Techniczne parametry grzejników
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2024
9-16 minut
PYTANIE CZYTELNIKA: W jednej części domu mam stare żeliwne kaloryfery i kocioł na węgiel, a w drugiej (dodanej wiele lat temu po rozbudowie), nowsze grzejniki płytowe i też już stary kocioł gazowy. Na pewno wymienię kocioł gazowy na kondensacyjny. Nie podjąłem zaś jeszcze decyzji, czy pozostawić możliwość przyłączenia kotła węglowego. Jak powinienem dobrać grzejniki? Przede wszystkim chodzi mi o kwestie techniczne - moc, która przecież musi się zmieniać wraz z temperaturą wody płynącej z kotła, oraz o samą możliwość współpracy z tak różnymi kotłami.
ODPOWIADA: JAROSŁAW ANTKIEWICZ
Rzeczywiście, dobór mocy grzejników nie jest prostą sprawą. Na szczęście można trzymać się zasady, że dobieramy ją, uwzględniając to źródło ciepła, które przygotowuje mniej gorącą wodę. Wzrost jej temperatury mogą zaś samoczynnie zrównoważyć nawet typowe głowice termostatyczne. Natomiast kwestia doboru typu grzejnika do danego rodzaju instalacji jest nie mniej ważna, gdyż nie każde połączenie jest w ogóle dopuszczalne.
TEMPERATURA WODY I MOC
Moc grzejnika wodnego zmienia się w zależności od temperatury wody w obiegu c.o. oraz temperatury powietrza w pomieszczeniu. Dlatego w katalogach podaje się ją doprecyzowując o jakie warunki pracy chodzi. Zapisuje się to np. jako 500 W przy 75/65/20°C.
Wówczas poszczególne wartości temperatury są następujące
75°C - woda zasilająca;
65°C - woda na powrocie;
20°C - powietrze w pomieszczeniu.
Trzeba jednak uprzedzić, że chociaż parametry 75/65/20°C spotyka się chyba najczęściej, to bywają podawane także in...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze