Krzysiek - Czytelnik Budujemy Dom, system rynnowy wybrał w 2011 r.
ABC Budowania 2022
4-5 minut
Dom: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 114 m2. Położenie - w pełnym słońcu, ale blisko drzew.
Dach: dwuspadowy z daszkiem nad gankiem i tarasem, powierzchnia 160 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 90 cm. Pokrycie - dachówka cementowa w kolorze kasztan, kształt Bałtycka.
System rynnowy: z wysokoudarowego PVC w kolorze brązowym, od renomowanego producenta. Rynny - półokrągłe o średnicy 125 mm. Rury spustowe - 4 sztuki o długości około 5 m, okrągłe o średnicy 100 mm. Akcesoria - 2 dolne wpusty odpływowe, 2 środkowe zbieracze. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez wpusty odpływowe do rur pełnych i perforowanych zakopanych w gruncie. Zbieranie deszczówki w dwóch zbiornikach naziemnych.
Decyzja: Wspólnie z żoną zawierzyliśmy uznanej marce wyrobów dachowych, więc dachówkę i system orynnowania zamówiliśmy u wyspecjalizowanego producenta. Zdecydowaliśmy się na wyroby z PVC, gdyż są najpopularniejsze i to przyjęliśmy za główną rekomendację. Nie mieliśmy żadnego kłopotu z idealnym dopasowaniem kolorystyki dachówki, rynien i rur spustowych, podbitki z PVC. Wcześniej chodziło nam po głowie spuszczenie z rynien dekoracyjnych łańcuchów, lecz obawialiśmy się, że deszczówka może rozpryskiwać się zbyt mocno i niszczyć tynk. W zimie zagrożeniem mogłyby stać się również ciężkie sople, zwiększające obciążenie kruchych rynien z PVC, oraz niebezpieczne oblodzenie traktów komunikacyjnych. Ze względu na bliską odległość do kilku drzew - niestety, dąb, brzoza i sosna to „śmieciuchy” - celowo nie założyliśmy w rynnach siatek. Słyszeliśmy, że są skuteczne tylko wobec zanieczyszczeń o dużych gabarytach (żołędzi, szyszek, liści, igliwia), natomiast przelatują przez nie niewielkie nasiona. ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze