Kominy i kominki
ABC Budowania 2022
29-37 minut
Współczesne kominy i kominki wyglądają zupełnie inaczej niż dawniej. Tradycyjne kominy murowane wykonuje się obecnie rzadko, większość inwestorów wybiera nowoczesne systemy kominowe. Z kolei otwarte paleniska zostały wyparte przez zamknięte kominki przy stosowane do współpracy z instalacją dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub z tzw. płaszczem wodnym. Nie zmieniło się jedno - ich budowa i podłączenie do instalacji wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia.
Kiedy wybrać komin murowany?
Kominy murowane nadają się dla kominków i kotłów zasypowych (bez podajnika). Nie są raczej zalecane do kotłów z podajnikiem, bo temperatura spalin w nich jest niższa i może dochodzić do kondensacji pary wodnej ze spalin, na co tego rodzaju kominy są nieodporne. Zdecydowanie najbardziej szkodliwe dla nich jest mało intensywne palenie świeżym drewnem (wilgotność ponad 20%). Powstaje wówczas dużo pary wodnej - w wyniku odparowania wody - i dochodzi do kondensacji, bo dym ochładza się nadmiernie, zanim zdąży opuścić komin.
Jaka wysokość komina?
Wysokość tego elementu zależy od warunków stawianych przez producenta kotła lub kominka. On też określa minimalny ciąg kominowy. Z reguły kominy nie powinny być niższe niż 4 m, ale są też wyjątki. Odrębną sprawą jest wyprowadzenie komina ponad dach - zależy to od rodzaju pokrycia dachowego oraz kąta nachylenia dachu.
FOT. SCHIEDEL
Na jakim etapie zaplanować komin?
Komin należy zaplanować już podcza...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze