Czy czeka nas rewolucja?
W pierwszym tekście dla inwestora rozpoczynającego budowę piszemy zwykle o tym, jak wybrać działkę i projekt domu. Tak będzie i tym razem. Zaczniemy jednak od omówienia zmian w prawie budowlanym, które zapewne zaczną obowiązywać w tym roku. Zdaniem wielu, będzie to prawdziwa rewolucja. Na razie jest głównie zamęt - wbrew wcześniejszym deklaracjom i temu, co trąbią niektóre media, zmiany nie weszły w życie 1 stycznia. I nie wiadomo, kiedy wejdą.
Na początek ważna uwaga - tekst, który Państwo czytacie, powstał w połowie stycznia 2023 r. i w tej dacie jest aktualny. Jeśli sięgniecie po niego np. pół roku później, w części dotyczącej zmian w prawie sytuacja może wyglądać inaczej.
Latem ubiegłego roku w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane. Nowelizacja ma usprawnić i uprościć proces budowlano-inwestycyjny, zmniejszając obciążenia inwestorów, organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Najważniejsza z proponowanych zmian, przez wielu uznawana za rewolucyjną, to możliwość budowy domu bez pozwolenia, bez względu na jego wielkość.
Według niektórych zapowiedzi zmiany miały wejść w życie w styczniu i spora część mediów informuje, że tak się stało. To nieprawda. Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wciąż wisi informacja, że planowany termin przyjęcia projektu nowelizacji to IV kwartał 2022 r. Co znaczy, że zmian nie prz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze