Zagospodarowanie wody deszczowej
O Budowaniu Nikt Ci Tak Nie Opowie 2024
9-16 minut
Elewacje
Inwestor: – Dzień dobry, zauważyłem, że ostatnio sporo się u nas mówi o zagospodarowywaniu deszczówki. Dlaczego ten temat stał się tak nośny?
Ekspert budowlany: – Przyczyna jest prosta – w naszym kraju coraz częściej pojawiają się okresy suszy i niedobory wody stają się realnym problemem.
– Ale przecież dość często występują też gwałtowne burze i w efekcie lokalne podtopienia. Laikowi takiemu jak ja trudno zrozumieć jak to możliwe, że w kraju kojarzącym się z rzekami i tysiącami jezior może brakować wody.
– A jednak! Na jednego mieszkańca Polski przypada prawie trzy razy mniej wody, niż wynosi europejska średnia. Niewiele tu pomagają okresowe burze, bo w naszym kraju są dość specyfi czne warunki geologiczne i większość wód opadowych nie zatrzymuje się w ziemi, tylko spływa rzekami do morza. Hydrolodzy szacują, że aby poprawił się bieżący bilans wodny w naszym kraju, musiałoby padać non stop przez trzy miesiące! Do tego dochodzi wszechobecna „betonoza”, która również nie ułatwia wchłaniania się wody opadowej do gleby, a także mała ilość zbiorników retencyjnych. Nie bez znaczenia są też zmiany klimatyczne. W ostatnich latach...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze