Jak chronić fundamenty budynku?
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2024
2-3 minuty
Fundamenty budynku to miejsce narażone na zawilgocenia. Niewłaściwe odprowadzenie wód deszczowych, kapilarne podciąganie wody z gruntu, wysoki poziom wód gruntowych oraz chłonność gruntu to potencjalne przyczyny narażające budynek na wilgoć. Skutkiem jest uszkodzenie farb, tynków, a nawet degradacja materiałów konstrukcyjnych. Długotrwałe zawilgocenie prowadzi do gromadzenia pleśni i grzybów na ścianach i podłogach, wdychanie mikrotoksyn przez człowieka wywołuje alergie, choroby układu oddechowego oraz inne schorzenia.
Skuteczna izolacja fundamentów to taka, w której izolacja pozioma (papa) jest starannie połączona z izolacją pionową (masą bitumiczną). Do izolacji termicznej fundamentów stosujemy styropian specjalnie dedykowany w to miejsce. W Fabryce Styropianu ARBET produkowane są płyty dedykowane do tego rodzaju aplikacji: Hydropian EPS P 100 oraz Hydropian EPS P 150.
Przy płytach tego typu istotne jest aby były wyprodukowane ze specjalnego surowca hydrofobowego, który charakteryzuje się ograniczoną chłonnością wilgoci na poziomie maksymalnie 4 procent. Producent styropianu przeprowadza badanie chłonności przez 28 dni, a otrzymany wynik zawiera w Deklaracji Właściwości Użytkowych. Takie właśnie testy wykonywane są w laboratoriach fabrycznych FS ARBET, w każdym z pięciu zakładów producenta.
Ważnym parametrem jest wytrzymałość na naprężenia ściskające. Im większy nacisk gruntu na styropian tym parametr ten powinien być wyższy, jednak standardowo nie niższym niż 100 kPa.
Innym istotnym parametrem ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze