Robert - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2012 r.
ABC Budowania 2022
6-9 minut
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 180 m2.
Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość ścian parteru 2,85 m, poddasza 2,50 m, wieńca 0,24 m. Warstwa nośna wzniesiona z bloczków betonu komórkowego o wymiarach 24 × 24 × 59,9 cm (Solbet). Warstwa ocieplenia ze styropianu o grubości 20 cm (białego, na północnej ścianie grafitowego). Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk silikonowy; od strony wnętrz tynk gipsowy (twardy) i farba.
Decyzja: Ukończyłem technikum budowlane, dlatego czułem się na siłach samodzielnie dobrać technologię budowy swojego domu i materiały do wzniesienia ścian. Narysowałem układ pomieszczeń na parterze i poddaszu, potem poprosiłem architekta o zaprojektowanie nieskomplikowanej bryły z dwuspadowym dachem bez lukarn. Wcześniej, wspólnie z żoną, przygotowaliśmy 400.000 zł na postawienie i wykończenie budynku, lecz podejrzewaliśmy, że wydatki będą jednak większe. Z tego powodu zmniejszyłem garaż oraz maksymalnie uprościłem bryłę.
- Od razu postanowiłem zbudować mury w technologii dwuwarstwowej, wykorzystując bloczki gazobetonowe. Teściowie mają ściany z poryzowanej ceramiki i u nich przekonałem się, że takie pustaki są twarde i trudniej jest wiercić w nich otwory do mocowania szafek, czy obrazów, ponadto trzeba używać specjalnych kotew. Dla mnie to irytujące. Co innego bloczki betonowe, które są dość miękkie i mają litą strukturę, więc wiertło nie wpada w wewnętrzne otwory i można stosować ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze