Sezon grzewczy zakończony? Nie zapomnij o czyszczeniu i konserwacji kotła
Okres po zakończeniu sezonu grzewczego to najlepszy czas na dokładne czyszczenie i przegląd kotła zasilanego pelletem lub innym paliwem stałym. Dotyczy to również urządzeń pracujących przez cały rok na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Regularne czyszczenie i konserwacja ma bezpośredni wpływ na sprawność, ekonomię spalania i żywotność podzespołów.
Najważniejszym elementem wymagającym czyszczenia jest wymiennik ciepła. Nawet niewielka warstwa sadzy i pyłu ogranicza przekazywanie energii powstającej w procesie spalania do instalacji, powodując spadek sprawności i większe zużycie paliwa. Po sezonie należy także oczyścić palnik, kanały konwekcyjne, czopuch oraz przewód spalinowy.
Wszelkie prace konserwacyjne powinny być wykonywane po wygaszeniu i ostudzeniu urządzenia. Konieczna jest również kontrola elementów ceramicznych oraz wyczyszczenie przestrzeni w komorze powietrznej pod paleniskiem.
Znaczenie ma także jakość stosowanego paliwa. Niskiej jakości pellet powoduje szybsze zabrudzanie kotła i zwiększa ilość osadów w przewodzie kominowym.
Dokładny zakres czynności konserwacyjnych opisany jest w Dokumentacji Techniczno-Rozruchowej (DTR) dołączanej do urządzeń grzewczych ZMK SAS.
Więcej informacji w rozszerzonym artykule na stronie: www.sas.busko.pl...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze