Daniel - Czytelnik Budujemy Dom, kocioł gazowy użytkuje od 2014 r.
ABC Budowania 2022
6-9 minut
Dom: murowany, parterowy o powierzchni 202 m2; ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 36 cm i grafitowego styropianu o grubości 20 cm; strop ocieplony styropianem o grubości 35 cm. Kotłownia: o powierzchni 15 m2. Instalacja c.o. - ogrzewanie podłogowe w 60% budynku i aluminiowe grzejniki panelowe w trzech sypialniach, drabinka w łazience. Komin - systemowy. Wentylacja - mechaniczna z krzyżową centralą i GWC. Łazienki wspólna (z wanną i prysznicem) i WC. Rodzina czteroosobowa.
Charakterystyka kotła: kondensacyjny, jednofunkcyjny, wiszący, kompaktowy; zakres modulacji mocy 3,4-15,8 kW, sprawność do 109%. Współdziała ze stojącym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 145 l. Paliwo - gaz z sieci.
Sterowanie: Pracuję jako monter hydraulik, więc samodzielnie wykonałem cały system grzewczy w swoim domu. Wariant z kondensacyjnym kotłem obejmuje kilka obiegów podłogówki i grzejników. Z tego powodu używam regulatora na kotle, pokojowego i pogodowego, oraz zaworów termostatycznych z czujnikiem temperatury na trzech grzejnikach. Do każdego typu obiegów wytyczyłem oddzielną krzywą grzewczą - zajęło mi to cały pierwszy sezon grzewczy. Krzywą „pogodówki” opracowałem na podstawie temperatury na zewnątrz i temperatury na powrocie z podłogówki (kombinowałem w przedziale 0,4-0,6°C w taki sposób, aby między dniem i nocą różnica temperatury w pomieszczeniach wynosiła 1°C, ostatecznie optymalne okazało się ustawienie 0,4°C). Krzywą do obiegów z grzejnikami opracowałem adekwatnie do ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze