Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Dachówka ceramiczna SIMPLA marki CREATON
SIMPLA to dachówka ceramiczna idealna na nowoczesny dach. Płaski kształt, format 300 x 500 mm i modna kolorystyka sprawiają, że jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy ponad wszystko cenią minimalizm. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości powierzchni produkt cechuje wyróżniający wygląd, najwyższa jakość i trwałość.
Powietrzna pompa ciepła NIBE split - NIBE AMS 20-6 z czynnikiem R32
Najnowszy NIBE AMS 20 to jednostka zewnętrzna pompy ciepła NIBE SPLIT, która pracuje w połączeniu z jednostką wewnętrzną typu hydroboks NIBE HBS 20-6 i sterownikiem NIBE SMO. Urządzenie osiąga maksymalną moc grzewczą do 8 kW i ma wbudowaną funkcję chłodzenia.
Inteligentny moduł ADAX WIFI
Dzięki modułowi ADAX WiFi WT2 Plug istnieje możliwość sterowania różnymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji ADAX WiFi. Wbudowany bezprzewodowy termostat WT+BLE (WT2) zapewnia możliwość ogrzewania pomieszczeń, obniżania temperatury w pomieszczeniu w dzień i w nocy, czy włączania i wyłączania urządzeń elektrycznych. A jeśli nasze plany ulegną zmianie, można łatwo zmienić aktualne ustawienia grzejnika lub włączyć/wyłączyć urządzenia za pomocą smartfona lub tabletu, korzystając z aplikacji mobilnej, niezależnie od lokalizacji. Jest również wyposażony w Bluetooth dla łatwiejszego parowania.
IZOSTANDARD - najtańsza ciepła ściana na rynku!
IZODOM to innowacyjna technologia, która od lat dostarcza najwyższej jakości produkty dla budownictwa energooszczędnego, bazując wyłącznie na najlepszych surowcach.

Projekty domów

HOMEKONCEPT 79
Projekt HOMEKONCEPT 79 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w renklodach 15 (G2)
Projekt Dom w renklodach 15 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w malinówkach 14 (E) OZE
Projekt Dom w malinówkach 14 (E) OZE pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Miriam V
Projekt Miriam V pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Dla dużej rodziny
Kiedy Maria i Artur projektowali ten dom, mieli już czworo dzieci w różnym wieku. Tak skonfigurowali zatem jego układ i funkcje, żeby wszyscy członkowie rodziny uznali je za najlepsze do życia.
Man icon Lilianna Jampolska
Z atrium i basenem
Prezentowany dom najlepiej charakteryzuje słowo „azyl”. To dlatego, że jest dogodnie położony - pod miastem i w dużym ogrodzie, osłonięty zielenią, ponadto przestronny i nowoczesny, np. wiele elementów wyposażenia można uruchamiać bezprzewodowym systemem inteligentnym, jego wnętrze i wodę w plenerowym basenie ogrzewają pompy ciepła.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał i Agnieszka - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2018 r.
Działka: o powierzchni 731 m2; grunt gliniasty, na podłożu skalnym. Podjazd do garażu: o powierzchni 130 m2. Wykończenie - kruszywo dolomitowe frakcja 4/16 mm.
Man icon Lilianna Jampolska
Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, podjazd układała w 2006 r.
Działka: powierzchnia 1200 m2, grunt gliniasty. Podjazd do garażu: o powierzchni 25 m2. Wykończenie - kostka z granitu, drobna. Obrzeża - z dużej kostki granitowej, ułożonej w dwóch rzędach.
Man icon Lilianna Jampolska
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, podjazd układał w 2020 r.
Działka: o powierzchni 1500 m2, grunt niejednorodny, gliniasto-piaszczysty. Podjazd do garażu: o powierzchni 110 m2 oraz parking dla gości 5 × 1,80 m. Wykończenie - bezfugowa kostka betonowa o grubości 6 cm, w 4 rozmiarach, z gładką powierzchnią, w kolorze szarym (melanż), na brzegu traktu - kostka płukana, jasnoszara. Obrzeża - z gotowych krawężników betonowych. Parking dla gości - z ażurowych płyt betonowych.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał i Kasia - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2013 i 2018 r.
