Szybsza budowa
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2024
9-16 minut
W naszym kraju nieliczni inwestorzy decydują się na wykonanie domów w technologii innej niż murowana. A przecież alternatywne technologie mają sporo zalet. Największą z nich jest szybsze niż w przypadku tradycyjnej metody tempo budowy.
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych powstaje w tradycyjnej technologii murowanej i tzw. systemem gospodarczym, czyli gdy inwestor sam najmuje kolejne ekipy i faktycznie nadzoruje ich pracę, co niejednokrotnie okazuje się zadaniem niemal ponad siły. Metoda ta ma niewątpliwe zalety. Na przykład bez trudu znajdziemy wykonawców i kupimy wszystkie niezbędne materiały.
Budowa systemem gospodarczym przy odrobinie szczęścia sprzyja też obniżeniu kosztów. A jeśli nie korzystamy z kredytu, to niezbyt szybkie tempo realizacji i możliwość zrobienia sezonowych przerw pozwala nieco uzupełnić budżet. Gorzej, jeżeli trafimy na niesolidnych wykonawców, koszty znacznie przekroczą pierwotne założenia lub okaże się, że jednak nie jesteśmy w stanie sami ogarnąć procesu budowy.
Dlatego warto przemyśleć wzniesienie domu w jednej z mniej popularnych, tzw. alternatywnych technologii. Mogą to być bardzo różne rozwiązania, od specyficznych, jak domy z drewnianych bali, przez konstrukcje szkieletowe (tz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze