Posadzki
ABC Budowania 2022
23-28 minut
Sposobów na wykończenie podłogi jest wiele. Można zastosować ponadczasowe drewno, niedrogie panele, łatwe do utrzymania w czystości płytki ceramiczne, albo miłą w dotyku wykładzinę podłogową. Każdy z materiałów musi być dopasowany w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia.
Kiedy można układać posadzki z drewna?
Drewno to materiał specyficzny. Ponieważ reaguje na zmiany temperatury i wilgotności, wykonanej z niego posadzki nie należy się układać przed zakończeniem prac mokrych (tynków) i przed ułożeniem glazury i terakoty. Dom powinien być już ogrzewany, a ściany, stropy i tynki suche - inaczej parkiet, wysuszony do wilgotności w granicach 10%, będzie chłonął wilgoć z powietrza jak gąbka. Najlepsze efekty osiąga się, kiedy dobrze wysuszony parkiet układa się w pomieszczeniu o wilgotności powietrza wynoszącej około 60%. Jeśli deszczułki zostaną ułożone na zbyt wilgotnym podłożu, mogą się odkształcać.
Jakie zalety mają parkiety?
Ten sposób wykończenia podłogi od lat ma licznych zwolenników. Parkiet jest ceniony przede wszystkim za naturalny wygląd. Każdy jego element ma niepowtarzalną strukturę i barwę. Drewno jest miłe w dotyku, ciepłe i bardzo trwałe. Dobrze izoluje termicznie. Co ważne, można je wielokrotnie odnawiać. Wadą tego rodzaju posadzek jest...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze