Radykalna zmiana
Twój Dom Twój Styl 2021
6-9 minut
W dzisiejszym świecie nie brak nam bodźców, nie dziwi więc fakt, że wiele osób świadomie rezygnuje z nadmiaru wszystkiego w swoim domu, decydując się pójść drogą minimalizmu. Nie wymaga on od swoich wyznawców nakładów finansowych, ale wewnętrznej dyscypliny — już tak.
Powodem, dla którego narodził się minimalizm, był… nadmiar. Nadmiar aranżacyjny poprzedniej epoki, w której rządziły wybujałe dekoracje, plusze, politury i bibeloty. Przesyt wielością bodźców był tak wielki, że ponad dekadę temu minimalistami byliśmy niemal wszyscy. Dziś pozostali nimi ci, którzy czują rzeczywistą potrzebę harmonii i estetycznego ładu.
Korzenie minimalizmu tkwią w filozofii Zen, ale bezpośrednio czerpie on z europejskiego modernizmu, który dyktował kształt architektury i formy mebli od początku lat 20. przez niemal cały ubiegły wiek. Jego podstawowa idea - przewaga funkcji nad formą - wyraża się we wnętrzach przez ograniczenie liczby przedmiotów do tych niezbędnych. Oznacza to rezygnację z ozdób, czystość linii i jednolitość powierzchni, a także tzw. szczerość materiałów, czyli koncepcję wykorzystywania tworzyw naturalnych i niewykończonych. Aranżując własne miejsce do życia, nie musimy jednak ściśle trzymać się stylistycznych dogmatów. To, że regał jest pokryty lak...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze