Kolektory słoneczne
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2024
9-16 minut
KOLEKTORY SŁONECZNE
Inwestor: – Witam, po rozmowie o panelach fotowoltaicznych chciałbym poruszyć temat kolektorów słonecznych. One również pozyskują energię ze słońca, ale ich zasada działania jest zupełnie inna, prawda?
Ekspert budowlany: – Tak, i warto o tym powiedzieć od razu na początku, bo niektórym zdarza się pomylić panele z kolektorami. W końcu jedne i drugie montuje się na dachu, mają podobny kolor i rozmiary… Kolektory pozyskują energię ze słońca, ale są mniej uniwersalne od paneli, bo umożliwiają tylko podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) i ewentualnie tej z przydomowego basenu.
– Jak działają takie kolektory?
– Najważniejszym elementem kolektora jest metalowy absorber pokryty warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne. Pozyskane ciepło trafi a do rur, w których znajduje się ciecz – mieszanina wody z substancjami zapobiegającymi zamarzaniu, przeważnie glikolem. Po ogrzaniu w kolektorze płyn solarny trafi a do domu, gdzie oddaje ciepło w zbiorniku magazynującym wodę. Najczęściej jest to zbiornik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jeżeli jednak chcemy wykorzystać wodę do ogrzania domu, może to być tzw. zasobnik wody grzewczej.
W kolektorach płaskich powierzchnia absorbera jest du...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze