Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, dach układał w 2017 r.
ABC Budowania 2022
4-5 minut
Dom: parterowy, 165 m2, w tym garaż 49,20 m2. Położenie - w pełnym słońcu.
Dach płaski: niewentylowany, z attyką, kąt nachylenia 3°, 190 m2. Przekrój - podwójna płyta żelbetowa, spadek ukształtowany ze styropianu typu dach/podłoga, o grubości 40-50 cm. Materiał wierzchni - papa podkładowa i nawierzchniowa. Akcesoria - 5 wpustów attykowych z PVC i 5 rur spustowych ukrytych w warstwie ocieplenia pod tynkiem.
Decyzja: Od początku zaplanowałem parterowy dom z płaskim dachem, więc konstruktor budynku przygotował szczegółowy projekt takiego stropodachu. Wybrał typ niewentylowany i przewidział jego wytrzymałość na warstwę śniegu o grubości 1 m. Wyprowadził przez niego jedynie komin (m.in. do kominka). Prace częściowo wykonali murarze i dekarze, częściowo ja sam z pomocą rodziny.
Przez otwory w żelbetowym stropodachu wyprowadzono rury wentylacji mechanicznej.
W 5 otworach w attyce przytwierdzono 5 wpustów attykowych i połączono z rurami spustowymi (w elewacji).
Rady i przestrogi:
- Najpierw murarze przygotowali to, co potrzeba do wylania podwójnej monolitycznej płyty żelbetowej, czyli dwie kratownice zbrojenia (z dystansem 8 cm), pod nimi szalunek i stemple. Potem zamówili mieszankę betonu „z gruszki”. W wyznaczonych punktach uformowali otwory i wyprowadzili przez nie (i po powierzchni stropu) rury wentylacji mechanicznej. Kiedy beton wysechł, postawili tzw. o...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze