Wszystko, co musisz wiedzieć o impregnacji drewna przed pożarem. A boisz się zapytać.
Praktyczna Szkoła Budowania (2023) - Wykańczanie
6-9 minut
Dziś troska o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejsza, a materiały budowlane odgrywają kluczową rolę w tworzeniu ekologicznej przyszłości. W tym kontekście drewno, jako naturalny i odnawialny surowiec, zdobywa coraz większą popularność w budownictwie. Prawidło zarządzana gospodarka leśna nie prowadzi do wyczerpywania zasobów naturalnych, a drewno może być pozyskiwane przy zachowaniu równowagi ekosystemu. Użycie drewna w projektach budowlanych niesie ze sobą niezrównaną estetykę, dodaje ciepła i przytulności przestrzeni.
Jednak w całym procesie twórczym, planując zastosowania drewna podczas projektowania domu, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie i zabezpieczeniu konstrukcji drewnianej domu pod względem ochrony przeciwpożarowej. Jest to kluczowy element, aby zminimalizować ryzyko zagrożenia i chronić zarówno życie, jak i mienie.
Jak i czy można skutecznie impregnować drewno przed pożarem?
Wielu inwestorów, którzy angażują się w tworzenie konstrukcji z drewna, ma trudności z przedstawionym wyżej pytaniem. Niełatwo znaleźć na nie odpowiedź, powodów jest co najmniej kilka.
– Po pierwsze: Obecne możliwości techniczne nie są w stanie sprostać postawionym wymaganiom. Innymi słowy, dostępne środki do impregnacji najczęściej powodują jedynie opóźnienie palności w granicach od kilku do kilkunastu minut.
– Po drugie: Czy możliwe jest, aby tak zabezpieczyć drewno, by było ono niepalne? Teoretycznie tak, ale praktycznie to mało prawdopodobne, by zrobić to na placu budowy, czy podczas profesjonalnej impregna...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze