Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.
ABC Budowania 2022
4-5 minut
Dom: pasywny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 142 m2; kubatura 450 m3; ściany z bloczków betonu komórkowego typ energo grubości 36,5 cm i styropianu 20 cm (z grafitem). Ogrzewanie - elektryczne, w postaci przewodowej podłogówki i folii na podczerwień.
Wentylacja mechaniczna: z krzyżowym wymiennikiem; wydajność 300 m3/h; automatyczny letni by-pass; filtry M5. Sterowanie - ścienny panel elektroniczny. Przewody wentylacyjne - 75, 100, 200 mm. Glikolowy GWC - kolektor poziomy, 70 m. Lokalizacja - centrala wentylacyjna w ogrzewanej kotłowni.
Decyzja: Planując dom pasywny w standardzie NF15 na działce bez gazu, od razu zdecydowałem się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem, powietrzną pompę ciepła (do przygotowywania wody użytkowej) oraz elektryczną podłogówkę i folię na podczerwień. Wyjściowy projekt domu nie przewidywał opcji wentylacji mechanicznej, dlatego przed startem budowy skontaktowałem się ze specjalistyczną firmą, zajmującą się tego typu instalacjami. Jej właściciel rozrysował sieć kanałów wentylacyjnych, dobrał odpowiednie materiały i centralę. Umówiłem się z nim na kompleksowe wykonawstwo, łącznie z poprowadzeniem poziomego glikolowego GWC. Do technologii z glikolem byłem przekonany bardziej niż do technologii przeponowej i bezprzeponowej, głównie z tego powodu, że bakterie i grzyby nie zasiedlają rur (czynnikiem roboczym w tym przypadku jest roztwór glikolu). Fachowiec wskazał efektywną centralę z krzyżowym wymiennikiem ciepła, identyczną jak we własnym domu - to była dla mnie najlepsza rekomendacja.
...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze