dzięki temu po wymianie wanny na mniejszą byłoby miejsce również na kabinę. Czy stelaże to w ogóle dobry pomysł i czy ukrycie rur w ten sposób nie będzie przyczyną kłopotów?
Jakie stelaże i zabudowa do łazienki?
Jakie stelaże i zabudowa do łazienki?
Nowe obowiązki właścicieli szamb i oczyszczalni ścieków PYTANIE CZYTELNIKA: W jednym z artykułów w "Budujemy Dom" przeczytałem, że w 2022 r. wprowadzono nowy obowiązek dla właścicieli szamb i przydomowych oczyszczalni - muszą oni zawrzeć umowę z firmą wywożącą ścieki oraz przechowywać rachunki za wykonaną usługę. Sam jestem użytkownikiem przydomowej oczyszczalni biologicznej i wprowadzanie takiego jednolitego wymogu dla wszystkich wydaje mi się pozbawione sensu. Na przykład moja oczyszczalnia to wielokomorowa oczyszczalnia biologiczna, w której dodatkowo dawny zbiornik szamba pełni rolę komory wstępnej. Stopień oczyszczenia jest rzeczywiście bardzo wysoki i już oczyszczonych "ścieków" można używać nawet do podlewania roślin. Ponadto zgodnie z instrukcją producenta, należy z niej usuwać jedynie wytrącające się osady stałe. Według oceny serwisanta, nie będzie to potrzebne prędzej niż za 2-3 lata. Co więcej, można je poddać kompostowaniu. Co zamierzamy zrobić, gdyż i tak w naszym domu kompostujemy wszelkie odpady zielone i resztki żywności. Generalnie staramy się żyć jak najbardziej ekologicznie i wytwarzać jak najmniej śmieci i innych odpadów. Przecież w takiej sytuacji podpisywanie umowy na usługę wywozu nieczystości jest po prostu absurdalne. Proszę o wyjaśnienie, jakie konkretnie przepisy regulują tę sprawę. Czy jest tu jakieś rozsądne wyjście, czy może tworząc to nowe prawo, w ogóle takiej sytuacji nie przewidziano?
Nowe obowiązki właścicieli szamb i oczyszczalni ścieków
Nowe obowiązki właścicieli szamb i oczyszczalni ścieków
Jak wykonać ogród zimowy? Kupiliśmy z żoną wymarzony dom z dużym ogrodem. Teraz chcielibyśmy dobudować ogród zimowy, bo mamy na taką konstrukcję miejsce. Jak zabrać się do realizacji tego pomysłu? Czy na taką dobudówkę potrzebne są jakieś zezwolenia? I wreszcie z jakich materiałów najlepiej wykonać taką oranżerię?
Jak wykonać ogród zimowy?
Jak wykonać ogród zimowy?
Odpowietrzniki do grzejników PYTANIE CZYTELNIKA: Po kapitalnym remoncie instalacji c.o. i wymianie grzejników mam problem z ich ciągłym zapowietrzaniem się. Największy kłopot jest z tymi na poddaszu, a szczególnie z grzejnikiem do ręczników (drabinką) w łazience. Czy można jakoś zastąpić typowe odpowietrzniki, żebym nie musiał ciągle chodzić po domu ze śrubokrętem? Ponadto zastanawiam się czy to normalne, że instalacja się tak ciągle zapowietrza? Ze starymi żeliwnymi kaloryferami tego problemu nie było.
Odpowietrzniki do grzejników
Odpowietrzniki do grzejników
Jak uniknąć pękania i odpadania gładzi? PYTANIE CZYTELNIKA: Zacząłem remont domu. Żeby ograniczyć koszty, postanowiłem to zrobić samodzielnie, bez zatrudniania ekipy budowlanej. W jednym z pokoi usunąłem stare tapety i nałożyłem na ściany gładź. Przyznam, że robiłem to pierwszy raz w życiu. Niestety, gładź zaczęła pękać, a w niektórych miejscach też odpadać. Co mogło pójść nie tak? Proszę o pomoc, bo przede mną remont kolejnych pomieszczeń.
Jak uniknąć pękania i odpadania gładzi?
Jak uniknąć pękania i odpadania gładzi?
Dobór i regulacja hydroforu PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem w trakcie budowy domu, który będzie zasilany wodą z własnej studni. W związku z tym muszę kupić hydrofor. Do tej pory nie wiedziałem nawet, że są ich jakieś rodzaje. Szczerze mówiąc, nadal nie bardzo rozumiem, czym się różnią (co z tych różnic wynika). Ponadto nie wiem, jaką wielkość wybrać, a widzę, że pojemnością różnią się nawet dziesięciokrotnie.
Dobór i regulacja hydroforu
Dobór i regulacja hydroforu
Skraplanie się wody na oknach PYTANIE CZYTELNIKA: W zeszłym roku kupiliśmy z mężem kilkunastoletni dom. Ogólnie był on w dobrym stanie. Wyremontowaliśmy jedynie kuchnię i odmalowaliśmy wszystkie pomieszczenia. Przeprowadziliśmy się w listopadzie. Po kilku tygodniach okazało się, że od wewnątrz na oknach w kuchni, w łazience i w pokojach dzieci skrapla się para wodna, a w pralni na uszczelkach i w narożnikach ścian pojawiła się pleśń. Problem jest poważny, zwłaszcza że mamy małe dzieci i nie chcemy, by mieszkały w takich warunkach. Jak sobie z tym poradzić?
Skraplanie się wody na oknach
Skraplanie się wody na oknach
Jak zrobić beton? PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję dość poważny remont mojego domu. Większość prac chciałbym przeprowadzić we własnym zakresie. Prawdopodobnie do kilku robót będę potrzebował betonu. Jak go zrobić samodzielnie?
Jak zrobić beton?
Jak zrobić beton?
Wyposażenie garderoby PYTANIE CZYTELNIKA: Kończymy etap wykańczania naszego pierwszego domu. Nie korzystamy z usług architekta wnętrz. Sami wszystko planujemy i wybieramy wyposażenie. Cały parter i sypialnie oraz łazienka na piętrze są już gotowe. Została nam do urządzenia garderoba przy małżeńskiej sypialni. Jest spora, bo ma 3 m szerokości i 3,5 m długości. W jaki sposób najlepiej zagospodarować taką przestrzeń, jakie systemy zastosować - półki, kosze, wieszaki?
Wyposażenie garderoby
Wyposażenie garderoby
Drzwi wewnętrzne PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję montaż drzwi dwuskrzydłowych między salonem a kuchnią z jadalnią. Chcę w ten sposób wizualnie połączyć pomieszczenia. Jakie rozwiązania są w tym zakresie do wyboru i na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne
Ogrzewanie podłogowe elektryczne PYTANIE CZYTELNIKA: Planujemy budowę domu o powierzchni około 100 m2, wyposażonego w fotowoltaikę. Doradzono nam elektryczne ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu będziemy mogli wykorzystać zgromadzoną energię. Nie wiemy jednak, czy korzystne jest zrobienie podłogówki w całym domu, czy tylko w łazienkach i przedpokoju. Poza tym wiele jest sprzecznych opinii na temat ogrzewania podłogowego, chociażby takie, że nie może być stosowane, gdy podłogi będą wykończone naszym wymarzonym drewnem.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2024
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2024
Spis treści
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2024
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2024
Fundamenty
Fundamenty
Ściany
Ściany Jak ocieplić dom? Dlaczego warto ocieplić dom? Jaką gładź szpachlową wybrać ‒ gotową masę czy w proszku?
Stropy
Stropy
Elewacje
Elewacje
Dachy, pokrycia, rynny
Dachy, pokrycia, rynny
Zagospodarowanie wody deszczowej
Zagospodarowanie wody deszczowej
Okna i osłony okienne
Okna i osłony okienne Jak maksymalnie ograniczyć straty ciepła w domu? Stolarka otworowa w komplecie – na co zwrócić uwagę?
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne Na zewnątrz i do pokoju. Drzwi marki Hörmann
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Woda w domu
Woda w domu SYSTEM KAN-therm ultraLINE – ponadczasowa jakość, 15-letnia gwarancja RWC – innowacyjne i kompletne rozwiązania hydrauliczne
Ogrzewanie
Ogrzewanie Termica – sposoby na ciepłą wodę: podgrzewacze, wymienniki, bufory ENGO Controls
Pompy ciepła
Pompy ciepła Czy warto inwestować w pompę ciepła wysokiej jakości? Smart rewolucja od Galmet Pakiety Monoblok od STIEBEL ELTRON Pompa ciepła do starego budynku – czy możliwe jest jej zastosowanie?
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe Pewne i energooszczędne ogrzewanie na lata
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne
Wentylacja z rekuperatorem i klimatyzacja
Wentylacja z rekuperatorem i klimatyzacja Klimatyzacja, czyli pompy ciepła powietrze/powietrze marki DAIKIN
Instalacje elektryczne i teletechniczne
Instalacje elektryczne i teletechniczne
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie Renesans Plafonier: Nowoczesna elegancja i funkcjonalność
Zabezpieczenie domu
Zabezpieczenie domu
Instalacje inteligentne
Instalacja inteligentna Lepsza efektywność energetyczna Twojego domu z Somfy
Ogrodzenia
Ogrodzenia
Bramy wjazdowe i automatyka
Bramy wjazdowe i automatyka
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Porady
Ogrzewanie podłogowe elektryczne Drzwi wewnętrzne Wyposażenie garderoby Jak zrobić beton? Skraplanie się wody na oknach Dobór i regulacja hydroforu Jak uniknąć pękania i odpadania gładzi? Odpowietrzniki do grzejników Jak wykonać ogród zimowy? Nowe obowiązki właścicieli szamb i oczyszczalni ścieków Jakie stelaże i zabudowa do łazienki? Techniczne parametry grzejników