Przestrzeń dla konesera

Wyrafinowanie i dekoracyjność secesji musiały zrodzić swoje przeciwieństwo. Lata 20. ubiegłego wieku przyniosły więc styl art déco, a wraz z nim zgeometryzowane formy, marmury, szlachetne drewno, metal i szkło. Dziś to chłodne piękno odkrywamy na nowo.

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to jednak założenia stylu art déco są dość proste - uroda przedmiotu to jedynie dopełnienie jego praktycznej funkcji. Ostatecznie to jednak forma, kunszt wykonania i szlachetne materiały stały się kwintesencją stylu i tym, co fascynowało projektantów przez niemal trzy dekady i tym, co po stu latach odkrywamy na nowo.

Wyznacznikami dzisiejszego sposobu urządzania wnętrz są nowoczesność, komfort i ekonomia, dlatego rzadko entuzjaści stylu art déco trzymają się ściśle założeń, jakie na początku XX wieku, a dokładniej w okresie międzywojennym, przyświecały prekursorom nurtu. Inspiracje art déco odnajdujemy zwykle pod postacią fragmentarycznych cytatów i subtelnych zapożyczeń. Jednak brak dosłowności stylowi

...