Działka: powierzchnia 1156 m2, grunt ilasty, słabo przepuszczalny. Podjazd do garażu: około 110 m2; przed bramą garażową (na poziomie -1) odcinek ze spadkiem 33 cm na długości 200 cm, w nim listwa odwodnienia liniowego. Wykończenie - z bezfugowej kostki z betonu z mikrofazą, o grubości 6 cm; elementy w siedmiu rozmiarach, w odcieniach szarości (melanż). Obrzeża - z gotowych elementów z betonu o długości 1 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Rynek kredytów hipotecznych w 2023 roku
W 2021 roku Polacy miesięcznie zaciągali kredyty mieszkaniowe na kwoty nawet powyżej 80 mld zł. Teraz wszystko się zmieniło. Przygotowywany przez Biuro Informacji Kredytowej tzw. Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który na podstawie przesyłanych przez banki i SKOK-i zapytań o kredytobiorców przelicza popyt na kredyty mieszkaniowe w ujęciu rok do roku wskazuje, że w listopadzie 2022 było o 65% mniej zapytań niż w listopadzie 2021.
Czy czeka nas rewolucja?
W pierwszym tekście dla inwestora rozpoczynającego budowę piszemy zwykle o tym, jak wybrać działkę i projekt domu. Tak będzie i tym razem. Zaczniemy jednak od omówienia zmian w prawie budowlanym, które zapewne zaczną obowiązywać w tym roku. Zdaniem wielu, będzie to prawdziwa rewolucja. Na razie jest głównie zamęt - wbrew wcześniejszym deklaracjom i temu, co trąbią niektóre media, zmiany nie weszły w życie 1 stycznia. I nie wiadomo, kiedy wejdą.
Man icon Janusz Werner
Okna tarasowe HS - bez barier przez całe życie
Dom to miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy powinni czuć się swobodnie, bezpiecznie i komfortowo. Nie bez znaczenia jest więc przygotowanie tej przestrzeni w taki sposób, aby była przyjazna zarówno dla niemowlaka, juniora, osoby w kwiecie wieku, seniora, a nawet dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jednym ze znaczących elementów ułatwiających życie użytkownikom - niezależnie od ich wieku oraz stopnia sprawności - są okna tarasowe HS, bogate w rozwiązania idealnie wpisujące się w ideę budownictwa bez barier architektonicznych.
Budujemy!
Wątpliwości i dylematy mamy już za sobą, teraz będziemy budować! Rozpoczęciu robót towarzyszą raczej pozytywne emocje, stres dołączy później. Samo stawianie stanu surowego może okazać się przyjemną niespodzianką. Bo z dobrą ekipą i zapewnionym finansowaniem roboty idą naprawdę szybko. W trzy miesiące da się postawić i przykryć dachem nawet budynek murowany, choć to technologia najbardziej czasochłonna.
Man icon Janusz Werner
Jaką pompę ciepła wybrać? Jaki rodzaj najłatwiej zamontować? Porównanie split, monoblok, All in One
Podejmując decyzję o zakupie pompy ciepła, każdy inwestor zastanawia się nad tym, czy decydować się na klasyczny split, monoblok, czy All in One, czyli wersję ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. Wybór nie jest prosty, dlatego poniżej porównujemy te trzy warianty. Aby uniknąć faworyzowania jednego rozwiązania ze względu na różnych producentów (który producent lepszy) oraz by było one wiarygodne, do porównania wykorzystaliśmy jedne z najbardziej popularnych urządzeń - pompy ciepła Panasonic.
Jak oszczędnie i ekologicznie ogrzewać dom?
Opłaty za ciepło to znacząca pozycja w domowym budżecie. Aby ograniczyć koszty ogrzewania nie rezygnując z komfortu cieplnego, warto zdecydować się na nowoczesne, a przy tym ekologiczne rozwiązania. Które z nich zapewnią niższe rachunki za ogrzewanie?
Techniczna strona domu
Kluczem do sukcesu przy wyborze instalacji jest zrozumienie, że nie możemy mieć wszystkiego. Mądry kompromis polega na dostosowaniu się do istniejących warunków i wybraniu optymalnych rozwiązań za rozsądne pieniądze. Ponadto każda nasza decyzja ma rozmaite konsekwencje, bo poszczególne instalacje wpływają na siebie nawzajem.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Czym wykończyć dach?
Wybór pokrycia dachowego to niełatwa decyzja. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko cenę materiału, ale również jego parametry techniczne, a także walory estetyczne. Dach jest bowiem ważnym elementem architektonicznym budynku i znacząco wpływa na jego wygląd.
Man icon Norbert Skupiński
Ogrzewanie (prawie) za darmo?
Jak w ogóle działa pompa ciepła? Jakie są dostępne typy urządzeń? Co zrobić, żeby pompa działała efektywnie, a przy tym zapewniała niskie koszty ogrzewania? Kto może liczyć na dotację przy zakupie urządzenia? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym tekście.
Sposoby na wodę i ścieki
Każdy dom musi mieć dostęp do wody pitnej. Z budynku trzeba też odprowadzać ścieki spływające z sanitariatów, umywalek, pralek itp. Zasadniczo można to robić na dwa sposoby - korzystać z publicznej infrastruktury albo z wykonanej we własnym zakresie studni i szamba lub oczyszczalni ścieków. Ten dylemat jest jednak często teoretyczny, bo w naszym kraju wiele działek wciąż nie ma dostępu do wodociągu i sieci kanalizacyjnej.
Man icon Norbert Skupiński
Panele PV od podstaw
Instalacje fotowoltaiczne przez ostatnie lata bardzo się upowszechniły. Nic w tym dziwnego, gdyż dzięki nim można sporo zaoszczędzić i w pewnym stopniu uniezależnić się od dostaw prądu z sieci. Jednak żeby całość działała prawidłowo trzeba znać podstawowe zasady jej funkcjonowania oraz doboru komponentów.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Hydraulika i ogrzewanie, które mogą przynieść korzyści zdrowotne i dobre samopoczucie
Ponieważ coraz więcej systemów sanitarno-grzewczych jest zautomatyzowanych i stają się bardziej inteligentne, instalatorzy powinni mieć na uwadze, w jaki sposób innowacyjne produkty mogą pomóc właścicielom domów i użytkownikom powierzchni komercyjnych.
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u.
Zawsze warto mieć w instalacji centralnego ogrzewania drugie źródło ciepła. To rezerwa na wypadek, gdy to pierwsze ulegnie awarii, zabraknie do niego paliwa, okaże się niewydolne w czasie dużych mrozów, albo w ogóle go jeszcze nie mamy, np. czekając na opóźniającą się dostawę pompy ciepła.
Kocioł czy pompa ciepła? - jaką decyzję podjąć w obecnej sytuacji rynkowej
Jednym z najważniejszych dylematów przed którym stoją obecnie inwestorzy decydujący się na budowę domu jest wybór źródła i systemu ogrzewania. To kluczowa kwestia z punktu widzenia kosztów związanych z eksploatacją i użytkowaniem domu. A wybór nigdy nie był jeszcze tak trudny. Dlaczego? Z jednej strony niezmiennie ważne są uwarunkowania techniczne, a z drugiej - obecna sytuacja rynkowa związana z trudnymi do przewidzenia kosztami gazu, energii i innych surowców. Co brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji? Na te pytanie odpowiada ekspert firmy Purmo - lidera w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań z zakresu komfortu wnętrz, kompletnych i energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia.
Czas na lepsze ogrzewanie
Remont i modernizacja ogrzewania to często po prostu konieczność, gdy stary kocioł się zepsuje, grzejniki przerdzewieją itd. Często jednak powodem rozpoczęcia prac jest chęć przejścia na inne paliwo, dodania drugiego źródła ciepła, albo po prostu wprowadzenia jakichś ulepszeń. Zawsze powinniśmy zacząć od zastanowienia się co chcemy osiągnąć. Taka lista priorytetów pozwoli dobrze zaplanować całe przedsięwzięcie, a w efekcie uniknąć kosztownych i kłopotliwych pomyłek.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Oszczędź czas i pieniądze. Wybierz wylewki anhydrytowe Knauf
Podłoga to podstawa. Podłoga spełnia wiele ważnych funkcji, m.in. stanowi izolację termiczną, przeciwwilgociową i akustyczną, przenosi obciążenia, umożliwia komunikację, a także spełnia ważną funkcję estetyczną we wnętrzach. Bardzo często mówiąc o podłodze mamy na myśli okładzinę - drewno, panele, gres, spiek, a stosunkowo rzadko zastanawiamy się nad jej konstrukcją i właściwościami. Bardzo ważnym elementem podłogi jest wylewka.
Odnowienie lub wymiana posadzki
W zależności od zakresu, remont budynku obejmuje różne jego części. Przy generalnej modernizacji, wymienia się wszystkie instalacje, okna i drzwi oraz podłogi. Przy mniejszym obszarze prac, nie zawsze konieczne jest zdemontowanie starej posadzki, czasem wystarczy tylko wymienić uszkodzone elementy parkietu, wycyklinować całość i polakierować, a płytki ceramiczne np. pomalować. Można też ułożyć nową posadzkę z paneli lub płytek na starej, jeśli jest równa i stabilna.
Man icon Joanna Dąbrowska
Wymień okna z dopłatą
Żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie, trzeba ocieplić dom i wymienić stolarkę. Remonty mają ułatwić dopłaty z programu Czyste Powietrze, którego kolejna odsłona właśnie ruszyła. Program dopuszcza wymianę okien zarówno w ramach większego remontu, łącznie z instalacją nowego źródła ciepła i ociepleniem ścian, i jako jedyne działanie termomodernizacyjne. W drugim przypadku dopłata przysługuje, o ile źródłem ciepła nie jest kocioł na paliwo stałe klasy niższej niż piąta.
Man icon Janusz Werner
Za co kochamy inteligentne domy - automatyka budynkowa w systemie alarmowym INTEGRA
Pomysłów na to, jak przekształcić dom w inteligentny budynek jest wiele - wszystko zależy od potrzeb użytkowników i możliwości systemu. Jakie rozwiązania smart według użytkowników inteligentnego systemu alarmowego INTEGRA są największym udogodnieniem w codziennym życiu?
Przemyślany układ
Właściwie zaplanowany system inteligentnego domu to dla mieszkańców znaczna wygoda. Warto jednak dobrze przemyśleć, czego od niego oczekujemy i jakie czynności ma wykonywać. Może on np. zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem budynku (m.in. uruchamiać je na czas), w odpowiednim momencie podnosić lub opuszczać rolety, zamykać okna przed deszczem czy automatycznie otwierać drzwi zewnętrzne, gdy stoimy przed nimi z zakupami.
Man icon Małgorzata Kolmus
Zysk z odzysku
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że montaż systemu wentylacji z rekuperatorem jest nieracjonalny. Po co generować kolejne koszty, skoro wentylacja grawitacyjna jest tańsza i przede wszystkim nie musi być podłączona do prądu? Rzecz w tym, że oszczędności są tylko pozorne.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Kompleksowa ochrona domu i posesji z inteligentnym systemem alarmowym INTEGRA
Nie tylko dom, ale całą posesję - czyli także teren i budynki gospodarcze na nim się znajdujące - warto chronić przed złodziejami. Wszystko to możemy zabezpieczyć jednym systemem - inteligentnym systemem alarmowym INTEGRA. Dzięki temu codzienne zarządzanie ochroną będzie znacznie wygodniejsze i bardziej efektywne.
Bezpieczeństwo na różne sposoby
Lęk przed włamaniem zawsze był jedną z podstawowych obaw właścicieli domów. Dlatego większość z nich stosuje jakieś zabezpieczenia antywłamaniowe: zakłada alarm lub kamery, montuje antywłamaniowe drzwi i rolety, korzysta z usług firm ochroniarskich. Zabezpieczenia dzielą się na dwie grupy: mechaniczne (to właśnie antywłamaniowe drzwi czy kraty) i elektroniczne (do tych zaliczamy np. alarm). Najbezpieczniej będzie, gdy połączymy oba rodzaje.
Man icon Janusz Werner
BELLA PLAST - profile wykończeniowe do systemów dociepleń
Firma Bella Plast od ponad 25 lat jest liderem w produkcji listew i profili wykończeniowych do systemów dociepleń.
Przemyślany wybór
Ściany zewnętrzne i stropy to kluczowe elementy konstrukcyjne domu. Wybór materiałów i technologii, w jakiej mają być wykonane, powinien być więc dobrze przemyślany. Rozwiązań jest niemało, dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami na temat dostępnych opcji.
Man icon Norbert Skupiński
Idealnie dopasowane drzwi
Drzwi wewnętrzne zapewniają nie tylko izolację termiczną i akustyczną w poszczególnych pomieszczeniach, ale także gwarantują intymność i dzielą dom na strefy. W budynkach jednorodzinnych najczęściej stosuje się modele rozwierane i przesuwne, które mogą mieć różne rozmiary, konstrukcję i być wykonane z rozmaitych materiałów.
Man icon Tomasz Wojciuk
Dla komfortu i bezpieczeństwa
Zamontowanie osłon przeciwsłonecznych przede wszystkim przekłada się na przyjemny chłód w domu i mniejsze zużycie energii elektrycznej przez klimatyzację. Ponadto w chłodnych miesiącach rolety czy żaluzje (zwłaszcza zewnętrzne) minimalizują straty ciepła w budynku i koszty ogrzewania. Zamykanie ich na noc ogranicza bowiem wychładzanie się wnętrz.
Man icon Małgorzata Kolmus
Dlaczego powinniśmy chronić dachy i rynny zimą?
Ochrona dachów i rynien przed gromadzeniem się śniegu i lodu pozwala uniknąć uszkodzenia poszycia dachu spowodowanego stojącą wodą przeciekającą przez wewnętrzne ściany i elementy wykończeniowe.
Bezpiecznie nie tylko pod nogami
Zima co roku zaskakuje wielu kierowców. Nie zaskakuje jednak przezornych właścicieli domów jednorodzinnych - tych, którzy wcześniej pomyśleli o założeniu systemu przeciwoblodzeniowego. Dzięki temu wyjście na śliski chodnik, schody lub wyjazd z garażu przy niesprzyjającej pogodzie nie będzie problemem. Jest też mniejsze ryzyko, że na skutek bardzo mroźnej zimy uszkodzeniu ulegnie dach, rynny albo elewacja.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Akcesoria meblowe AMIX - komfort, innowacja, jakość
Amix to zaufana firma z wysokojakościowymi akcesoriami meblowymi. Doświadczenie zdobyte w przeciągu 25 lat zbudowało firmie reputację solidnego partnera handlowego na rynku zarówno polskim, jak i zagranicznym. Naszym głównym celem jest zapewnienie odbiorcom towaru najwyższej jakości w stosunkowo niskiej cenie.
Kuchnia na lata
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Dlatego powinna być estetyczna, wygodna i funkcjonalna. Urządzając ją warto postawić nie tylko na modne wzornictwo, harmonizujące z wystrojem pozostałych wnętrz, ale też na przemyślaną aranżację przestrzeni. Wprowadzenie ergonomicznych rozwiązań pozwoli skrócić czas pracy, zapanować nad chaosem i odpowiednio zoptymalizować dostępne miejsce, przeznaczone na produkty spożywcze i różnego rodzaju akcesoria. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w mniejszych kuchniach.
Man icon Tomasz Wojciuk
Modne gniazdko
Widoczny osprzęt elektroinstalacyjny to gniazdka i łączniki oświetleniowe. Bez nich nie mogłaby działać żadna instalacja elektryczna. Jednak poza tym, że pełnią ważną funkcję użytkową, są elementem wystroju wnętrza. Ich wybór jest bez porównania większy niż kiedyś, a różnice nie ograniczają się bynajmniej do koloru i stylu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Tarasowy, z trawami ozdobnymi
W prezentowanym ogrodzie wyprofilowano ziemne tarasy głównie z powodu podmokłego gliniastego gruntu i w celu zrównoważenia masywnej bryły domu. Dzięki nim i posadzonym wytrzymałym roślinom o rozmaitej wielkości, nieduży ogród wydaje się większy i ciekawszy.
Man icon Lilianna Jampolska
Panele grzewcze na podczerwień
PYTANIE CZYTELNIKA: Na wiosnę planuję ocieplić niewielki dom rodziców (80 m2) i wymienić w nim okna i drzwi wejściowe. Mieszkają w nim od kwietnia do listopada, na zimę wracają do mieszkania w bloku. Do tej pory sporadycznie korzystali z pieca na węgiel (w pokojach są grzejniki), wodę podgrzewali elektrycznie. Chciałbym zamienić kocioł na urządzenie bardziej ekologiczne, bezobsługowe i nie generujące wysokich kosztów ogrzewania. Nie chcę przy tym rujnować ścian i parkietów. Generalny remont wnętrz nie wchodzi w grę, ewentualnie drobne prace. Czytałem o panelach na podczerwień. Jak one działają i czy faktycznie mogą być wydajnym źródłem ciepła?
Ogrodzenia z gotowych elementów
PYTANIE CZYTELNIKA: Kończę budowę mojego pierwszego domu na posesji odziedziczonej po dziadkach. Działka jest spora, bo ma 2100 m2 (30 × 70 m). Do tej pory była ogrodzona siatką. Chciałbym zmienić ogrodzenie, ale jak to zwykle bywa, po zakończeniu inwestycji mam już bardzo ograniczony budżet. Poza tym chciałbym postawić nowy płot w miarę szybko. Idealnie by było, gdybym dobrał ogrodzenie, które mógłbym kupić i zamontować sam z pomocą teścia, oszczędzając na wykonawstwie. Jakie mam możliwości wyboru?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT