Ocieplanie ścian wełną kamienną: kiedy postawić na płytę klasyczną, a kiedy na lamelową?
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2024
4-5 minut
Wełna kamienna od dziesiątek lat sprawdza się doskonale przy ocieplaniu ścian zewnętrznych metodą lekką mokrą, zwaną inaczej ETICS. Rynek materiałów budowlanych nieustannie jednak ewoluuje i wciąż oferuje nowe technologie. Czym charakteryzują się tzw. płyty lamelowe i kiedy warto zwrócić na nie uwagę?
Niepalna, nie reagująca na zmiany temperatury i nie gromadząca wilgoci, do tego charakteryzująca się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną, a także odpornością na działanie alkaliów – to główne cechy charakteryzujące wełnę kamienną. Wykonane z niej płyty izolacyjne występują na rynku w dwóch zasadniczych wariantach: standardowych, elastycznych płyt fasadowych o zaburzonej strukturze włókien oraz płyt lamelowych, które różnią się tym, że ich włókna są uporządkowane i ułożone prostopadle do ocieplanych powierzchni. Na jakie rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę?
Płyty standardowe
Ze względu na dużą sprężystość i elastyczność, płyty fasadowe z wełny kamiennej o zaburzonym układzie włókien PAROC Linio 10 oraz PAROC Linio 15 charakteryzuje wysoka tolerancja na ewentualne nierówności i niedoskonałości podłoża, co stanowi spore ułatwienie podczas prac – szczególnie w przypadku docieplania istniejącej już ściany. Z drugiej strony, płyty cechuje zwiększona wytrzymałość na śc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze