Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
ABC Budowania 2022
ABC Budowania 2022
Kup ten numer
Redaktor naczelny poleca

ABC BUDOWANIA to kompletny przewodnik poświęcony kolejnym etapom budowy domu – od wyboru działki i projektu, przez opis najważniejszych technologii i instalacji, po tematykę związaną z wykończeniem wnętrz.

Informacje podane są w formie pytań, jakie najczęściej zadają inwestorzy, i fachowych odpowiedzi. Dodatkowo w artykułach wypowiadają się eksperci, którzy dzielą się z Państwem swoją wiedzą. Niektóre tematy poszerzyliśmy też o doświadczenia inwestorów, którzy już wybudowali swoje domy. Z pewnością będą one przydatną wskazówką dla każdego, kto dopiero planuje taką inwestycję.

Mamy nadzieję, że to kompendium wiedzy pozwoli wybudować dom marzeń – ładny, komfortowy w użytkowaniu i niedrogi w eksploatacji.

Zapraszam do lektury,
Norbert Skupiński

RozwińZwiń
Ściany
Ściany Wybór technologii i materiałów ściennych i stropowych to jedna z kluczowych decyzji stojących przed inwestorem. Sprawy nie ułatwia bardzo bogata oferta rynkowa - ilość dostępnych i sprawdzonych technologii budowlanych jest ogromna. Aby ułatwić sobie wybór, warto dokładnie zapoznać się z informacjami na temat różnych wariantów.
Ściany
Ściany
Budowa w technologii IZODOM2000 Technologia IZODOM2000 istnieje na polskim rynku od 1991 roku. Na świecie wybudowano 20 000 budynków referencyjnych. Powstają z niej zarówno domy jednorodzinne jak i apartamentowce. Innowacyjna, energooszczędna i szybka w budowie spełnia najwyższe normy izolacyjności, oferując komfort cieplny swoim mieszkańcom.
Budowa w technologii IZODOM2000
Budowa w technologii IZODOM2000
Monika i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2018 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 160 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe, o grubości 44 cm. Warstwa konstrukcyjna - z poryzowanych pustaków ceramicznych 24 cm. Warstwa ocieplenia - z grafitowego styropianu o grubości 20 cm. Wysokość ścian na parterze 2,75 m. Wykończenie - na zewnątrz tynk silikonowy; wewnątrz tynk cementowo-wapienny.
Monika i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2018 r.
Monika i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2018 r.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2012 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 180 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość ścian parteru 2,85 m, poddasza 2,50 m, wieńca 0,24 m. Warstwa nośna wzniesiona z bloczków betonu komórkowego o wymiarach 24 × 24 × 59,9 cm (Solbet). Warstwa ocieplenia ze styropianu o grubości 20 cm (białego, na północnej ścianie grafitowego). Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk silikonowy; od strony wnętrz tynk gipsowy (twardy) i farba.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2012 r.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2012 r.
Anna i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2018 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem w bryle; powierzchnia 225,8 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Warstwa nośna - z bloczków silikatowych o grubości 24 cm (Silka). Warstwa ocieplenia - z grafitowego styropianu o grubości 20 cm. Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk silikonowy i okładzina z modrzewia syberyjskiego; od strony wnętrz maszynowy tynk gipsowy.
Anna i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2018 r.
Anna i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2018 r.
Drewniane domy GEORGE Czy wiesz że… mieszkanie w domu drewnianym korzystnie wpływa na zdrowie? Zdolność tego materiału do samoregulacji wilgotności, wewnątrz pomieszczenia sprawia, że w domach drewnianych panuje korzystny mikroklimat, który wpływa zarówno na samopoczucie jak i zdrowie mieszkańców.
Drewniane domy GEORGE
Drewniane domy GEORGE
Ceramiczne materiały ścienne Wyroby ceramiczne firmowane znakiem CB Lewkowo to wyroby odpowiadające normom europejskim, posiadające powszechnie uznawane certyfikaty jakości umożliwiające swobodę architektonicznego kształtowania obiektów budowlanych. Obiekty powstające z lewkowskich cegieł i pustaków to budowle ekologiczne, trwałe, sprawdzone przez lata w różnych warunkach klimatycznych. Cegła to również znakomite tworzywo wykorzystywane przez projektantów w kreowaniu form architektonicznych, które bardzo dobrze wkomponowują się w krajobraz. Rozszerzony w ostatnim czasie asortyment naszych wyrobów umożliwia realizację niemalże całych budynków. Wszystko to pozwala aby z rozwiązań CB Lewkowo mogli korzystać zarówno odbiorcy indywidualni jak i instytucjonalni. Ceramika Budowlana Lewkowo jest największym i najlepszym zakładem produkującym wyroby ceramiczne w północno-wschodnim regionie Polski.
Ceramiczne materiały ścienne
Ceramiczne materiały ścienne
Jola i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2011 r. Dom: parterowy, powierzchnia 118 m2. Ściany zewnętrzne: jednowarstwowe, wzniesione z pustaków styropianowych grubości 35 cm (5 × 15 × 15 cm), w tym rdzeń z betonu szerokości 15 cm (technologia Izodom 2000). Wykończenie - od strony zewnętrznej tynk silikonowo-silikatowy; od strony wnętrza płyty g-k i farba.
Jola i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2011 r.
Jola i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2011 r.
Kasia i Kamil - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2014 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem; powierzchnia 197 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, trójwarstwowe. Część nośna - z bloczków silikatowych o grubości 30 cm. Ocieplenie - z wełny skalnej (12 cm). Warstwa elewacyjna - z cegły klinkierowej. Wykończenie ścian od strony wnętrza - tynk cementowo- wapienny i okładzina z cegły.
Kasia i Kamil - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2014 r.
Kasia i Kamil - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2014 r.
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2018 r. Dom: parterowy z możliwością zaadaptowania poddasza, powierzchnia 110 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Część nośna - z poryzowanych szlifowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm. Ocieplenie - ze styropianu o grubości 20 cm. Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej nanotynk silikonowy (biały); od strony wnętrz tynk cementowo-wapienny i farba lateksowa (biała).
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2018 r.
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2018 r.
System budowy H+H H+H Polska należy do duńskiej Grupy H+H, jednego z wiodących producentów i dostawców bloczków z betonu komórkowego oraz elementów silikatowych w Europie. Na sukces firmy pracuje obecnie około 800 osób oraz 13 zakładów produkcyjnych, w tym 6 zajmujących się produkcją betonu komórkowego w Warszawie, Redzie, Lidzbarku, Gorzkowicach, Puławach oraz Żelisławicach i 7 specjalizujących się w wyrobach silikatowych w Krukach k/Ostrołęki, Piszu, Jedlance, Leżajsku, Ludyni, Kluczach i Przysieczynie.
System budowy H+H
System budowy H+H
Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń Zastosowanie wysokiej jakości styropianu marki AUSTROTHERM gwarantuje właściwe funkcjonowanie organizmu, jakim jest system ETICS, zapewniając najwyższe oszczędności w budżecie domowym, komfort i bezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich bliskich.
Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2013 r. Dom: pasywny, parterowy z poddaszem i garażem; powierzchnia 142 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość przegród - parteru 2,75 m, kolankowej 1,40 m, wieńca 0,24 m. Część nośna z bloczków betonu komórkowego o grubości 36,5 cm. Ocieplenie z 20 cm styropianu grafitowego. Wykończenie - na zewnątrz tynk silikatowy; wewnątrz tynk gipsowy i farba.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2013 r.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2013 r.
Radek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2018 r. Dom: murowany, trzykondygnacyjny (podpiwniczony, z garażem); powierzchnia 240 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Część nośna wzniesiona z bloczków silikatowych o grubości 24 cm. Ocieplenie z 15 cm styropianu. Wykończenie ścian - na zewnątrz tynk silikonowy; wewnątrz tynk gipsowy.
Radek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2018 r.
Radek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2018 r.
Małgosia i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2013 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 200 m2, wolnostojący garaż 45 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe, o grubości 40 cm. Warstwa konstrukcyjna nośna - ze szlifowanych pustaków ceramicznych o grubości 30 cm. Warstwa ocieplenia - 10 cm wełny mineralnej. Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej siatka i grunt (będzie tynk silikonowy); od strony wnętrz tynk cementowo- wapienny.
Małgosia i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Małgosia i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2013 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 129 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość ścian - parteru 2,65 m, kolankowej 0,83 m, wieńca 0,24 m. Warstwa nośna z bloczków betonu komórkowego 24 × 25 × 62,5 cm. Warstwa ocieplenia ze styropianu o grubości 15 cm (białego). Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej na razie tylko siatka i grunt; od strony wnętrz płyty g-k i farba.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Konstrukcja dachu
Kontrukcja dachu Wybór kształtu i konstrukcji dachu warto dobrze przemyśleć. Decyzja będzie miała duży wpływ nie tylko na wygląd domu, ale też na możliwość jego zaaranżowania.
Kontrukcja dachu
Kontrukcja dachu
Ekran IDEA 175 - wysokodyfuzyjna membrana wstępnego krycia z Marma Polskie Folie Marma Polskie Folie produkuje wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK) od 2002 roku. Od 2003 roku stale prowadzi różnego rodzaju eksperymenty i badania dotyczące tych produktów, zmierzające głównie do poznania tych ich cech, które są istotne dla użytkowników.
Ekran IDEA 175 - wysokodyfuzyjna membrana wstępnego krycia z Marma Polskie Folie
Ekran IDEA 175 - wysokodyfuzyjna membrana wstępnego krycia z Marma Polskie Folie
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r. Dom: główna piętrowa bryła 106 m2, część parterowa (mamy) 37,8 m2. Położenie - w pełnym słońcu. Dach płaski: niewentylowany, jednospadowy z attyką, o powierzchni 46 i 70 m2. Materiał wierzchni - papa. Obróbki blacharskie - z białej blachy. System rynnowy z PVC, biały.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r.
Mariusz - Czytelnik Budujemy Dom, dach układał w 2018 r. Dom: parterowy, o powierzchni 161 m2 plus garaż 125 m2. Położenie - w pełnym słońcu. Dach płaski: niewentylowany, typu odwróconego, trzyczęściowy, z attyką, kąt nachylenia 3°, łącznie 125 m2. Materiał wierzchni - otoczaki. Akcesoria - wpusty attykowe z instalacją przeciwoblodzeniową, piorunochron, dwa świetliki tunelowe.
Mariusz - Czytelnik Budujemy Dom, dach układał w 2018 r.
Mariusz - Czytelnik Budujemy Dom, dach układał w 2018 r.
Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, dach układał w 2017 r. Dom: parterowy, 165 m2, w tym garaż 49,20 m2. Położenie - w pełnym słońcu. Dach płaski: niewentylowany, z attyką, kąt nachylenia 3°, 190 m2. Przekrój - podwójna płyta żelbetowa, spadek ukształtowany ze styropianu typu dach/podłoga, o grubości 40-50 cm. Materiał wierzchni - papa podkładowa i nawierzchniowa. Akcesoria - 5 wpustów attykowych z PVC i 5 rur spustowych ukrytych w warstwie ocieplenia pod tynkiem.
Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, dach układał w 2017 r.
Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, dach układał w 2017 r.
Agnieszka i Sławek - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r. Dom: parterowy, o powierzchni 114 m2. Położenie - w pełnym słońcu. Dach płaski: niewentylowany, z attyką, kąt nachylenia około 3°, pow. 126 m2. Akcesoria dachowe - 2 wpusty dachowe i rury spustowe w elewacji. Obróbki blacharskie - na attyce.
Agnieszka i Sławek - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r.
Agnieszka i Sławek - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r.
Pokrycia dachowe i rynny
Pokrycia dachowe i rynny Wykonanie dachu to poważna pozycja w budżecie każdej budowy. Dlatego warto poświęcić nieco czasu, aby wybrać optymalną technologię budowy i materiały, z których ten element zostanie wykonany. Ważne, by zwieńczenie budynku było nie tylko trwałe, ale też estetyczne - w końcu dach pełni również istotną funkcję architektoniczną.
Pokrycia dachowe i rynny
Pokrycia dachowe i rynny
Karolina - Członkini Klubu Budujących Dom, system rynnowy wybrała w 2017 r. Dom: dwukondygnacyjny, parter 110 m2, poddasze 80 m2. Położenie - w pełnym słońcu, z dala od drzew. Dach: dwuspadowy, powierzchnia 160 m2, kąt nachylenia 38°, bez okapu. Pokrycie - płaska dachówka ceramiczna. System rynnowy: z blachy tytanowo-cynkowej. Rynny - 2 sztuki, półokrągłe o średnicy 110 mm i długości 16 m. Rury spustowe - 4 sztuki o długości 4 m, okrągłe o średnicy 100 mm. Sposób odprowadzania deszczówki - przez 4 dolne wpusty odpływowe do instalacji kanalizacji deszczowej i dalej do podziemnego zbiornika.
Karolina - Członkini Klubu Budujących Dom, system rynnowy wybrała w 2017 r.
Karolina - Członkini Klubu Budujących Dom, system rynnowy wybrała w 2017 r.
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy założyli w 2007 r. Dom: parterowy, 170 m2. Położenie - w słońcu, w średniej odległości od drzew. Dach: wielospadowy, powierzchnia 290 m2, kąt nachylenia 40°, okap o długości 90 cm. Pokrycie - angobowana dachówka ceramiczna. System rynnowy: skandynawskiego producenta, ze stali ocynkowanej, pokrytej czterema warstwami powłok ochronnych. Rynny - półeliptyczne, o przekroju 125 mm. Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 100 mm i długości około 4 m. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur perforowanych, zakopanych w gruncie.
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy założyli w 2007 r.
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy założyli w 2007 r.
Krzysiek - Czytelnik Budujemy Dom, system rynnowy wybrał w 2011 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 114 m2. Położenie - w pełnym słońcu, ale blisko drzew. Dach: dwuspadowy z daszkiem nad gankiem i tarasem, powierzchnia 160 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 90 cm. Pokrycie - dachówka cementowa w kolorze kasztan, kształt Bałtycka. System rynnowy: z wysokoudarowego PVC w kolorze brązowym, od renomowanego producenta. Rynny - półokrągłe o średnicy 125 mm. Rury spustowe - 4 sztuki o długości około 5 m, okrągłe o średnicy 100 mm. Akcesoria - 2 dolne wpusty odpływowe, 2 środkowe zbieracze. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez wpusty odpływowe do rur pełnych i perforowanych zakopanych w gruncie. Zbieranie deszczówki w dwóch zbiornikach naziemnych.
Krzysiek - Czytelnik Budujemy Dom, system rynnowy wybrał w 2011 r.
Krzysiek - Czytelnik Budujemy Dom, system rynnowy wybrał w 2011 r.
Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy wybrali w 2014 r. Dom: dwukondygnacyjny, 250 m2. Położenie - w słońcu, w pobliżu drzew. Dach: wielospadowy, powierzchnia 360 m2, kąt nachylenia 48°, okap o długości 90 cm. Pokrycie - gont bitumiczny. System rynnowy: ze stali ocynkowanej pokrytej czterema warstwami powłok ochronnych. Rynny - półokrągłe, o przekroju 125 mm. Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 100 mm i długości do 3,5 m. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur perforowanych zakopanych w gruncie.
Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy wybrali w 2014 r.
Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy wybrali w 2014 r.
Leszek - Czytelnik Budujemy Dom, deszczówkę wykorzystuje od 1996 r. Dom: powierzchnia 250 m2. Dach - wielospadowy, o powierzchni 355 m2. Działka - 2800 m2. Grunt - gliniasty i ilasty. Zagospodarowanie deszczówki: podlewanie rabat, mycie samochodu oraz rozprowadzanie w gruncie. Elementy składowe systemu - do magazynowania - betonowy szczelny zbiornik (niewykorzystywany już zbiornik na ścieki) z instalacją kanalizacji deszczowej (rury pełne o średnicy 110 mm), pompa zatapialna, wąż i końcówki do podlewania. Do rozsączania - perforowane rury drenażowe o średnicy 110 mm.
Leszek - Czytelnik Budujemy Dom, deszczówkę wykorzystuje od 1996 r.
Leszek - Czytelnik Budujemy Dom, deszczówkę wykorzystuje od 1996 r.
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, deszczówkę wykorzystują od 2018 r. Dom: powierzchnia 334 m2. Dach - płaski, o powierzchni 200 m2. Działka - 1120 m2. Grunt - ilasty. Zagospodarowanie deszczówki: rozsączana w gruncie (do podlewania drzew i trawnika). Elementy składowe systemu - 5 skrzynek retencyjno-rozsączających i perforowane rury drenażowe o średnicy 110 mm.
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, deszczówkę wykorzystują od 2018 r.
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, deszczówkę wykorzystują od 2018 r.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2018 r. Dom: powierzchnia 190 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 160 m2. Działka - 1500 m2. Grunt - niejednorodny, głównie ilasty. Zagospodarowanie deszczówki: do podlewania ogrodu. Elementy składowe systemu - podziemny betonowy zbiornik o pojemności 2 m3, instalacja kanalizacji deszczowej, wykonana z rur PVC o średnicy 160 mm, pompa zatapialna, wąż i końcówki do podlewania.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2018 r.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2018 r.
Ania - Członkini Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2012 r. Dom: powierzchnia 114 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 160 m2. Działka - 900 m2. Grunt - gliniasty. Zagospodarowanie deszczówki: część zbierana w zbiornikach do podlewania roślin, część rozsączana w gruncie. Elementy składowe systemu - 2 naziemne zbiorniki o pojemności 150 i 200 l, perforowane rury drenażowe o średnicy 100 mm i długości do 18 m.
Ania - Członkini Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2012 r.
Ania - Członkini Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2012 r.
Podsufitka BORYSZEW - jak wykończyć dach żeby wyglądał estetycznie, a jednocześnie był funkcjonalny? Wśród budownictwa jednorodzinnego w Polsce od lat królują domy o wyeksponowanych, spadzistych dachach. Ich krawędzie wystają poza mury tworząc okap, niekiedy stanowią zadaszenie dla balkonów i tarasów. Jak sprawić aby wszystko wyglądało estetycznie? Zabudowy okapu dachowego można dokonać na wiele sposobów, a jednym z częściej wybieranym przez inwestorów jest zastosowanie podbitki z tworzywa sztucznego np. z PVC.
Podsufitka BORYSZEW - jak wykończyć dach żeby wyglądał estetycznie, a jednocześnie był funkcjonalny?
Podsufitka BORYSZEW - jak wykończyć dach żeby wyglądał estetycznie, a jednocześnie był funkcjonalny?
Okna, drzwi, rolety
Okna, drzwi i rolety Zakup stolarki okiennej i drzwiowej oraz osłon okiennych do domu jednorodzinnego to poważna inwestycja. Za sam komplet okien zapłacimy przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego wybór należy dobrze przemyśleć. Pocieszające jest to, że dobrze dobrana stolarka posłuży nawet kilkadziesiąt lat.
Okna, drzwi i rolety
Okna, drzwi i rolety
Piękne i mocne - drzwi idealne do każdego wnętrza Projektując domowe wnętrza, warto dobrze dopasować do nich drzwi. Stylowy salon, elegancka kuchnia, przytulna sypialnia, komfortowa łazienka - wszędzie tam są one dopełnieniem całości. Zaaranżowanie każdego pomieszczenia ułatwi niezwykle bogata oferta drewnianych drzwi wewnętrznych firmy Hörmann.
Piękne i mocne - drzwi idealne do każdego wnętrza
Piękne i mocne - drzwi idealne do każdego wnętrza
Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2017 r. Żaluzje fasadowe: w prowadnicach, 4 sztuki o wymiarach około 1,80 × 2,60 m. Lamele - szerokości 100 mm, w kształcie litery Z, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej. Kasety - z ekstrudowanego aluminium, ocieplone i zakryte tynkiem. Prowadnice - szerokości 70 mm. Sterowanie - elektryczne radiowe na co dzień obsługiwane 2 pilotami (każdy do czterech przeszkleń) i rezerwowo przewodowe (łączniki klawiszowe przy oknach).
Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2017 r.
Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2017 r.
Kuba - Członek Klubu Budujących Dom, nadprożowe rolety użytkuje od 2005 r. Rolety zewnętrzne: nadprożowe, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych profili szerokości 60 mm (ocieplonych pianką PU), w kolorze białym (po obu stronach, farba proszkowa). Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - w formie nadproża, wewnątrz silniki do elektrycznego sterowania. Klapy rewizyjne - w pomieszczeniach, od czoła skrzynki. Sterowanie - przewodowe, elektryczne, skonfigurowane z systemem automatyki inteligentnej KNX; przyciski klawiszowe na ścianie (pojedyncze i 2 centralne).
Kuba - Członek Klubu Budujących Dom, nadprożowe rolety użytkuje od 2005 r.
Kuba - Członek Klubu Budujących Dom, nadprożowe rolety użytkuje od 2005 r.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety zewnętrzne użytkuje od 2019 r. Rolety zewnętrzne: elewacyjne, na czterech oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych lameli wysokości 60 mm i grubości 8 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - ze stali ocynkowanej wysokości 20 cm, w kształcie kwadratu. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od dołu skrzynki. Sterowanie - elektryczne przewodowe, przy pomocy łączników klawiszowych na ścianie (tylko pojedyncze operowanie roletami).
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety zewnętrzne użytkuje od 2019 r.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety zewnętrzne użytkuje od 2019 r.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, markizy użytkuje od 2018 r. Markizy zewnętrzne: na oknach dachowych i kolankowych, 10 sztuk, z siatki z prześwitem względnym 10%, w kolorze grafitowym. Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna. Sterowanie - ręczne.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, markizy użytkuje od 2018 r.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, markizy użytkuje od 2018 r.
Agnieszka i Wojtek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2020 r. Rolety zewnętrzne: elewacyjne, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych profili szerokości 40 mm (ocieplonych pianką PU), w kolorze antracyt (po obu stronach, farba proszkowa). Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - wysokości 20 cm, o sześciokątnym przekroju. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od czoła skrzynki. Sterowanie - elektryczne, radiowe; trzy piloty, aplikacja.
Agnieszka i Wojtek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2020 r.
Agnieszka i Wojtek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2020 r.
Paulina i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2019 r. Żaluzje fasadowe: z aluminium, w prowadnicach. Lamele - szerokości 70 mm, w kształcie litery Z, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej grubości 0,42 mm. Kasety - z aluminium, ocieplone i zakryte tynkiem. Sterowanie - elektryczne (przewodowe i radiowe), łączniki przy każdym oknie, w przyszłości aplikacja sprzężona z instalacją alarmową.
Paulina i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2019 r.
Paulina i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2019 r.
Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, podtynkowe rolety użytkuje od 2018 r. Rolety zewnętrzne: podtynkowe, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych, laminowanych lameli o grubości 5 mm i wysokości 50 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - ze stali ocynkowanej wysokości 20 cm, w kształcie kwadratowym. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od dołu skrzynki. Sterowanie - na parterze elektryczne (przewodowe i radiowe), za pośrednictwem łączników na ścianie (pojedyncze, sekcyjne i centralne) oraz pilotem; na poddaszu ręczne, przy pomocy zwijaczy uchylnych z taśmą.
Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, podtynkowe rolety użytkuje od 2018 r.
Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, podtynkowe rolety użytkuje od 2018 r.
Julek - Czytelnik Budujemy Dom, drzwi wewnętrzne zamontował w 2019 r. Dom: powierzchnia (bez garażu) 235 m2, z poddaszem. Drzwi wewnętrzne na poddaszu: skrzydła - pełne, bezprzylgowe (6 sztuk), wykonane z polakierowanej otworowanej płyty wiórowej (lakier akryl w kolorze białym), o wymiarach 80 x 210 cm, zawieszone na trzech zawiasach oraz w sypialni - przesuwne (2 sztuki), zrobione z heblowanych desek sosnowych szerokości 19 i 9 cm, wymiary 215 x 96 cm, zawieszone na rolkach na stalowej szynie. Ościeżnice: regulowane, z polakierowanej płyty wiórowej. Pochwyty - ze stali chromowanej oraz polakierowanej. Zamki magnetyczne. Szyld w jednej łazience. Montaż: Gotowe białe drzwi założył ich dostawca, przy pomocy kotew i pianki montażowej. Drzwi przesuwne - wstawiłem samodzielnie. Deski połączyłem wkrętami do drewna, na końcu pomalowałem olejem, identycznym jak na belkach sufitowych. Trzeba było wyfrezować u dołu skrzydeł rowek pod bolec (usytuowany w posadzce), uniemożliwiający ich odchylanie się od pionu. Elementy ze stali pomalowałem czarnym lakierem, takim jak na balustradzie przy schodach. Prowadnice przytwierdziłem do ściany przy pomocy kołków do betonu komórkowego (6 kołków na skrzydło). Prowadnice i uchwyty z kółkami kupiłem już pomalowane na czarno.
Julek - Czytelnik Budujemy Dom, drzwi wewnętrzne zamontował w 2019 r.
Julek - Czytelnik Budujemy Dom, drzwi wewnętrzne zamontował w 2019 r.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, drzwi wewnętrzne zamontował w 2013 r. Dom: powierzchnia 120 m2, parterowy. Drzwi wewnętrzne: skrzydła - przesuwne, 8 sztuk, z hartowanego szkła o grubości 8 mm i jednostronnie piaskowanego (z nadrukowanym wzorem), wymiary 96 x 210 cm. Pochwyty - ze szczotkowanej stali, w prostokątnym kształcie. Montaż: wykonałem samodzielnie. Na etapie budowy w ścianach działowych, skonstruowanych z płyt g-k, przygotowałem otwory o standardowym wymiarze (90 × 205 cm) i wolną przestrzeń do chowania ruchomych drzwi. Nad nimi przytwierdziłem belkę (krawędziaki z drewna), do której później przykręciłem prowadnice o mocnej konstrukcji, a na nich szklane skrzydła z pochwytem.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, drzwi wewnętrzne zamontował w 2013 r.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, drzwi wewnętrzne zamontował w 2013 r.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, drzwi wewnętrzne zamontowała w 2019 r. Dom: powierzchnia 235 m2, dwukondygnacyjny. Drzwi wewnętrzne w strefie dziennej: skrzydła - chowane, fornirowane dębem. Ościeżnice - z płyty MDF, stałe. Klamki - ze stali pomalowane czarnym matowym lakierem, w spiżarni - domykacz. Zamki magnetyczne. Montaż: przeprowadził stolarz z pomocnikiem. Osadzali ościeżnice na kotwach i piance montażowej. Wcześniej dobrali zawiasy (po trzy w każdym skrzydle) i zamki.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, drzwi wewnętrzne zamontowała w 2019 r.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, drzwi wewnętrzne zamontowała w 2019 r.
Mariola i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, drzwi zamontowali w 2018 r. Dom: powierzchnia 250 m2, z użytkowym poddaszem. Drzwi wewnętrzne: skrzydła - rozwierane, płycinowe, ze szkłem; ramiak i płyciny z płyty MDF, na wierzchu laminat imitujący słoje drewna, w kolorze szarym; wym. 80 x 210 cm. Ościeżnice - stałe, z płyty drewnopochodnej, 2 regulowane. Zawiasy - po 3 sztuki na drzwi. Klamki - ze stali nierdzewnej z powłoką satynową. Montaż: tuż przed przeprowadzką, wykonał go dystrybutor drzwi.
Mariola i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, drzwi zamontowali w 2018 r.
Mariola i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, drzwi zamontowali w 2018 r.
Bramy garażowe
Bramy garażowe Dobranie rodzaju bramy zależy od wielkości garażu i jego usytuowania względem domu, kształtu i wielkości podjazdu oraz wjazdu na działkę, a także liczby parkujących w nim aut.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2012 r. Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 42 m2; ogrzewany, od strony południowej. Bramy garażowe: segmentowa, górna; wymiary 4500 × 2350 mm; wykonana ze stali ocynkowanej grubości 0,5 mm, wykończona laminatem drewnopodobnym; wewnątrz segmentów pianka PU grubości 48 mm. Wyposażenie - pochwyt z zamkiem na klucz, rygiel. Napęd - łańcuchowy, siła uciągu 600 N, system wykrywania przeszkody, wolne domykanie, blokada dociskowa. Sterowanie - 6 pilotów dwukanałowych i przycisk na ścianie.
Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2012 r.
Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2012 r.
Emilia i Juliusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramę garażową użytkują od 2018 r. Garaż: w bryle domu, powierzchnia 40 m2; ogrzewany. Bramy garażowe: od niemieckiego producenta; segmentowa, górna; 5000 × 2250 mm; z ocynkowanej przetłaczanej stali, pomalowanej proszkowo na kolor antracyt (RAL 7016) i biel; wewnątrz segmentów pianka PU grubości 45 mm. Wyposażenie - fotokomórka, zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Napęd - firmowy, z paskiem kewlarowym, siła uciągu 800 N, prędkość 17-24 cm/s, zintegrowane oświetlenie LED, opcja wentylacji garażu. Sterowanie - dwa piloty dwukanałowe, przycisk na ścianie.
Emilia i Juliusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramę garażową użytkują od 2018 r.
Emilia i Juliusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramę garażową użytkują od 2018 r.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, uchylną bramę garażową użytkują od 2020 r. Garaż: wolnostojący, powierzchnia 15 m2; nieogrzewany. Bramy garażowe: uchylna, wykonana z blachy, pomalowanej proszkowo na kolor czerwień strażacka; wymiary 3000 × 2200 mm. Wyposażenie - pochwyt z zamkiem, rygiel. Napęd - możliwy do dodania.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, uchylną bramę garażową użytkują od 2020 r.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, uchylną bramę garażową użytkują od 2020 r.
Karolina i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramy garażowe użytkują od 2015 r. Garaż: w bryle domu o powierzchni 21 m2 (ogrzewany) i w wolnostojącym domku gościnnym 39 m2 (na razie nieogrzewany). Bramy garażowe: 2 szt., segmentowe, górne; ten sam model 2400 × 2300 mm i 4500 × 2300 cm; z przetłoczonej blachy, pomalowanej metodą proszkową na kolor antracyt (z palety RAL 7016), ocieplenie z pianki PU grubości 60 mm. Wyposażenie - zamki, fotokomórki, akumulatory awaryjnego zasilania. Napęd - 2 szt., firmowe, z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 600 i 700 N. Sterowanie - piloty.
Karolina i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramy garażowe użytkują od 2015 r.
Karolina i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramy garażowe użytkują od 2015 r.
Kotły i podgrzewacze
Kotły i podgrzewacze Szacuje się, że nawet 80% kosztów eksploatacyjnych domu stanowi jego ogrzewanie. Dlatego wybór źródła ciepła to jedna z ważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć podczas budowy. Jakie warianty są do wyboru?
Kotły i podgrzewacze
Kotły i podgrzewacze
Kotły kondensacyjne CONDENS 5700i WT oraz CONDENS 5300i WT. Komfortowe możliwości Gazowe wiszące kotły kondensacyjne Condens 5700i WT oraz Condens 5300i WT marki Bosch oferują komfortowe możliwości na wielu płaszczyznach. Są higieniczne i trwałe, ekonomiczne i efektywne, a przy tym jeszcze ekologiczne. To połączenie kotła i zasobnika w jednym urządzeniu.
Kotły kondensacyjne CONDENS 5700i WT oraz CONDENS 5300i WT. Komfortowe możliwości
Kotły kondensacyjne CONDENS 5700i WT oraz CONDENS 5300i WT. Komfortowe możliwości
Kocioł elektryczny oraz inwestycja w OZE. Zaplanuj oszczędne życie Sektor energetyczny jest zależny od wielu czynników. Polityki klimatycznej, zapewnienia dostaw z krajów, w których odbywa się wydobycie, aż po dostępność i cenę paliw kopalnych.
Kocioł elektryczny oraz inwestycja w OZE. Zaplanuj oszczędne życie
Kocioł elektryczny oraz inwestycja w OZE. Zaplanuj oszczędne życie
Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym Budujemy coraz cieplejsze domy. Inwestorzy, w porównaniu z sytuacją sprzed kilkunastu lat, mają obecnie dostępnych szereg narzędzi do zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń, które znacząco ułatwiają podejmowanie rozsądnych decyzji. Nikt obecnie nie kwestionuje dodatkowych wydatków na grubsze ocieplenie, trzyszybową stolarkę okienną z ciepłym montażem, czy eliminację mostków cieplnych. Nie budzi także zdziwienia coraz większa popularność wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wybór sposobu ogrzewania to nadal kwestia sporna, gdzie droga do uzyskania konsensusu jest wciąż odległa.
Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym
Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym
Irena i Witek - Czytelnicy Budujemy Dom, nowy kocioł gazowy użytkują od marca 2021 r. Dom: powierzchnia 180 m2. Ściany trójwarstwowe z bloczków betonowych 20 cm i cegły silikatowej 12 cm, między przegrodami szczelina powietrzna. W 2018 i 2019 r. przeprowadzono termomodernizację ścian (dodano styropian grafitowy 10 cm i tynk silikonowy, wstawiono ciepłe okna i drzwi, ocieplono nowy dach wełną mineralną 30 cm). Instalacja c.o. - najpierw tylko z grzejnikami na ścianach, obecnie - grzejniki i podłogówka na 30 m2. Jedna łazienki z prysznicem. Komin - murowany, z wkładem stalowym. Wentylacja - grawitacyjna. Rodzina dwuosobowa.
Irena i Witek - Czytelnicy Budujemy Dom, nowy kocioł gazowy użytkują od marca 2021 r.
Irena i Witek - Czytelnicy Budujemy Dom, nowy kocioł gazowy użytkują od marca 2021 r.
Daniel - Czytelnik Budujemy Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2014 r. Dom: murowany, parterowy o powierzchni 202 m2; ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 36 cm i grafitowego styropianu o grubości 20 cm; strop ocieplony styropianem o grubości 35 cm. Kotłownia: o powierzchni 15 m2. Instalacja c.o. - ogrzewanie podłogowe w 60% budynku i aluminiowe grzejniki panelowe w trzech sypialniach, drabinka w łazience. Komin - systemowy. Wentylacja - mechaniczna z krzyżową centralą i GWC. Łazienki wspólna (z wanną i prysznicem) i WC. Rodzina czteroosobowa.
Daniel - Czytelnik Budujemy Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2014 r.
Daniel - Czytelnik Budujemy Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2014 r.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2016 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 231 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych 24 cm i styropianu 15 cm, dach ocieplony pianką PUR. Instalacja c.o. - podłogówka na 90% parteru i w dwóch łazienkach, na poddaszu grzejniki. Komin - systemowy. Wentylacja - grawitacyjna. Dwie łazienki. Rodzina pięcioosobowa.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2016 r.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2016 r.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe Grzejniki bardzo szybko się nagrzewają i stygną, dzięki czemu można w krótkim czasie zmienić temperaturę w pomieszczeniach. Niestety, utrudniają aranżację pomieszczeń i nie gwarantują równomiernego rozkładu ciepła w całym pomieszczeniu, co z kolei wyróżnia ogrzewanie podłogowe. Aby wykorzystać atuty obu rozwiązań, można zastosować w domu mieszany system grzewczy.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Nowości PURMO - energooszczędność, innowacja i oryginalny design Firma Purmo, niekwestionowany lider na rynku systemów grzewczych, obchodzi w tym roku 30-lecie obecności w Polsce. W ciągu tego czasu na naszym rynku sprzedano ponad 17 mln grzejników płytowych Purmo. Oznacza to, że statystycznie w każdym domu w naszym kraju znajduje się co najmniej jeden grzejnik tej znanej i cenionej marki. A to zobowiązuje - w tym roku firma Purmo wprowadziła na rynek nowe, innowacyjne rozwiązania wprowadzające nową jakość na rynku systemów grzewczych.
Nowości PURMO - energooszczędność, innowacja i oryginalny design
Nowości PURMO - energooszczędność, innowacja i oryginalny design
Okiem użytkownika - najlepszy system grzejników do pomp ciepła Słyszy się gdzieniegdzie opinię: grzejnik to grzejnik, ma grzać, nagrzać i tyle… Tymczasem grzejnik grzejnikowi nierówny. Różnice w szybkości, efektywności grzania, ilości zużytej energii czy też spalanego paliwa dla uzyskania pożądanego efektu cieplnego są pomiędzy grzejnikami ogromne. Z jednej strony szybkie regulusy, łatwe do wystartowania, zahamowania i prowadzenia jak samochód sportowy, z drugiej strony ogrzewanie podłogowe, powolne i mało zwrotne jak duża ciężarówka.
Okiem użytkownika - najlepszy system grzejników do pomp ciepła
Okiem użytkownika - najlepszy system grzejników do pomp ciepła
KUSMET - polski producent szafek i rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego Firma Kusmet oferuje rozdzielacze mosiężne do centralnego ogrzewania i ogrzewania podłogowego od 2 do 18 obwodów w gatunku CW 617N M (materiał atestowany i dopuszczony do kontaktu z wodą pitną). Wszystkie produkowane przez nas rozdzielacze mają atesty materiałowe, Państwowego Zakładu Higieny i Krajową Ocenę Techniczną.
KUSMET - polski producent szafek i rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego
KUSMET - polski producent szafek i rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego
Remontujesz łazienkę? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym! Remontując dostępną przestrzeń najczęściej napotykamy wiele ograniczeń. Nie mamy swobody projektowania i często okazuje się, że nie wszystko możemy urządzić tak jakbyśmy tego chcieli. Nie musimy jednak rezygnować z komfortu cieplnego - wystarczy wybrać odpowiedni produkt.
Remontujesz łazienkę? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!
Remontujesz łazienkę? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!
System SharkBite Nexus - Twoja instalacja wodna i grzewcza niezawodnie, szybko i profesjonalnie! John Guest jest uznawany za jednego z wiodących producentów złączy wtykowych na świecie. Swoją pozycję na rynku zawdzięcza znakomitej jakości wytwarzanych produktów, kompleksowości asortymentu i dostaw oraz szeroko rozbudowanej sieci dystrybucji. Firma, przez 60 lat działalności, wypracowała sobie zaufanie i uznanie klientów na całym świecie. W połowie 2018 roku John Guest wstąpił w szeregi międzynarodowej grupy RWC przekazując jej zdobywane przez lata doświadczenie oraz rozwiązania.
System SharkBite Nexus - Twoja instalacja wodna i grzewcza niezawodnie, szybko i profesjonalnie!
System SharkBite Nexus - Twoja instalacja wodna i grzewcza niezawodnie, szybko i profesjonalnie!
Woda w domu
Woda i ciepło Polska firma Dambat od ponad 20 lat konstruuje, produkuje, dostarcza i eksportuje najwyższej jakości sprzęty i urządzenia do wody. Wieloletnie doświadczenie w branży sprawia, że Dambat - producent i właściel marek IBO oraz iPRO - może poszczycić się zaawansowanymi technologicznie produktami, które wykorzystywane są zarówno w domach jednorodzinnych, na działkach rekreacyjnych jak i w rolnictwie czy przemyśle.
Woda i ciepło
Woda i ciepło
Woda w domu Wodę do domu można pozyskiwać na dwa sposoby - z sieci wodociągowej albo z własnej studni. Pierwsza opcja, wygodniejsza, dostępna jest tylko dla właścicieli działek, które można podłączyć do odpowiedniej infrastruktury. Pozostali muszą wykopać na posesji własne ujęcie wody.
Woda w domu
Woda w domu
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r. Woda: z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji. Uzdatnianie: wstępny filtr mechaniczny oraz zmiękczacz z nowoczesnym panelem sterowania i wieloma funkcjami, w tym alarmem niskiego poziomu soli. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3 osoby. Liczba łazienek - 3.
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.
Janek - Członek Klubu Budujących Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r. Woda: czerpana ze studni o głębokości 40 m. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: kolumna z węglem aktywnym. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 4. Liczba łazienek - 2 i WC.
Janek - Członek Klubu Budujących Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r.
Janek - Członek Klubu Budujących Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r.
Natalia - Czytelniczka Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2011 r. Woda: przez kilka lat woda czerpana z głębokiej studni, popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Obecnie czerpana z wodociągu i odprowadzana do kanalizacji. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Uzdatnianie: przed hydroforem urządzenie napowietrzające wodę, a za nim filtr kolumnowy ze złożem odżelaziającym, filtr ze złożem odmanganiającym, zmiękczacz wody. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - za hydroforem, w ogrzewanej kotłowni. Pod zlewozmywakiem w kuchni - filtr z odwróconą osmozą. Liczba stałych użytkowników - 4 (okresowo 5). Liczba łazienek - 3.
Natalia - Czytelniczka Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2011 r.
Natalia - Czytelniczka Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2011 r.
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r. Woda: czerpana z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji zbiorczej. Uzdatnianie: 3 filtry mechaniczne z wymiennymi wkładami (ze sznurka, włókniny). Kompaktowy zmiękczacz wody ze złożem o pojemności 25 l i sterowaniem automatycznym (elektroniczna głowica czasowo-objętościowa z by-passem). Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni. Liczba użytkowników - 3. Liczba łazienek - 2.
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r.
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r.
Łazienkowy odpływ liniowy
Łazienkowy odpływ liniowy Odwodnienie liniowe to już standard w nowo budowanych domach. Skutecznie oprowadza wodę spod prysznica, a jednocześnie nadaje łazience nowoczesny charakter. Wybierają je zarówno ludzie młodzi, ceniący prostotę, jak i osoby starsze, o mniejszej sprawności ruchowej. O rozwiązaniu takim najlepiej pomyśleć już podczas planowania łazienki.
Łazienkowy odpływ liniowy
Łazienkowy odpływ liniowy
Zawsze modne retro Aranżacja łazienki jest zawsze wyzwaniem. W czasach wciąż zmieniających się trendów, łatwo zagubić się pośród mnogości propozycji płynących z Internetu czy czasopism. Warto więc stworzyć ponadczasowe, łazienkowe otoczenie, w którym będziemy czuć się komfortowo, ale w którym jednocześnie będziemy mogli bawić się detalami określając tym samym nasz styl.
Zawsze modne retro
Zawsze modne retro
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowali w 2019 r. Łazienka małżeńska na piętrze: 10,44 m2. Prysznic - nieodgrodzony, posadzka i ściany wykończone gresem. Odpływ liniowy: w posadzce, wykonany ze stali nierdzewnej typu AISI 304; niski - głębokość montażu 55 mm. Rynienka 12 mm, maskownica 15 mm, syfon obrotowy 360°, o przepustowości 27 l/min. W komplecie również - nóżki, mankiet Dry-fix, koszyk, hak do wyjmowania maskownicy. Gwarancja 10 lat.
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowali w 2019 r.
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowali w 2019 r.
Gosia i Anastazja - Czytelniczki Budujemy Dom, ścienny odpływ liniowy założyły w 2020 r. Łazienka seniorki: pow. 8,5 m2. Podczas remontu zlikwidowano wannę, założono ścienny odpływ liniowy, strefę prysznicową typu walk-in odgrodzono taflą szkła hartowanego z powłoką samoczyszczącą się. Posadzkę i ściany wykończono płytami gresu. Odpływ liniowy: ścienny. Syfon - przepływ wody 39 l/min. Maskownica - o wymiarach 35 x 5 cm, z wklejoną płytką gresu.
Gosia i Anastazja - Czytelniczki Budujemy Dom, ścienny odpływ liniowy założyły w 2020 r.
Gosia i Anastazja - Czytelniczki Budujemy Dom, ścienny odpływ liniowy założyły w 2020 r.
Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2017 r. Łazienka rodzinna: powierzchnia (z pralnią) 16 m2. Prysznic - o wymiarach 1,25 x 1,45 m, obudowany ścianami, wejście przez szklane drzwi. Posadzka i ściany - z płyt gresu. Dwukierunkowy spadek na posadzce o nachyleniu 2,5%. Odpływ liniowy: posadzkowy. Syfon - przepływ wody 59 l/min. Maskownica - wymiary 80 x 9 cm, wykonana ze szczotkowanej stali nierdzewnej, z perforowanym wzorem.
Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2017 r.
Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2017 r.
Małgosia - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2013 r. Łazienka przy master bedroom: na parterze, powierzchnia 8 m2. Prysznic - kabina o wymiarach 90 x 90 cm, z hartowaną szybą i powłoką samoczyszczącą. Posadzka i ściany - z marmuru. Odpływ liniowy: w posadzce o dwukierunkowym spadku 2%; długość 70 cm, szerokość 2 cm. Syfon - przepływ wody 49 l/min. Maskownica - ze stali nierdzewnej w wersji matowy chrom.
Małgosia - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2013 r.
Małgosia - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2013 r.
Jola - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2020 r. Łazienka rodzinna: 6 m2. Prysznic - o wymiarach 1 x 1 m, odgrodzony hartowaną szybą z powłoką samoczyszczącą. Posadzka i ściany - z płyt gresu i spieku kwarcowego. Odpływ liniowy: w posadzce o jednokierunkowym spadku 2%; wymiary 900 × 70 × 12 mm; syfon z przepływem wody 69 l/min. Maskownica - ze stali nierdzewnej, z wklejonymi kaflami. Membrana wodoszczelna z elastycznej folii PE.
Jola - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2020 r.
Jola - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2020 r.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, odpływ liniowy założył w 2019 r. Łazienka przy sypialni małżeńskiej na poddaszu: 8,7 m2. Wnęka prysznicowa - z trzema murowanymi ścianami, zamknięta taflą szkła hartowanego z drzwiami. Posadzka i ściany wykończone płytami gresu. Odpływ liniowy: ścienny; o głębokości 25 mm, możliwość docięcia na wymiar w zakresie 300-1200 mm, szczelina odpływowa o wysokości 20 mm. Wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej. Wydajność odpływu wody 36-45 l/min.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, odpływ liniowy założył w 2019 r.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, odpływ liniowy założył w 2019 r.
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2018 r. Łazienka rodzinna: 7 m2. Prysznic - typu walk-in, o wymiarach 1,90 x 1,10 m, zasłonięty hartowaną szybą. Posadzka i ściany - z płyt gresu. Jednokierunkowy spadek na posadzce o nachyleniu 2,7%. Odpływ liniowy: posadzkowy; wymiary 220 × 40 × 80 mm. Syfon - o przepływie wody 59 l/min. Maskownica - pełna, ze szczotkowanej stali nierdzewnej.
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2018 r.
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2018 r.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2019 r. Łazienka dzieci na poddaszu: 5,6 m2. Prysznic - wymiary 0,98 x 0,98 m, dwie ściany murowane i dwie ze szkła (drzwi w ściance czołowej). Posadzka i murowane ściany wykończone gresem. Odpływ liniowy: w posadzce, od polskiego producenta; wymiary 800 × 90 mm, wysokość rynienki z syfonem 9,9 cm; maskownica (780 × 75 mm) ze stali nierdzewnej, pełna, uniwersalna (do ewentualnego wypełnienia kafelkami). Przepustowość syfonu 40 l/min. Na posadzce jednokierunkowy spadek o nachyleniu 2,7%.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2019 r.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2019 r.
Wentylacja i klimatyzacja
Wentylacja i klimatyzacja Domowy system wentylacyjny można wykonać na kilka sposobów, ale cel zawsze jest ten sam - wymiana zużytego powietrza z wnętrz na świeże z zewnątrz. Rola klimatyzacji jest inna. To szybkie schłodzenie powietrza w pomieszczeniach. Nowoczesne klimatyzatory pełnią też inne funkcje - mogą regulować wilgotność powietrza, oczyszczać je z kurzu i zarazków, a nawet ogrzewać.
Wentylacja i klimatyzacja
Wentylacja i klimatyzacja
Inteligentny system wentylacji SmartAIR SYSTEM Od kiedy Unia Europejska w 2017 roku włączyła domowe centrale wentylacyjne w zakres tzw. Ekoprojektu, jakość urządzeń znacząco się podniosła. Producenci zostali zobligowani do publikacji wiarygodnych danych, takich jak wartość odzysku i pobór mocy zgodnie z ustandaryzowanymi metodami pomiarowymi.
Inteligentny system wentylacji SmartAIR SYSTEM
Inteligentny system wentylacji SmartAIR SYSTEM
Zainwestuj w letni komfort, dzięki klimatyzacji firmy DAIKIN W tym roku swoją premierę miał nowy model klimatyzatora do zastosowań mieszkaniowych - Emura 3 firmy Daikin. Jest to produkt zdecydowanie dla wymagających inwestorów, który spełnia oczekiwania użytkowników pod kątem wyglądu, estetyki wykonania oraz zastosowanych technologii.
Zainwestuj w letni komfort, dzięki klimatyzacji firmy DAIKIN
Zainwestuj w letni komfort, dzięki klimatyzacji firmy DAIKIN
Klimatyzator nie tylko na lato! Klimatyzatory kojarzą się przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz latem. Tymczasem nowoczesne urządzenia tego typu są całoroczne - można ich używać zarówno do schładzania, jak i ogrzewania pomieszczeń.
Klimatyzator nie tylko na lato!
Klimatyzator nie tylko na lato!
Kasia i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzatory użytkują od 2019 r. Dom: trzykondygnacyjny; powierzchnia części mieszkalnej 165 m2; w starej części domu ściany trójwarstwowe, w dobudowanej - dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 12 cm; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, rolety zewnętrzne na trzyszybowych oknach. Lokalizacja: w pełnym słońcu. Klimatyzacja: typu split; 4 sztuki, każda o mocy chłodniczej 3,5 kW i grzewczej 3,8 kW; inwerterowy napęd sprężarki; filtr fotokatalityczny i antybakteryjny. Sterowanie - 4 pilotami. Lokalizacja - w pokojach na piętrze.
Kasia i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzatory użytkują od 2019 r.
Kasia i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzatory użytkują od 2019 r.
Kasia i Kamil - Czytelnicy Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkują od 2021 r. Dom: parterowy z poddaszem i garażem, powierzchnia 196,80 m2. Ściany murowane, trójwarstwowe. Duże okna od strony południa, z zaciemniającymi zasłonami wewnętrznymi. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i automatycznym letnim by-passem. Lokalizacja - na nasłonecznionej działce. Klimatyzacja: typu split; klimatyzator stacjonarny ze ścienną jednostką wewnętrzną; moc chłodzenia 6,2 kW; 7 biegów wentylatora; 3 tryby snu; funkcja osuszania powietrza; automatyczne żaluzje pionowe i poziome; funkcja samooczyszczania; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - pilotem, poprzez smartfon, Wi-Fi. Lokalizacja - na poddaszu, w holu przy klatce schodowej.
Kasia i Kamil - Czytelnicy Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkują od 2021 r.
Kasia i Kamil - Czytelnicy Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkują od 2021 r.
Karolina i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzatory użytkują od 2011 r. Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 254 m2; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o gr. 29 cm i styropianu o gr. 15 cm; dość duże okna z roletami wewnętrznymi; wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja: na nasłonecznionej działce. Klimatyzacja: jednostka zewnętrzna multisplit z 4 jednostkami wewnętrznymi oraz zestaw split. Liczne funkcje; inwerterowy napęd sprężarek; podwójne filtry przeciwkurzowe; ekologiczny czynnik R32; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - pilotami. Lokalizacja - na parterze w salonie, na poddaszu w sypialniach.
Karolina i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzatory użytkują od 2011 r.
Karolina i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzatory użytkują od 2011 r.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r. Dom: energooszczędny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 200 m2, kubatura 650 m3; ściany z bloczków betonu komórkowego grubości 24 cm i styropianu 20 cm. Na największych oknach żaluzje fasadowe, na innych rolety wewnętrzne typu blackout. Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; z letnim zewnętrznym by-passem; sprawność odzysku ciepła do 92%; wydajność 360 m3/h; filtry klasy F7; wentylatory EBM na prąd stały 230 V. Przewody wentylacyjne - płaskie 220 × 90 mm i 120 × 60 mm; okrągłe fi 200 mm i 100 mm. GWC - przeponowy, rura z PVC o średnicy 160 mm i długości 35 m.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r. Dom: pasywny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 142 m2; kubatura 450 m3; ściany z bloczków betonu komórkowego typ energo grubości 36,5 cm i styropianu 20 cm (z grafitem). Ogrzewanie - elektryczne, w postaci przewodowej podłogówki i folii na podczerwień. Wentylacja mechaniczna: z krzyżowym wymiennikiem; wydajność 300 m3/h; automatyczny letni by-pass; filtry M5. Sterowanie - ścienny panel elektroniczny. Przewody wentylacyjne - 75, 100, 200 mm. Glikolowy GWC - kolektor poziomy, 70 m. Lokalizacja - centrala wentylacyjna w ogrzewanej kotłowni.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.
