Jak uniknąć pękania i odpadania gładzi?
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2024
6-9 minut
PYTANIE CZYTELNIKA: Zacząłem remont domu. Żeby ograniczyć koszty, postanowiłem to zrobić samodzielnie, bez zatrudniania ekipy budowlanej. W jednym z pokoi usunąłem stare tapety i nałożyłem na ściany gładź. Przyznam, że robiłem to pierwszy raz w życiu. Niestety, gładź zaczęła pękać, a w niektórych miejscach też odpadać. Co mogło pójść nie tak? Proszę o pomoc, bo przede mną remont kolejnych pomieszczeń.
ODPOWIADA: NORBERT SKUPIŃSKI
Nakładanie gładzi to jeden z najpopularniejszych sposobów wykańczania ścian i sufitów. Aplikując cienką, nieprzekraczającą 3 mm warstwę tego materiału, można uzyskać idealnie gładką powierzchnię, którą wystarczy potem tylko pomalować, albo udekorować nawet bardzo cienką tapetą.
Ten sposób wykańczania wymaga pewnej wprawy. Mimo że jest dobrze znany budowlańcom, i im zdarzają się błędy wykonawcze. Najczęstsze problemy to niedokładnie wyrównana powierzchnia i właśnie pękanie oraz odpadanie gładzi. Nie dziwi więc, że i osobie bez doświadczenia przydarzył się taki defekt.
Przyczyny pękania i odpadania gładzi mogą być różne - nieodpowiednio przygotowane podłoże, nieumiejętne aplikowanie materiału, niewłaściwe warunki w pomieszczeniu podczas robót czy źle dobrana gładź. Bez oględzin trudno wskazać, co poszło nie tak w tym konkretnym przypadku, dlatego opiszemy kilka możliwych przyczyn.
Gładź to cienki rodzaj tynku, który pozwala uzyskać idealnie...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze