Powszechne karton-gipsy

Budowę bez karton-gipsów trudno dziś sobie wyobrazić. Płyty gipsowo- -kartonowe wykorzystuje się jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk lub wznosi z nich ścianki działowe, podwieszane sufi ty, fi kuśne zabudowy. Materiał – łatwy w montażu i obróbce – pozwala na znaczne przyśpieszenie prac.
Płytę gipsowo-kartonową wymyślono sto lat temu w Stanach Zjednoczonych. Popularność arkuszy z gipsu, sprasowanego między dwiema warstwami papieru, znacznie wzrosła w czasie II wojny światowej, kiedy na budowach zabrakło powołanych do armii budowlańców. W Polsce karton-gipsy zaczęto produkować 60 lat temu. Jakość materiału, nazwanego wówczas suchym tynkiem, była niska, nie wytwarzano też żadnych akcesoriów ani kleju do mocowania płyt. Stąd kiepska opinia o PRL-owskim produkcie. Wszystko zmieniło się w latach 90. Nowa technologia produkcji i wprowadzenie na rynek stalowego rusztu spowodowały lawinowy wzrost popularności płyt g-k.
Obecnie w naszym kraju zużywa się rocznie 2 m2 płyty g-k na mieszkańca. To przeszło 10 razy więcej niż na początku lat 90. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zużycie jest najwyższe i wynosi około 10 m2 na mieszkańca, w Europie do tego poziomu zbliżają się kraje skandynawskie. Niemcy czy Francuzi zużywają dwa razy więcej karton-gipsów, niż Polacy.
Za...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