Kamil - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2014 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny; ściany trójwarstwowe; powierzchnia 197 m2. Instalacja ogrzewania - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci i 100% podłogówka. Na oknach zaciemniające rolety wewnętrzne i zasłony. Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła, wykonanym z tworzywa sztucznego RecAir; wydajność 400 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 92%; wentylatory EC (RadiCal); automatyczny by-pass; system przeciwzamrożeniowy FPX sterowany elektronicznie; filtry G4. Lokalizacja - w garażu. Sterowanie - panel dotykowy, pilot, Wi-Fi. Przewody wentylacyjne - 75, 100, 200 mm.
Kamil - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2014 r.
Kamil - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2014 r.
Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, instalację multisplit i kanałową użytkuje od maja 2020 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 250 m2, kubatura 750 m3; dwuwarstwowe ściany z pustaków cementowo-wapiennych o grubości 24 cm i 20 cm styropianu grafitowego; duże okna z żaluzjami fasadowymi; wentylacja mechaniczna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. Lokalizacja - w słońcu.
Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, instalację multisplit i kanałową użytkuje od maja 2020 r.
Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, instalację multisplit i kanałową użytkuje od maja 2020 r.
Karolina i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator użytkują od 2020 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 179 m2; ściany z bali o grubości 25 cm z 12 cm ociepleniem z wełny mineralnej; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Lokalizacja - w słońcu.
Karolina i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator użytkują od 2020 r.
Karolina i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator użytkują od 2020 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r. Dom: parterowy z poddaszem i garażem, powierzchnia 126 m2. Ściany z ceramiki poryzowanej i styropianu. Duże okna od strony południa, z roletami zewnętrznymi. Wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - na nasłonecznionej działce.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r.
Wojtek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 25 cm i 15 cm styropianu; powierzchnia 140 m2. Instalacja ogrzewania - powietrzna pompa ciepła i 100% podłogówka. Na oknach rolety zewnętrzne.
Wojtek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r.
Wojtek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny; powierzchnia 235 m2; kubatura 700 m3. Ogrzewanie - kotłem na gaz propan. Na oknach dachowych markizy zewnętrzne.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; ściany z bali o grubości 25 cm i 12 cm wełny mineralnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3. Ogrzewanie - gazem z sieci. Jesienią 2020 r. do automatycznej wentylacji dodano klimatyzację.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Elewacje
Elewacje Elewację można wykonać na wiele sposobów, różniących się pracochłonnością i nakładami inwestycyjnymi. Ponieważ lico budynku widoczne jest już na pierwszy rzut oka, powinno być estetyczne. Nie mniej istotne jest, by elewacja charakteryzowała się trwałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne - wszak stale wystawiona jest na działanie deszczu, mrozu czy wiatru.
Elewacje
Elewacje
BELLA PLAST - profile wykończeniowe do systemów dociepleń Firma Bella Plast od ponad 25 lat jest liderem w produkcji listew i profili wykończeniowych do systemów dociepleń.
BELLA PLAST - profile wykończeniowe do systemów dociepleń
BELLA PLAST - profile wykończeniowe do systemów dociepleń
Beata i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2017 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem. Ściany: dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm. Powierzchnia 256 m2 plus garaż. Elewacja: tynk silikatowy w kolorze białym i antracyt. Przy głównym wejściu, we wnękach balkonowych i garażowej - okładzina z łupka kwarcytowego w kolorze antracyt. Na fragmentach ścian - listwy dekoracyjne z termososny. Szerokie gzymsy ze szczelinami i daszkiem z drewna. Orynnowanie - z blachy stalowej. Oświetlenie - LED.
Beata i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2017 r.
Beata i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2017 r.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2018 r. Dom: murowany, trzykondygnacyjny (podpiwniczony, piętrowy z garażem). Powierzchnia 240 m2. Ściany: z bloczków silikatowych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm. Elewacja: tynk - cienkowarstwowy, silikonowy, w kolorze złamanej bieli, faktura baranek 1,5 mm. Ciemne elementy z farby fasadowej w kolorze antracyt. Orynnowanie - z PVC (antracyt). Parapety - z blachy. Cokół - otynkowany i pomalowany.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2018 r.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2018 r.
Beata i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2012 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, 400 m2. Ściany: dwuwarstwowe; warstwa nośna z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm, termoizolacja ze styropianu grafitowego o grubości 25 cm. Elewacja: tynk silikonowy (kremowy) i okładzina z drobnych łupanych kawałków piaskowca; wokół okien i drzwi - obramowania i gzymsy ze styropianu. Cokół - wykończony piaskowcem. Podbitka - z otynkowanych płyt OSB. Orynnowanie - z PVC. Parapety - z płomieniowanych płyt granitu w kolorze beżowym.
Beata i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2012 r.
Beata i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2012 r.
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Ściany, okładziny, sucha zabudowa Sposób wykończenia ścian w danym pomieszczeniu zależy od jego przeznaczenia i własności użytkowych konkretnego pokrycia - materiały mają bowiem różną odporność na uszkodzenia i zabrudzenie. Liczy się też łatwość ich renowacji lub demontażu - bo z czasem pewnie zechcemy zmienić wystrój wnętrza. Warto wiedzieć, że niektóre sposoby wykończenia pozwalają ukryć nierówności przegród lub odchylenia od pionu.
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
ARMACOMFORT - komfort akustyczny Produkty ArmaComfort są bardzo skutecznymi i łatwymi w instalacji wyrobami do kontroli hałasu wydobywającego się z rur deszczowych i kanalizacyjnych. W porównaniu z tradycyjnymi produktami wielowarstwowymi, akustyczne materiały izolacyjne zapewniają większą redukcję hałasu przy cieńszych ściankach.
ARMACOMFORT - komfort akustyczny
ARMACOMFORT - komfort akustyczny
Mariola i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany wykańczali w 2018-2019 r. Ściany: z ceramiki poryzowanej, otynkowane zaprawą gipsową, wysokość 2,90 m. Materiały wykończeniowe: 1. farba lateksowa biała i szara. 2. W salonie (na ścianie z telewizorem i suficie) panel z płyt g-k przykryty betonem architektonicznym i betonową kostką. 3. W sypialni panele z plastrami drewna. 4. W gabinecie tapeta winylowa. Niezbędne materiały i narzędzia: Ad 1. Wałki i pędzle do malowania. Ad 2. Do nałożenia podkładu, masy architektonicznej, masy zabezpieczającej - pędzle i pace; klej do betonu, narzędzia do nakładania kleju. Ad 3. Klej do drewna, poziomnica, impregnat. Ad 4. Klej do tapet, wałki.
Mariola i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany wykańczali w 2018-2019 r.
Mariola i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany wykańczali w 2018-2019 r.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany wykańczali w 2018 roku. Ściany: ściany z bloczków betonu komórkowego, wewnątrz otynkowanych tradycyjną zaprawą cementowo-wapienną. Materiały wykończeniowe: 1. Biała farba lateksowa, hydrofobowa farba lateksowa w kolorze granatowym, ceramiczna i hypoalergiczna farba w kolorze różowym. 2. Okładzina z korka o grubości 6 mm - w gabinecie i dwóch pokojach córek. Niezbędne materiały i narzędzia: Ad 1. Wałki i pędzle, taśma malarska, drabina. Ad 2. Nóż do cięcia korka, stalowa linijka, pędzel do kleju, gumowy wałek do dociskania okładziny.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany wykańczali w 2018 roku.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany wykańczali w 2018 roku.
Bartek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r. Ściany: z ceramiki poryzowanej, wykończone maszynowo tynkiem gipsowym; wysokość do 7 m. Materiały wykończeniowe: 1. Ceramiczna farba lateksowa w kolorze białym, grafitowym, jasnoszarym; na sufitach - przeznaczona na sufity, tego samego markowego producenta. 2. Tapeta winylowa Woods (Cole & Son) w sypialniach dzieci. Niezbędne materiały i narzędzia: Ad 1. Farby ceramiczne i sufitowe, wałki i pędzle do malowania, drabina, rusztowanie. Ad 2. Nożyczki, nóż, klej do tapet, wałki i pędzle.
Bartek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Bartek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany wykańczała w 2018 r. Ściany: z silikatów, otynkowane maszynowo zaprawą gipsową, wysokość 2,80 m. Materiały wykończeniowe: 1. Hydrofobowa, zmywalna farba lateksowa w kolorze białym, połysk satynowy. 2. Okładzina ścienna z gipsu imitująca starą cegłę, pomalowana emulsją lateksową na kolor biały. Niezbędne materiały i narzędzia: Ad 1. Grunt, farby, wałki i pędzle, drabina. Ad 2. Klej gipsowy, grunt, farba.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany wykańczała w 2018 r.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany wykańczała w 2018 r.
Posadzki
Posadzki Sposobów na wykończenie podłogi jest wiele. Można zastosować ponadczasowe drewno, niedrogie panele, łatwe do utrzymania w czystości płytki ceramiczne, albo miłą w dotyku wykładzinę podłogową. Każdy z materiałów musi być dopasowany w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia.
Posadzki
Posadzki
Ola i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, posadzkę układali w 1997 r. Posadzka w salonie: z paneli laminowanych z dekorem imitującym drewno egzotyczne; grubość 7 mm, klasa użyteczności 32. Podkład: bez ogrzewania podłogowego; standardowy z izolacją cieplną z płyt styropianu EPS 100 (o grubości 15 cm) i przeciwwilgociową z folii.
Ola i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, posadzkę układali w 1997 r.
Ola i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, posadzkę układali w 1997 r.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę układała w 2019 r. Posadzka: z trójwarstwowej deski podłogowej przemysłowo zaimpregnowanej olejowoskiem, grubość warstwy dekoracyjnej z dębu 4,5 mm, kolor Classic Vulcano; produkt polski. Podkład: z wodnym ogrzewaniem podłogowym (pod nim termoizolacja ze styropianu o grubości 20-25 cm), anhydrytowy.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę układała w 2019 r.
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę układała w 2019 r.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r. Posadzka: z betonu posadzkowego zacieranego na ostro. Podkład na parterze: na piasku, izolacji przeciwwilgociowej (z folii) i warstwie termoizolacji ze styropianu (o łącznej grubości 10 cm), ułożono wodne ogrzewanie podłogowe, następnie wylano docelową posadzkę.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzkę układała w 2018 r. Posadzka: z płyt szkliwionego gresu (model Setim Honey), imitujących deski podłogowe o wymiarach 17,5 × 60 cm. Fugi szerokości 2 mm. Podkład: izolacja przeciwwilgociowa z folii, warstwa styropianu grubości 15 cm, pod rurami podłogówki warstwa specjalnego styropianu z folią (2 cm), nad nimi jastrych z betonu grubości 5 cm.
Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzkę układała w 2018 r.
Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzkę układała w 2018 r.
Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzki układała w 2020 r. Posadzka: z paneli winylowych o grubości 4,5 mm; wymiary 1510 × 210 mm; klasa użyteczności 32; kolor miodowy dąb; stopień połysku mat. Gwarancja 20 lat. Podkład: warstwa jastrychu betonowego 5 cm, z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzki układała w 2020 r.
Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzki układała w 2020 r.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r. Posadzka: z przemysłowo zaolejowanej trójwarstwowej deski podłogowej; wymiary 14 × 180 × 2200 mm (grubość części dekoracyjnej 2,5 mm); produkt polski z 20-letnią gwarancją. Podkład: standardowy z betonu (wykonany przez dewelopera), z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2017 r. Posadzka: z płyt gresu o wymiarach 15 × 90 cm (imitujących deski). Fugi 2 mm. Podkład: izolacja przeciwwilgociowa z papy oraz folii, warstwa 10 cm styropianu, pod rurami podłogówki warstwa specjalnego styropianu z folią (2 cm), nad nimi jastrych z betonu grubości 5 cm.
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2017 r.
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2017 r.
ABC Budowania 2022
ABC Budowania 2022
Spis treści
Projekt i wykonawca
Projekt i wykonawca
Fundamenty
Folia hydroizolacyjna IZOWINYL Roboty ziemne i fundamenty
Ściany
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2013 r. Małgosia i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2013 r. Radek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2018 r. Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2013 r. Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń System budowy H+H Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2018 r. Kasia i Kamil - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2014 r. Jola i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2011 r. Ceramiczne materiały ścienne Drewniane domy GEORGE Anna i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2018 r. Robert - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2012 r. Monika i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2018 r. Budowa w technologii IZODOM2000 Ściany
Stropy
Stropy
Konstrukcja dachu
Agnieszka i Sławek - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r. Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, dach układał w 2017 r. Mariusz - Czytelnik Budujemy Dom, dach układał w 2018 r. Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r. Ekran IDEA 175 - wysokodyfuzyjna membrana wstępnego krycia z Marma Polskie Folie Kontrukcja dachu
Pokrycia dachowe i rynny
Podsufitka BORYSZEW - jak wykończyć dach żeby wyglądał estetycznie, a jednocześnie był funkcjonalny? Ania - Członkini Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2012 r. Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2018 r. Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, deszczówkę wykorzystują od 2018 r. Leszek - Czytelnik Budujemy Dom, deszczówkę wykorzystuje od 1996 r. Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy wybrali w 2014 r. Krzysiek - Czytelnik Budujemy Dom, system rynnowy wybrał w 2011 r. Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, system rynnowy założyli w 2007 r. Karolina - Członkini Klubu Budujących Dom, system rynnowy wybrała w 2017 r. Pokrycia dachowe i rynny
Okna, drzwi, rolety
Mariola i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, drzwi zamontowali w 2018 r. Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, drzwi wewnętrzne zamontowała w 2019 r. Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, drzwi wewnętrzne zamontował w 2013 r. Julek - Czytelnik Budujemy Dom, drzwi wewnętrzne zamontował w 2019 r. Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, podtynkowe rolety użytkuje od 2018 r. Paulina i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2019 r. Agnieszka i Wojtek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2020 r. Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, markizy użytkuje od 2018 r. Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety zewnętrzne użytkuje od 2019 r. Kuba - Członek Klubu Budujących Dom, nadprożowe rolety użytkuje od 2005 r. Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2017 r. Piękne i mocne - drzwi idealne do każdego wnętrza Okna, drzwi i rolety
Ogrody zimowe
Ogrody zimowe
Bramy garażowe
Karolina i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramy garażowe użytkują od 2015 r. Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, uchylną bramę garażową użytkują od 2020 r. Emilia i Juliusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, bramę garażową użytkują od 2018 r. Piotr - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2012 r. Bramy garażowe
Kotły i podgrzewacze
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2016 r. Daniel - Czytelnik Budujemy Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2014 r. Irena i Witek - Czytelnicy Budujemy Dom, nowy kocioł gazowy użytkują od marca 2021 r. Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym Kocioł elektryczny oraz inwestycja w OZE. Zaplanuj oszczędne życie Kotły kondensacyjne CONDENS 5700i WT oraz CONDENS 5300i WT. Komfortowe możliwości Kotły i podgrzewacze
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
System SharkBite Nexus - Twoja instalacja wodna i grzewcza niezawodnie, szybko i profesjonalnie! Remontujesz łazienkę? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym! KUSMET - polski producent szafek i rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego Okiem użytkownika - najlepszy system grzejników do pomp ciepła Nowości PURMO - energooszczędność, innowacja i oryginalny design Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Pompy ciepła
Pompy ciepła
Kolektory słoneczne i fotowoltaika
Płyny do instalacji solarnych i pomp ciepła ERGOLID Kolektory i fotowoltaika
Kominy i kominki
Wentylatory dachowe Uniwersal Kominy i kominki
Woda w domu
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r. Natalia - Czytelniczka Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2011 r. Janek - Członek Klubu Budujących Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r. Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r. Woda w domu Woda i ciepło
Kanalizacja
Kanalizacja
Łazienkowy odpływ liniowy
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2019 r. Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2018 r. Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, odpływ liniowy założył w 2019 r. Jola - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2020 r. Małgosia - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2013 r. Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2017 r. Gosia i Anastazja - Czytelniczki Budujemy Dom, ścienny odpływ liniowy założyły w 2020 r. Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowali w 2019 r. Zawsze modne retro Łazienkowy odpływ liniowy
Wentylacja i klimatyzacja
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r. Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r. Wojtek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r. Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r. Karolina i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator użytkują od 2020 r. Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, instalację multisplit i kanałową użytkuje od maja 2020 r. Kamil - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2014 r. Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r. Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r. Karolina i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzatory użytkują od 2011 r. Kasia i Kamil - Czytelnicy Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkują od 2021 r. Kasia i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzatory użytkują od 2019 r. Klimatyzator nie tylko na lato! Zainwestuj w letni komfort, dzięki klimatyzacji firmy DAIKIN Inteligentny system wentylacji SmartAIR SYSTEM Wentylacja i klimatyzacja
Centralne odkurzanie
Centralne odkurzanie
Instalacje elektryczne
Jak zaplanować oświetlenie niedużego mieszkania? Instalacje elektryczne
Dom bezpieczny i inteligentny
Dom bezpieczny i inteligentny
Elewacje
Beata i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2012 r. Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2018 r. Beata i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2017 r. BELLA PLAST - profile wykończeniowe do systemów dociepleń Elewacje
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany wykańczała w 2018 r. Bartek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r. Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany wykańczali w 2018 roku. Mariola i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany wykańczali w 2018-2019 r. ARMACOMFORT - komfort akustyczny Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Posadzki
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2017 r. Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r. Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzki układała w 2020 r. Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzkę układała w 2018 r. Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r. Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę układała w 2019 r. Ola i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, posadzkę układali w 1997 r. Posadzki
Schody
Schody
Tarasy
Tarasy
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenia JONIEC® Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Nawierzchnie
Podjazd z płyt wielkoformatowych - jak go prawidłowo wykonać? Nawierzchnie