Formy zadaszeń nad drzwi
Praktyczna Szkoła Budowania (2023) - Wykańczanie
2-3 minuty
Bez względu na rodzaj zadaszenia, które decydujemy się wybrać, warto podkreślić, że daszki warunkują gwarancję na drzwi, chronią przed wilgocią i ułatwiają odpływ deszczówce. Pierwszym krokiem, po podjęciu decyzji zakupu daszka, będzie określenie jego kształtu. Tu można pokierować się architekturą budynku, wykończeniem drzwi i kolorystyką elewacji. Wszystkie te detale wpływają na wybór rodzaju zadaszenia. Standardowe modele daszków współgrają z wielkością i kształtem ogólnodostępnych drzwi wejściowych. Niestandardowe projektowane są w oparciu o indywidualne wytyczne. Powszechnie dostępne rodzaje zadaszeń ze względu na ich formę i bryłę to daszki balkonowe, płaskie, markizowe i łukowe.
Rodzaj i kolor wypełnienia wybierzemy z takich płyt jak: poliwęglan komorowy, poliwęglan lity czy akryl. Grubość płyt oscyluje wokół dwóch wielkości 4 i 8 mm. Kolorami cieszącymi się największą popularnością są biel, brąz i przezroczystość. Daszki dzielimy również ze względu na konstrukcję wyodrębniając aluminiową i ze stali nierdzewnej. Jej kolorystyka także może się różnić w zależności od numeru RAL, który wybierzemy z palety.
Jeśli decydujemy się na daszek szyty pod konkretny wymiar to zanim skontaktujemy się z producentem przygotujmy informacje dotyczące miejsca montażu takie jak: grubość docieplenia (styropianu) na elewacji, materiał z jakiego zbudowana jest ściana na której będzie montaż i wysokość montażu np. piętro. Przesłanie zdjęcia miejsca montażu, poza detalami realizacji, pokaże też otoczenie którego pewne elementy mogą wpłynąć na samą stylistykę czy montaż daszka.
Każdy daszek powinien być, o około 20%, szerszy niż otwór na drzwi. Jest to proporcja...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze