Przegrody poziome
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2024
17-22 minuty
Strop to pozioma przegroda dzieląca kondygnacje. Jej drugim zadaniem jest przenoszenie obciążeń – własnych, przebywających w pomieszczeniach ludzi, wyposażenia, a także warstw podłogowych i ścian działowych. Dlatego musi być wytrzymały, ciepłochronny i dobrze tłumić hałas.
Stropy można wykonać na różne sposoby. Najpopularniejsze są stropy gęstożebrowe, wielu zwolenników mają też przegrody monolityczne i prefabrykowane. W budynkach drewnianych można z kolei zastosować strop z drewna.
Technologie różnią się przede wszystkim tempem budowy i pracochłonnością. Jeśli chodzi o nakłady finansowe, bardzo dużo zależy od lokalnych uwarunkowań. Ze względu na wysokie koszty transportu, materiały niezbędne do wykonania stropu kupuje się bowiem przeważnie w lokalnych wytwórniach. Dlatego koszt wykonania konstrukcji nawet w tej samej technologii może być zupełnie inny w różnych częściach Polski. Wiele zależy też od specyfiki projektu. Wszelkie nietypowe rozwiązania (duża rozpiętość, skomplikowany kształt stropu) będą miały odbicie w cenie.
Zanim przystąpimy do omawiania poszczególnych technologii stropowych, zwróćmy uwagę na najważniejsze cechy, jakie powinien mieć ten element budynku.
Wybór technologii, w jakiej zostanie wykonany strop, warto dobrze prze...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze