Odnowienie lub wymiana posadzki
W zależności od zakresu, remont budynku obejmuje różne jego części. Przy generalnej modernizacji, wymienia się wszystkie instalacje, okna i drzwi oraz podłogi. Przy mniejszym obszarze prac, nie zawsze konieczne jest zdemontowanie starej posadzki, czasem wystarczy tylko wymienić uszkodzone elementy parkietu, wycyklinować całość i polakierować, a płytki ceramiczne np. pomalować. Można też ułożyć nową posadzkę z paneli lub płytek na starej, jeśli jest równa i stabilna.
Najczęściej remont podłogi oznacza zerwanie pokrycia, sprawdzenie warstw podkładowych, ewentualną ich naprawę, wyrównanie podłoża i ułożenie nowego materiału.
W budynkach, w których stare posadzki nadal trzymają się podłoża, są równe i stabilne - można je odnowić bez usuwania. Jest to szczególnie dobry pomysł w przypadku dobrze zachowanego parkietu czy płytek ceramicznych. Bez konieczności demontażu pokrycia zaoszczędzi się sporo pieniędzy i czasu, bo szeroki zakres prac znacznie je wydłuża.
Można też na stabilnej posadzce ułożyć nową, ale trzeba pamiętać, że jej poziom podniesie się o kilka cm i może pojawić się problem z wyrównaniem jej poziomów w reszcie pomieszczeń oraz z otwieraniem i zamykaniem drzwi (niektóre z nich będą do podcięcia).
Drobne naprawy, np. zastąpienie pękniętej płytki, można wykonać samodzielnie, lecz do całkowitej wymiany posadzki drewnianej należy zatrudnić doświadczonego parkieciarza. Prace tego typu można prowadzić o każdej porze roku, jednak zimą budyne...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze