Pompa ciepła do starego budynku – czy możliwe jest jej zastosowanie?
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2024
4-5 minut
Pompy ciepła są coraz częściej wybierane jako alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania budynku. Mimo ich wszechstronności, na wielu forach można spotkać powielany mit, że rozwiązanie nie nadaje się do starszych domów. Jak to bywa z plotkami, ta również okazuje się nieprawdą, co w dalszej części artykułu udowodnimy.
MONTAŻ POMPY CIEPŁA W STARYM DOMU JEST NIEMOŻLIWY?
Zasadniczo nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań do montażu pompy ciepła w starym domu z grzejnikami. Należy pamiętać jednak o kilku niezwykle istotnych faktach, od których będzie zależała wydajność urządzenia. Przede wszystkim pompa ciepła powinna zostać dobrana w taki sposób, aby umożliwiała ogrzanie ciepłej wody użytkowej do 65°C. To szczególnie istotne, gdyż większość budynków budowanych przed rokiem 2000 ogrzewa się tradycyjnymi grzejnikami, wymagającymi wyższej temperatury wspomnianej ciepłej wody użytkowej, jeśli nie planujemy zastąpienia ich ogrzewaniem podłogowym.
JAKIE JESZCZE CZYNNIKI TRZEBA WZIĄĆ POD UWAGĘ, CHCĄC OGRZEWAĆ STARY DOM POMPĄ CIEPŁA?
Pompa ciepła to prawdopodobnie najbardziej ekonomiczna metoda ogrzewania domu, jednak gdy chcemy ją zastosować w starszym budynku, dobrze podjąć kilka kroków, mianowicie:
- dokonać weryfikacji stanu technicznego istniejącej instalacji ogrzewania;
- sprawdzić tradycyjne gr...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze