Energooszczędny i wytrzymały dach – jak membrany ochraniają konstrukcję?
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2024
6-9 minut
Membrana dachowa to materiał, który najskuteczniej ogranicza wpływ czynników atmosferycznych na dach, tym samym przedłużając żywotność budynku. Chroni m.in. przed działaniem słońca, wody czy wiatru. Odpowiednie zastosowanie membran dachowych może też zmniejszać zużycie energii aż o 20%, co przekłada się na niższe opłaty z codziennej eksploatacji budynku. Jaką rolę może pełnić membrana, jak stosować produkt i na co szczególnie zwrócić uwagę?
Wytrzymały i długowieczny dach
Dach jako cześć szczytowa budynku jest najbardziej narażony na wpływ słońca, wody i wiatru, dlatego musi być szczelny i przede wszystkim nie przepuszczać wilgoci. Membrany dachowe zabezpieczają go przed działaniem czynników atmosferycznych. To materiały montowane zazwyczaj równolegle do okapu za pomocą kontrłat, drewnianych listew o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Zastosowanie membran znacząco ogranicza zużycie energii. Odpowiednia membrana zmniejsza wymianę powietrza aż o 30%. Materiał wpływa także na żywotność dachu. Na rynku już są dostępne produkty z 30-letnią gwarancją funkcjonalności.
Najnowsze membrany dachowe mogą wytrzymywać dziesiątki lat w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Im większą odporność i jakość ma produkt, tym lepiej będzie w stanie zabezpieczać budynek. Niektóre materiały mogą chronić przed drobnym pyłem albo przydawać się w ekstremalnych warunkach, np. utrudniając rozprzestrzenianie się płomieni albo funkcjonując w temp...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze