Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, deszczówkę wykorzystuje od 2018 r.
ABC Budowania 2022
4-5 minut
Dom: powierzchnia 190 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 160 m2. Działka - 1500 m2. Grunt - niejednorodny, głównie ilasty.
Zagospodarowanie deszczówki: do podlewania ogrodu. Elementy składowe systemu - podziemny betonowy zbiornik o pojemności 2 m3, instalacja kanalizacji deszczowej, wykonana z rur PVC o średnicy 160 mm, pompa zatapialna, wąż i końcówki do podlewania.
Decyzja: Oboje z żoną jesteśmy architektami i samodzielnie zaprojektowaliśmy nasz dom. Oczywiście, zajęliśmy się ważną kwestią wykorzystania deszczówki z dachu. Wolimy ją magazynować, niż rozsączać w gruncie. Dlatego podczas budowy, w odległości pięciu metrów od domu, zakopaliśmy pod powierzchnią ziemi szczelny zbiornik w postaci betonowych kręgów o średnicy 120 cm. Wybraliśmy wyrób z żelbetu, bo jest odpowiednio ciężki i tańszy od plastikowych. Ponadto nie trzeba go specjalnie kotwić w gruncie (jako zabezpieczenie przed wypchnięciem przez wody podskórne). Chociaż w budynkach klientów podobnych do naszego, zwykle proponujemy zasobnik o pojemności 4 m3, to nasz ma 2 m3. Po prostu w okresach deszczowych częściej go opróżniam. Zasila go podziemna szczelna instalacja kanalizacji deszczowej, która odbiera wodę opadową z czterech rur spustowych i dolnych wpustów odpływowych. Powstała z typowych kanalizacyjnych rur z PVC o przekroju 160 mm.
Od czterech wpustów odpływowych do p...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze