Spoina między płytkami

Po ułożeniu płytek przestrzenie pomiędzy nimi wypełnia się fugami. Dzięki nim wilgoć nie wnika w podłoże, a naprężenia w posadzce i w okładzinie ściennej się zmniejszają. Fugi niwelują też niedokładność wymiarową płytek. Najważniejsze parametry przy ich wyborze to trwałość i estetyka.
Podczas zakupu fug należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich będą pracować, oraz rodzaj płytek. Zaprawy dzieli się przede wszystkim pod względem zastosowanego w nich spoiwa.
Najpopularniejsze są cementowe, w których podstawowym spoiwem jest, oczywiście, cement. Epoksydowe, na bazie żywic organicznych, wykazują wyjątkową odporność. Tzw. uszczelniacze przeznaczone są do miejsc, w których wymagane jest elastyczne połączenie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednym pomieszczeniu wykonać dwa rodzaje fug – np. epoksydowe w mokrej strefie łazienki, cementowe zaś tam, gdzie nie będą narażone na działanie szkodliwych czynników. Takiemu rozwiązaniu sprzyja różnorodność kolorów spoin, a więc możliwość dopasowania ich do siebie.
Fugę dobiera się biorąc pod uwagę przede wszystkim dwa elementy – warunki, w jakich będą pracować, a także rodzaj płytek. CERESIT
CEMENTOWE ZWYKŁE
Najzwyklejsze fugi cementowe to mieszanina cementu, wody i kruszywa. Jednak większość z obecnie oferowa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
