Planowanie oświetlenia w domu
Praktyczna Szkoła Budowania (2023) - Wykańczanie
6-9 minut
Planowanie oświetlenia powinno być tak samo ważne jak planowanie rozkładu każdego z pomieszczeń. Przemyślany wybór miejsca zamontowania lamp i ich funkcji sprawi, że unikniesz kłopotów po wykończeniu wnętrza. Prowadzenie dodatkowej instalacji elektrycznej kiedy kończysz ustawiać meble nie jest komfortową sytuacją. W przypadku planowania oświetlenia nie sprawdza się powiedzenie „less is more”, tu raczej kieruj się dewizą „od przybytku głowa nie boli”.
Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny system projektowania oświetlenia, jednak jest kilka zasad, które mogą Ci pomóc w jego odpowiednim rozmieszczeniu. Przy projektowaniu oświetlenia zwróć uwagę na kształt i wielkość pomieszczenia, na rozmieszczenie światła naturalnego i na korelację pomieszczeń między sobą. Kiedy będziesz już miał w głowie rozkład mebli w pomieszczeniach zacznij od wytyczenia stref. W dużym, otwartym salonie może znajdować się: jadalnia, aneks kuchenny, strefa wypoczynku przed TV, miejsce do wspólnego spędzania czasu. To daje nam kilka różnych miejsc do oświetlenia. Określ, czy będziesz włączał wszystkie światła w jednym miejscu, czy w kilku i podziel je na grupy.
Kanlux JASMIN
Zawsze zaczynaj od oświetlenia głównego. W salonie sprawdzą się klasyczne lampy w formie plafoniery. Ich główną przewagą jest wysokość – nie zajmują powierzchni i nie przytłaczają wnętrza w przeciwieństwie do lamp wiszących. Są też w tej chwili dyskretne i eleganckie, nie przy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze