Pompy ciepła

Rozmawialiśmy ostatnio o tradycyjnych urządzeniach grzewczych - o kotłach na paliwa stałe, gaz, prąd i olej. Dziś chciałbym pomówić o pompach ciepła.
Inwestor: - Dzień dobry, rozmawialiśmy ostatnio o tradycyjnych urządzeniach grzewczych - o kotłach na paliwa stałe, gaz, prąd i olej. Dziś chciałbym pomówić o pompach ciepła.
Ekspert budowlany: - Urządzenia te trudno postawić w tym samych szeregu, co kotły, bo w przeciwieństwie do nich, same nie wytwarzają ciepła, tylko czerpią je ze źródła dolnego - gruntu, powietrza lub wody. Energia jest następnie wykorzystywana do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).
- Jak konkretnie działa taka pompa ciepła?
- Ciepło ze wspomnianego źródła dolnego odbierane jest przez wymiennik ciepła (parownik) wypełniony oziębionym gazem (czynnikiem roboczym). Czynnik roboczy pod wpływem ciepła z otoczenia ogrzewa się i przechodzi w postać gazową. Następnie sprężarka spręża gaz - jego objętość maleje, za to temperatura rośnie. W skraplaczu gaz oddaje ciepło, które trafi a do układu odbiorczego (tzw. źródła górnego), a ochłodzony przepływa p...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
