Solidne i ciepłe
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2024
23-28 minut
Ściany zewnętrzne budynku jednorodzinnego można wykonać z różnych materiałów – najpopularniejsze to beton komórkowy, ceramika i silikaty. Jeśli chodzi o technologię budowy, zdecydowana większość domów w naszym kraju jest murowana. Wybór budulca i sposobu wzniesienia ścian ma bardzo duży wpływ na komfort mieszkania w domu.
Oferta materiałów ściennych i technologii jest bardzo szeroka. Producenci prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań, które zapewniają budynkom trwałość i ciepłochronność. Trzeba jednak pamiętać, że równie ważny jak ich prawidłowy wybór, jest odpowiednie zastosowanie i wzniesienie ścian zgodnie ze sztuką budowlaną.
Zanim przystąpimy do wyboru konkretnych materiałów i technologii, sprawdźmy, jakimi właściwościami powinny się charakteryzować ściany zewnętrzne.
JAKIE POWINNY BYĆ ŚCIANY?
Kluczowym parametrem przegród zewnętrznych jest wytrzymałość. Ściany muszą bowiem przenosić różne obciążenia – stropu, dachu, ciężaru własnego, a także parcia wiatru. Zapewniają to wszystkie najpopularniejsze materiały, takie jak beton komórkowy, ceramika i silikaty. W miejscach, gdzie obciążenia są rozłożone na małą powierzchnię, stosuje się natomiast żelbet, który ma większą wytrzymałość. Warto wiedzieć, że materiały używane do budowy ścian mają znacznie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskan...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze