Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Wybór działki

Wybór działki
Aby wybudować komfortowy w użytkowaniu dom, trzeba mieć odpowiednią działkę. Największy wpływ na cenę gruntu mają takie parametry, jak powierzchnia, lokalizacja i ukształtowanie terenu. Te najlepsze działki szybko znikają z rynku, ale budować z sukcesem można i na nieidealnej parceli.

Projekt i wykonawca

Projekt i wykonawca
Dysponując odpowiednią działką można przystąpić do planowania domu. Oczywiście na tym etapie główny ciężar spada na projektanta, ale to inwestor musi zdecydować, czy budynek ma być piętrowy czy parterowy, jaka będzie jego powierzchnia, jaki jest preferowany układ wnętrz itp.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Fundamenty

Folia hydroizolacyjna IZOWINYL
Folia hydroizolacyjna IZOWINYL jest niezbrojoną folią, powstającą w procesie walcowania ze zmiękczonego polichlorku winylu. Z jednej strony jest moletowana, czyli ma wytłoczoną fakturę, co zapewnia stabilne i trwałe połączenie z zaprawą. Służy do izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej czyli chroni budynek zarówno przed wodami przesiąkającymi, jak również agresywnymi wodami pod ciśnieniem.
Roboty ziemne i fundamenty
Budowę każdego domu zaczyna się od podstaw, czyli od fundamentu. To na nim opierają się ściany, strop i dach. Element ten musi być więc wytrzymały i wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Technologię budowy należy dostosować do gruntu na działce i przewidywanych obciążeń. Bardzo ważne jest też zastosowanie odpowiednich izolacji przeciwwilgociowych i termicznych.
Anna i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2018 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem w bryle; powierzchnia 225,8 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Warstwa nośna - z bloczków silikatowych o grubości 24 cm (Silka). Warstwa ocieplenia - z grafitowego styropianu o grubości 20 cm. Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk silikonowy i okładzina z modrzewia syberyjskiego; od strony wnętrz maszynowy tynk gipsowy.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2013 r.
Dom: pasywny, parterowy z poddaszem i garażem; powierzchnia 142 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość przegród - parteru 2,75 m, kolankowej 1,40 m, wieńca 0,24 m. Część nośna z bloczków betonu komórkowego o grubości 36,5 cm. Ocieplenie z 20 cm styropianu grafitowego. Wykończenie - na zewnątrz tynk silikatowy; wewnątrz tynk gipsowy i farba.
Budowa w technologii IZODOM2000
Technologia IZODOM2000 istnieje na polskim rynku od 1991 roku. Na świecie wybudowano 20 000 budynków referencyjnych. Powstają z niej zarówno domy jednorodzinne jak i apartamentowce. Innowacyjna, energooszczędna i szybka w budowie spełnia najwyższe normy izolacyjności, oferując komfort cieplny swoim mieszkańcom.
Ceramiczne materiały ścienne
Wyroby ceramiczne firmowane znakiem CB Lewkowo to wyroby odpowiadające normom europejskim, posiadające powszechnie uznawane certyfikaty jakości umożliwiające swobodę architektonicznego kształtowania obiektów budowlanych. Obiekty powstające z lewkowskich cegieł i pustaków to budowle ekologiczne, trwałe, sprawdzone przez lata w różnych warunkach klimatycznych. Cegła to również znakomite tworzywo wykorzystywane przez projektantów w kreowaniu form architektonicznych, które bardzo dobrze wkomponowują się w krajobraz. Rozszerzony w ostatnim czasie asortyment naszych wyrobów umożliwia realizację niemalże całych budynków. Wszystko to pozwala aby z rozwiązań CB Lewkowo mogli korzystać zarówno odbiorcy indywidualni jak i instytucjonalni. Ceramika Budowlana Lewkowo jest największym i najlepszym zakładem produkującym wyroby ceramiczne w północno-wschodnim regionie Polski.
Stropy
Planując sposób wykonania stropów trzeba brać pod uwagę różne parametry, takie jak wytrzymałość czy zdolność do tłumienia hałasu. W praktyce o wyborze technologii często decyduje jednak łatwość montażu, bo elementy stropowe są ciężkie i bywa, że nie da się ich ułożyć bez użycia dźwigu.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r.
Dom: główna piętrowa bryła 106 m2, część parterowa (mamy) 37,8 m2. Położenie - w pełnym słońcu. Dach płaski: niewentylowany, jednospadowy z attyką, o powierzchni 46 i 70 m2. Materiał wierzchni - papa. Obróbki blacharskie - z białej blachy. System rynnowy z PVC, biały.
Agnieszka i Sławek - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r.
Dom: parterowy, o powierzchni 114 m2. Położenie - w pełnym słońcu. Dach płaski: niewentylowany, z attyką, kąt nachylenia około 3°, pow. 126 m2. Akcesoria dachowe - 2 wpusty dachowe i rury spustowe w elewacji. Obróbki blacharskie - na attyce.
Ekran IDEA 175 - wysokodyfuzyjna membrana wstępnego krycia z Marma Polskie Folie
Marma Polskie Folie produkuje wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK) od 2002 roku. Od 2003 roku stale prowadzi różnego rodzaju eksperymenty i badania dotyczące tych produktów, zmierzające głównie do poznania tych ich cech, które są istotne dla użytkowników.
Kontrukcja dachu
Wybór kształtu i konstrukcji dachu warto dobrze przemyśleć. Decyzja będzie miała duży wpływ nie tylko na wygląd domu, ale też na możliwość jego zaaranżowania.
Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy wybrali w 2014 r.
Dom: dwukondygnacyjny, 250 m2. Położenie - w słońcu, w pobliżu drzew. Dach: wielospadowy, powierzchnia 360 m2, kąt nachylenia 48°, okap o długości 90 cm. Pokrycie - gont bitumiczny. System rynnowy: ze stali ocynkowanej pokrytej czterema warstwami powłok ochronnych. Rynny - półokrągłe, o przekroju 125 mm. Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 100 mm i długości do 3,5 m. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur perforowanych zakopanych w gruncie.
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, deszczówkę wykorzystują od 2018 r.
Dom: powierzchnia 334 m2. Dach - płaski, o powierzchni 200 m2. Działka - 1120 m2. Grunt - ilasty. Zagospodarowanie deszczówki: rozsączana w gruncie (do podlewania drzew i trawnika). Elementy składowe systemu - 5 skrzynek retencyjno-rozsączających i perforowane rury drenażowe o średnicy 110 mm.
Ania - Członkini Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2012 r.
Dom: powierzchnia 114 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 160 m2. Działka - 900 m2. Grunt - gliniasty. Zagospodarowanie deszczówki: część zbierana w zbiornikach do podlewania roślin, część rozsączana w gruncie. Elementy składowe systemu - 2 naziemne zbiorniki o pojemności 150 i 200 l, perforowane rury drenażowe o średnicy 100 mm i długości do 18 m.
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy założyli w 2007 r.
Dom: parterowy, 170 m2. Położenie - w słońcu, w średniej odległości od drzew. Dach: wielospadowy, powierzchnia 290 m2, kąt nachylenia 40°, okap o długości 90 cm. Pokrycie - angobowana dachówka ceramiczna. System rynnowy: skandynawskiego producenta, ze stali ocynkowanej, pokrytej czterema warstwami powłok ochronnych. Rynny - półeliptyczne, o przekroju 125 mm. Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 100 mm i długości około 4 m. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur perforowanych, zakopanych w gruncie.
Agnieszka i Wojtek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2020 r.
Rolety zewnętrzne: elewacyjne, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych profili szerokości 40 mm (ocieplonych pianką PU), w kolorze antracyt (po obu stronach, farba proszkowa). Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - wysokości 20 cm, o sześciokątnym przekroju. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od czoła skrzynki. Sterowanie - elektryczne, radiowe; trzy piloty, aplikacja.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, drzwi wewnętrzne zamontowała w 2019 r.
Dom: powierzchnia 235 m2, dwukondygnacyjny. Drzwi wewnętrzne w strefie dziennej: skrzydła - chowane, fornirowane dębem. Ościeżnice - z płyty MDF, stałe. Klamki - ze stali pomalowane czarnym matowym lakierem, w spiżarni - domykacz. Zamki magnetyczne. Montaż: przeprowadził stolarz z pomocnikiem. Osadzali ościeżnice na kotwach i piance montażowej. Wcześniej dobrali zawiasy (po trzy w każdym skrzydle) i zamki.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, markizy użytkuje od 2018 r.
Markizy zewnętrzne: na oknach dachowych i kolankowych, 10 sztuk, z siatki z prześwitem względnym 10%, w kolorze grafitowym. Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna. Sterowanie - ręczne.
Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2017 r.
Żaluzje fasadowe: w prowadnicach, 4 sztuki o wymiarach około 1,80 × 2,60 m. Lamele - szerokości 100 mm, w kształcie litery Z, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej. Kasety - z ekstrudowanego aluminium, ocieplone i zakryte tynkiem. Prowadnice - szerokości 70 mm. Sterowanie - elektryczne radiowe na co dzień obsługiwane 2 pilotami (każdy do czterech przeszkleń) i rezerwowo przewodowe (łączniki klawiszowe przy oknach).
Ogrody zimowe
Wybudowanie przy domu ogrodu zimowego to dobry sposób, aby zyskać dodatkową przestrzeń, w której można się relaksować i cieszyć kontaktem z roślinnością przez cały rok, niezależnie od pogody. Komfort użytkowania takiego pomieszczenia zależy od kilku czynników: lokalizacji, sposobu wykonania konstrukcji i wyposażenia ogrodu.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, uchylną bramę garażową użytkują od 2020 r.
Garaż: wolnostojący, powierzchnia 15 m2; nieogrzewany. Bramy garażowe: uchylna, wykonana z blachy, pomalowanej proszkowo na kolor czerwień strażacka; wymiary 3000 × 2200 mm. Wyposażenie - pochwyt z zamkiem, rygiel. Napęd - możliwy do dodania.
Bramy garażowe
Dobranie rodzaju bramy zależy od wielkości garażu i jego usytuowania względem domu, kształtu i wielkości podjazdu oraz wjazdu na działkę, a także liczby parkujących w nim aut.
Emilia i Juliusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramę garażową użytkują od 2018 r.
Garaż: w bryle domu, powierzchnia 40 m2; ogrzewany. Bramy garażowe: od niemieckiego producenta; segmentowa, górna; 5000 × 2250 mm; z ocynkowanej przetłaczanej stali, pomalowanej proszkowo na kolor antracyt (RAL 7016) i biel; wewnątrz segmentów pianka PU grubości 45 mm. Wyposażenie - fotokomórka, zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Napęd - firmowy, z paskiem kewlarowym, siła uciągu 800 N, prędkość 17-24 cm/s, zintegrowane oświetlenie LED, opcja wentylacji garażu. Sterowanie - dwa piloty dwukanałowe, przycisk na ścianie.
Karolina i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramy garażowe użytkują od 2015 r.
Garaż: w bryle domu o powierzchni 21 m2 (ogrzewany) i w wolnostojącym domku gościnnym 39 m2 (na razie nieogrzewany). Bramy garażowe: 2 szt., segmentowe, górne; ten sam model 2400 × 2300 mm i 4500 × 2300 cm; z przetłoczonej blachy, pomalowanej metodą proszkową na kolor antracyt (z palety RAL 7016), ocieplenie z pianki PU grubości 60 mm. Wyposażenie - zamki, fotokomórki, akumulatory awaryjnego zasilania. Napęd - 2 szt., firmowe, z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 600 i 700 N. Sterowanie - piloty.
Daniel - Czytelnik Budujemy Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2014 r.
Dom: murowany, parterowy o powierzchni 202 m2; ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 36 cm i grafitowego styropianu o grubości 20 cm; strop ocieplony styropianem o grubości 35 cm. Kotłownia: o powierzchni 15 m2. Instalacja c.o. - ogrzewanie podłogowe w 60% budynku i aluminiowe grzejniki panelowe w trzech sypialniach, drabinka w łazience. Komin - systemowy. Wentylacja - mechaniczna z krzyżową centralą i GWC. Łazienki wspólna (z wanną i prysznicem) i WC. Rodzina czteroosobowa.
Irena i Witek - Czytelnicy Budujemy Dom, nowy kocioł gazowy użytkują od marca 2021 r.
Dom: powierzchnia 180 m2. Ściany trójwarstwowe z bloczków betonowych 20 cm i cegły silikatowej 12 cm, między przegrodami szczelina powietrzna. W 2018 i 2019 r. przeprowadzono termomodernizację ścian (dodano styropian grafitowy 10 cm i tynk silikonowy, wstawiono ciepłe okna i drzwi, ocieplono nowy dach wełną mineralną 30 cm). Instalacja c.o. - najpierw tylko z grzejnikami na ścianach, obecnie - grzejniki i podłogówka na 30 m2. Jedna łazienki z prysznicem. Komin - murowany, z wkładem stalowym. Wentylacja - grawitacyjna. Rodzina dwuosobowa.
Kocioł elektryczny oraz inwestycja w OZE. Zaplanuj oszczędne życie
Sektor energetyczny jest zależny od wielu czynników. Polityki klimatycznej, zapewnienia dostaw z krajów, w których odbywa się wydobycie, aż po dostępność i cenę paliw kopalnych.
Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym
Budujemy coraz cieplejsze domy. Inwestorzy, w porównaniu z sytuacją sprzed kilkunastu lat, mają obecnie dostępnych szereg narzędzi do zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń, które znacząco ułatwiają podejmowanie rozsądnych decyzji. Nikt obecnie nie kwestionuje dodatkowych wydatków na grubsze ocieplenie, trzyszybową stolarkę okienną z ciepłym montażem, czy eliminację mostków cieplnych. Nie budzi także zdziwienia coraz większa popularność wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wybór sposobu ogrzewania to nadal kwestia sporna, gdzie droga do uzyskania konsensusu jest wciąż odległa.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki bardzo szybko się nagrzewają i stygną, dzięki czemu można w krótkim czasie zmienić temperaturę w pomieszczeniach. Niestety, utrudniają aranżację pomieszczeń i nie gwarantują równomiernego rozkładu ciepła w całym pomieszczeniu, co z kolei wyróżnia ogrzewanie podłogowe. Aby wykorzystać atuty obu rozwiązań, można zastosować w domu mieszany system grzewczy.
KUSMET - polski producent szafek i rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego
Firma Kusmet oferuje rozdzielacze mosiężne do centralnego ogrzewania i ogrzewania podłogowego od 2 do 18 obwodów w gatunku CW 617N M (materiał atestowany i dopuszczony do kontaktu z wodą pitną). Wszystkie produkowane przez nas rozdzielacze mają atesty materiałowe, Państwowego Zakładu Higieny i Krajową Ocenę Techniczną.
Nowości PURMO - energooszczędność, innowacja i oryginalny design
Firma Purmo, niekwestionowany lider na rynku systemów grzewczych, obchodzi w tym roku 30-lecie obecności w Polsce. W ciągu tego czasu na naszym rynku sprzedano ponad 17 mln grzejników płytowych Purmo. Oznacza to, że statystycznie w każdym domu w naszym kraju znajduje się co najmniej jeden grzejnik tej znanej i cenionej marki. A to zobowiązuje - w tym roku firma Purmo wprowadziła na rynek nowe, innowacyjne rozwiązania wprowadzające nową jakość na rynku systemów grzewczych.
Okiem użytkownika - najlepszy system grzejników do pomp ciepła
Słyszy się gdzieniegdzie opinię: grzejnik to grzejnik, ma grzać, nagrzać i tyle… Tymczasem grzejnik grzejnikowi nierówny. Różnice w szybkości, efektywności grzania, ilości zużytej energii czy też spalanego paliwa dla uzyskania pożądanego efektu cieplnego są pomiędzy grzejnikami ogromne. Z jednej strony szybkie regulusy, łatwe do wystartowania, zahamowania i prowadzenia jak samochód sportowy, z drugiej strony ogrzewanie podłogowe, powolne i mało zwrotne jak duża ciężarówka.
Pompy ciepła
W dobie rosnących cen energii inwestorzy coraz częściej decydują się na niekonwencjonalne sposoby jej pozyskiwania. Ostatnio dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, które wykorzystują ciepło zgromadzone w gruncie, wodzie i powietrzu. To urządzenia przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Ponadto ich dużym atutem jest to, że można je wykorzystywać na działkach, na których nie ma dostępu do infrastruktury, takiej jak sieć gazowa.
Kolektory i fotowoltaika
Słońce to ogromny rezerwuar darmowej energii. Dzięki kolektorom słonecznym i panelom fotowoltaicznym można ją wykorzystywać również w domach jednorodzinnych. Te pierwsze dostarczają nam ciepło do podgrzewania c.w.u, drugie natomiast dają darmowy prąd.
Płyny do instalacji solarnych i pomp ciepła ERGOLID
Kolektory słoneczne i pompy ciepła od lat cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Zainstalowanie takich źródeł energii wiąże się z poważnymi nakładami finansowymi, ale w dłuższej perspektywie czasowej przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny takiej inwestycji, ponieważ zarówno kolektory słoneczne, jak i pompy należą do czystych źródeł ciepła, czyli nieprodukujących gazów cieplarnianych.
Kominy i kominki
Współczesne kominy i kominki wyglądają zupełnie inaczej niż dawniej. Tradycyjne kominy murowane wykonuje się obecnie rzadko, większość inwestorów wybiera nowoczesne systemy kominowe. Z kolei otwarte paleniska zostały wyparte przez zamknięte kominki przy stosowane do współpracy z instalacją dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub z tzw. płaszczem wodnym. Nie zmieniło się jedno - ich budowa i podłączenie do instalacji wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia.
Wentylatory dachowe Uniwersal
Projektowaniem i produkcją wentylatorów dachowych firma Uniwersal zajmuje się od lat. Szereg urządzeń ma swoje zastosowanie w różnorakim przemyśle. Wentylujemy hale fabryczne, magazyny, składy, stacje paliw, pomieszczenia oczyszczalni ścieków, laboratoria, budownictwo mieszkaniowe indywidualne oraz wielorodzinne.
Janek - Członek Klubu Budujących Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r.
Woda: czerpana ze studni o głębokości 40 m. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: kolumna z węglem aktywnym. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 4. Liczba łazienek - 2 i WC.
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.
Woda: z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji. Uzdatnianie: wstępny filtr mechaniczny oraz zmiękczacz z nowoczesnym panelem sterowania i wieloma funkcjami, w tym alarmem niskiego poziomu soli. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3 osoby. Liczba łazienek - 3.
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r.
Woda: czerpana z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji zbiorczej. Uzdatnianie: 3 filtry mechaniczne z wymiennymi wkładami (ze sznurka, włókniny). Kompaktowy zmiękczacz wody ze złożem o pojemności 25 l i sterowaniem automatycznym (elektroniczna głowica czasowo-objętościowa z by-passem). Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni. Liczba użytkowników - 3. Liczba łazienek - 2.
Natalia - Czytelniczka Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2011 r.
Woda: przez kilka lat woda czerpana z głębokiej studni, popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Obecnie czerpana z wodociągu i odprowadzana do kanalizacji. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Uzdatnianie: przed hydroforem urządzenie napowietrzające wodę, a za nim filtr kolumnowy ze złożem odżelaziającym, filtr ze złożem odmanganiającym, zmiękczacz wody. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - za hydroforem, w ogrzewanej kotłowni. Pod zlewozmywakiem w kuchni - filtr z odwróconą osmozą. Liczba stałych użytkowników - 4 (okresowo 5). Liczba łazienek - 3.
Kanalizacja
Decyzja o tym, gdzie odprowadzać ścieki z domu, powinna zapaść jak najwcześniej, najlepiej już na etapie wyboru działki. Najkorzystniejsze jest kierowanie ich do publicznej sieci kanalizacyjnej. Inne warianty to szambo albo przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowali w 2019 r.
Łazienka małżeńska na piętrze: 10,44 m2. Prysznic - nieodgrodzony, posadzka i ściany wykończone gresem. Odpływ liniowy: w posadzce, wykonany ze stali nierdzewnej typu AISI 304; niski - głębokość montażu 55 mm. Rynienka 12 mm, maskownica 15 mm, syfon obrotowy 360°, o przepustowości 27 l/min. W komplecie również - nóżki, mankiet Dry-fix, koszyk, hak do wyjmowania maskownicy. Gwarancja 10 lat.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2019 r.
Łazienka dzieci na poddaszu: 5,6 m2. Prysznic - wymiary 0,98 x 0,98 m, dwie ściany murowane i dwie ze szkła (drzwi w ściance czołowej). Posadzka i murowane ściany wykończone gresem. Odpływ liniowy: w posadzce, od polskiego producenta; wymiary 800 × 90 mm, wysokość rynienki z syfonem 9,9 cm; maskownica (780 × 75 mm) ze stali nierdzewnej, pełna, uniwersalna (do ewentualnego wypełnienia kafelkami). Przepustowość syfonu 40 l/min. Na posadzce jednokierunkowy spadek o nachyleniu 2,7%.
Gosia i Anastazja - Czytelniczki Budujemy Dom, ścienny odpływ liniowy założyły w 2020 r.
Łazienka seniorki: pow. 8,5 m2. Podczas remontu zlikwidowano wannę, założono ścienny odpływ liniowy, strefę prysznicową typu walk-in odgrodzono taflą szkła hartowanego z powłoką samoczyszczącą się. Posadzkę i ściany wykończono płytami gresu. Odpływ liniowy: ścienny. Syfon - przepływ wody 39 l/min. Maskownica - o wymiarach 35 x 5 cm, z wklejoną płytką gresu.
Jola - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2020 r.
Łazienka rodzinna: 6 m2. Prysznic - o wymiarach 1 x 1 m, odgrodzony hartowaną szybą z powłoką samoczyszczącą. Posadzka i ściany - z płyt gresu i spieku kwarcowego. Odpływ liniowy: w posadzce o jednokierunkowym spadku 2%; wymiary 900 × 70 × 12 mm; syfon z przepływem wody 69 l/min. Maskownica - ze stali nierdzewnej, z wklejonymi kaflami. Membrana wodoszczelna z elastycznej folii PE.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.
Dom: pasywny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 142 m2; kubatura 450 m3; ściany z bloczków betonu komórkowego typ energo grubości 36,5 cm i styropianu 20 cm (z grafitem). Ogrzewanie - elektryczne, w postaci przewodowej podłogówki i folii na podczerwień. Wentylacja mechaniczna: z krzyżowym wymiennikiem; wydajność 300 m3/h; automatyczny letni by-pass; filtry M5. Sterowanie - ścienny panel elektroniczny. Przewody wentylacyjne - 75, 100, 200 mm. Glikolowy GWC - kolektor poziomy, 70 m. Lokalizacja - centrala wentylacyjna w ogrzewanej kotłowni.
Inteligentny system wentylacji SmartAIR SYSTEM
Od kiedy Unia Europejska w 2017 roku włączyła domowe centrale wentylacyjne w zakres tzw. Ekoprojektu, jakość urządzeń znacząco się podniosła. Producenci zostali zobligowani do publikacji wiarygodnych danych, takich jak wartość odzysku i pobór mocy zgodnie z ustandaryzowanymi metodami pomiarowymi.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny; powierzchnia 235 m2; kubatura 700 m3. Ogrzewanie - kotłem na gaz propan. Na oknach dachowych markizy zewnętrzne.
Kamil - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2014 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny; ściany trójwarstwowe; powierzchnia 197 m2. Instalacja ogrzewania - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci i 100% podłogówka. Na oknach zaciemniające rolety wewnętrzne i zasłony. Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła, wykonanym z tworzywa sztucznego RecAir; wydajność 400 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 92%; wentylatory EC (RadiCal); automatyczny by-pass; system przeciwzamrożeniowy FPX sterowany elektronicznie; filtry G4. Lokalizacja - w garażu. Sterowanie - panel dotykowy, pilot, Wi-Fi. Przewody wentylacyjne - 75, 100, 200 mm.
Centralne odkurzanie
Mało kto lubi sprzątać, zwłaszcza gdy ciężki odkurzacz trzeba przenosić z miejsca na miejsce, a kabel plącze się pod nogami. Czynności tej towarzyszy hałas, a z podłóg unosi się alergenny kurz. Problemy te znikają po zainwestowaniu w odkurzacz centralny. Urządzenie to jest ciche, bardzo skuteczne, wygodne w użyciu, a dodatkowo może ułatwić życie alergikom.
Instalacje elektryczne
Planując domową instalację elektryczną trzeba podjąć szereg ważnych decyzji. Począwszy od sposobu wykonania przyłącza posesji do sieci, poprzez ustalenie wymaganej mocy i metody rozprowadzenia przewodów, aż po dobór osprzętu elektroinstalacyjnego. Na każdym z tych etapów potrzebne będzie wsparcie elektryka.
Jak zaplanować oświetlenie niedużego mieszkania?
Coraz popularniejsze stają się domy i mieszkania o niewielkiej powierzchni. Domy, których powierzchnia wynosi 50 m2 lub niewielkie dwudziestometrowe kawalerki zyskują na popularności. O czym warto pomyśleć aby ta powierzchnia służyła nam jak najlepiej? Jakie lampy wybrać do niewielkiego mieszkania? Jak optycznie powiększyć każde pomieszczenie z użyciem wielu punktów świetlnych? Jaką barwę i siłę świecenia wybrać do strefy relaksu, a jaką do miejsca pracy i nauki, nawet jeśli dzieli je zaledwie pół metra? Urządzając małe mieszkanie, zazwyczaj skupiamy się na kupowaniu ergonomicznych mebli, funkcjonalnych, rozkładanych kanap i luster, które będą pomocne w optycznym powiększeniu naszego niewielkiego wnętrza. O oświetleniu myślimy rzadko, albo w ogóle - a szkoda, bo oświetlenie jest bardzo istotnym elementem wyposażenia wnętrza i może znacząco wpłynąć na jego wygląd oraz klimat.
Dom bezpieczny i inteligentny
Zabezpieczenie domu jednorodzinnego przed intruzami to obecnie standard. Absolutnym minimum jest zainstalowanie domofonu lub wideodomofonu, ale urządzenia te strzegą jedynie wejścia na posesję. Pozostałe newralgiczne miejsca warto ochronić za pomocą instalacji alarmowej. Prawdziwy komfort da jednak dopiero zintegrowanie jej z systemem inteligencji budynkowej.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2018 r.
Dom: murowany, trzykondygnacyjny (podpiwniczony, piętrowy z garażem). Powierzchnia 240 m2. Ściany: z bloczków silikatowych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm. Elewacja: tynk - cienkowarstwowy, silikonowy, w kolorze złamanej bieli, faktura baranek 1,5 mm. Ciemne elementy z farby fasadowej w kolorze antracyt. Orynnowanie - z PVC (antracyt). Parapety - z blachy. Cokół - otynkowany i pomalowany.
Beata i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2017 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem. Ściany: dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm. Powierzchnia 256 m2 plus garaż. Elewacja: tynk silikatowy w kolorze białym i antracyt. Przy głównym wejściu, we wnękach balkonowych i garażowej - okładzina z łupka kwarcytowego w kolorze antracyt. Na fragmentach ścian - listwy dekoracyjne z termososny. Szerokie gzymsy ze szczelinami i daszkiem z drewna. Orynnowanie - z blachy stalowej. Oświetlenie - LED.
Beata i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2012 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, 400 m2. Ściany: dwuwarstwowe; warstwa nośna z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm, termoizolacja ze styropianu grafitowego o grubości 25 cm. Elewacja: tynk silikonowy (kremowy) i okładzina z drobnych łupanych kawałków piaskowca; wokół okien i drzwi - obramowania i gzymsy ze styropianu. Cokół - wykończony piaskowcem. Podbitka - z otynkowanych płyt OSB. Orynnowanie - z PVC. Parapety - z płomieniowanych płyt granitu w kolorze beżowym.
BELLA PLAST - profile wykończeniowe do systemów dociepleń
Firma Bella Plast od ponad 25 lat jest liderem w produkcji listew i profili wykończeniowych do systemów dociepleń.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany wykańczali w 2018 roku.
Ściany: ściany z bloczków betonu komórkowego, wewnątrz otynkowanych tradycyjną zaprawą cementowo-wapienną. Materiały wykończeniowe: 1. Biała farba lateksowa, hydrofobowa farba lateksowa w kolorze granatowym, ceramiczna i hypoalergiczna farba w kolorze różowym. 2. Okładzina z korka o grubości 6 mm - w gabinecie i dwóch pokojach córek. Niezbędne materiały i narzędzia: Ad 1. Wałki i pędzle, taśma malarska, drabina. Ad 2. Nóż do cięcia korka, stalowa linijka, pędzel do kleju, gumowy wałek do dociskania okładziny.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany wykańczała w 2018 r.
Ściany: z silikatów, otynkowane maszynowo zaprawą gipsową, wysokość 2,80 m. Materiały wykończeniowe: 1. Hydrofobowa, zmywalna farba lateksowa w kolorze białym, połysk satynowy. 2. Okładzina ścienna z gipsu imitująca starą cegłę, pomalowana emulsją lateksową na kolor biały. Niezbędne materiały i narzędzia: Ad 1. Grunt, farby, wałki i pędzle, drabina. Ad 2. Klej gipsowy, grunt, farba.
ARMACOMFORT - komfort akustyczny
Produkty ArmaComfort są bardzo skutecznymi i łatwymi w instalacji wyrobami do kontroli hałasu wydobywającego się z rur deszczowych i kanalizacyjnych. W porównaniu z tradycyjnymi produktami wielowarstwowymi, akustyczne materiały izolacyjne zapewniają większą redukcję hałasu przy cieńszych ściankach.
Bartek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Ściany: z ceramiki poryzowanej, wykończone maszynowo tynkiem gipsowym; wysokość do 7 m. Materiały wykończeniowe: 1. Ceramiczna farba lateksowa w kolorze białym, grafitowym, jasnoszarym; na sufitach - przeznaczona na sufity, tego samego markowego producenta. 2. Tapeta winylowa Woods (Cole & Son) w sypialniach dzieci. Niezbędne materiały i narzędzia: Ad 1. Farby ceramiczne i sufitowe, wałki i pędzle do malowania, drabina, rusztowanie. Ad 2. Nożyczki, nóż, klej do tapet, wałki i pędzle.
Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzki układała w 2020 r.
Posadzka: z paneli winylowych o grubości 4,5 mm; wymiary 1510 × 210 mm; klasa użyteczności 32; kolor miodowy dąb; stopień połysku mat. Gwarancja 20 lat. Podkład: warstwa jastrychu betonowego 5 cm, z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Posadzka: z betonu posadzkowego zacieranego na ostro. Podkład na parterze: na piasku, izolacji przeciwwilgociowej (z folii) i warstwie termoizolacji ze styropianu (o łącznej grubości 10 cm), ułożono wodne ogrzewanie podłogowe, następnie wylano docelową posadzkę.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę układała w 2019 r.
Posadzka: z trójwarstwowej deski podłogowej przemysłowo zaimpregnowanej olejowoskiem, grubość warstwy dekoracyjnej z dębu 4,5 mm, kolor Classic Vulcano; produkt polski. Podkład: z wodnym ogrzewaniem podłogowym (pod nim termoizolacja ze styropianu o grubości 20-25 cm), anhydrytowy.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Posadzka: z przemysłowo zaolejowanej trójwarstwowej deski podłogowej; wymiary 14 × 180 × 2200 mm (grubość części dekoracyjnej 2,5 mm); produkt polski z 20-letnią gwarancją. Podkład: standardowy z betonu (wykonany przez dewelopera), z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Schody
Prowadzące na piętro lub poddasze schody występują w większości domów jednorodzinnych. Planując ich wygląd, a więc konstrukcję oraz wykończenie, należy mieć na uwadze zarówno walory dekoracyjne, jak i praktyczne. Na konkretny, preferowany rodzaj schodów najlepiej zdecydować się już na etapie wykonywania projektu budowlanego.
Tarasy
Taras to dodatkowa powierzchnia tuż przy domu, na świeżym powietrzu, którą można wykorzystywać w dowolny sposób. Najczęściej do relaksu - czytania, opalania, spotkań towarzyskich i spożywania posiłków. Aby przyjemnie się z niego korzystało, powinien być wykonany z trwałego i estetycznego materiału.
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenie wokół działki powinno harmonizować z otoczeniem, mieć wygodnie rozwiązany wjazd i służyć przez długie lata. Producenci oferują wiele ciekawych propozycji, spośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Często bardzo ważny jest aspekt finansowy, ale pamiętajmy, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat.
Ogrodzenia JONIEC®
Firma Joniec ma w swojej ofercie ogrodzenia modułowe i łupane. Podstawową zaletą ogrodzeń modułowych jest łatwość montażu oraz wielość pomysłów aranżacyjnych. Natomiast ogrodzenia łupane oferują estetycznie wykonane, trwałe i solidne rozwiązania. Ogrodzenia łupane świetnie komponują się zarówno z ogrodem i resztą przydomowej przestrzeni, jak i z architekturą większości domów.
Nawierzchnie
Nawierzchnię w ogrodzie można utwardzić na wiele sposobów, ale trzeba pamiętać, że poszczególne materiały wykończeniowe różnią się nie tylko wyglądem, ale też wytrzymałością, komfortem użytkowania i ceną. W poniższym artykule radzimy, czym kierować się przy ich doborze.
Podjazd z płyt wielkoformatowych - jak go prawidłowo wykonać?
Podjazd z betonowych płyt w formacie XL to najbardziej pożądany kierunek wśród inwestorów. Powodów jest wiele. Są nimi nie tylko względy użytkowe materiału, związane z odpornością oraz wytrzymałością na działanie aury czy szkodliwe czynniki zewnętrzne. To przede wszystkim gwarancja stworzenia spójnej, modnej aranżacji, całkowicie dopasowanej do charakteru posesji.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT