XPS vs. EPS. Który materiał termoizolacyjny wygra na Twojej budowie?

W 1941 roku Ministerstwo Obrony USA zleciło produkcję lekkiego, odpornego na wilgoć i wytrzymałego mechanicznie materiału piankowego, który miał być stosowany jako wypełnienie wojskowych tratew pływających. W odpowiedzi na to zlecenie opracowano technologię produkcji ekstrudowanej pianki polistyrenowej, znanej jako XPS. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjności termicznej XPS zaczęto wykorzystywać jako izolację termiczną różnorodnych przegród - ścian, podłóg, stropów, dachów, a także w budownictwie drogowym.
CO TO JEST XPS I CZYM RÓŻNI SIĘ OD EPS?
XPS i EPS to materiały termoizolacyjne oparte na polistyrenie, ale różniące się technologią produkcji, co ma istotny wpływ na ich właściwości:
XPS (polistyren ekstrudowany) powstaje w procesie ekstrudowania, czyli tłoczenia polistyrenu w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem w komorze, w której dodawany jest gaz powodujący spienianie. Stopiona masa polistyrenowa poprzez specjalne szczeliny formujące wydostaje się na zewnątrz, gdzie następuje rozprężenie gazu, a masa kilkakrotnie zwiększa swoją objętość. Proces ten tworzy jednolitą, zamkniętą strukturę komórkową, która zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na działanie wilgoci i mrozu.
EPS (polistyren ekspandowany) jest produkowany w procesie spieniania granulek polistyrenu ekspandowanego zawierającego pentan jako środek porotwórczy, za pomocą pary wodnej. Pojedyncze granulki w procesie termicznym łączą się i tworzą bloki, z których następnie wycinane są płyty styropia...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
