Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Redaktor naczelny poleca

Przeczytałem ostatnio na portalu LinkedIn wyjątkowo inspirujący wpis dyrektor marketingu dużej firmy produkującej okna i bramy garażowe. Napisane w nim było, że testowane są przez firmę możliwości sztucznej inteligencji Open AI do wykorzystania w codziennej pracy działu marketingu. Chodzi tutaj, oczywiście, o coraz bardziej popularny ChatGPT.

Jego możliwości są imponujące. Można poprosić o napisanie krótkiej rozprawki na zadany temat lub porozmawiać na tematy związane np. z budową domu. Sprawdziłem, że podaje on w przystępny sposób zarówno analityczne, jak i techniczne informacje. Bez problemu odpowiedział na pytanie, jak działa pompa ciepła, jakie jej rodzaje są polecane do budynków jednorodzinnych oraz ile kosztuje ogrzewanie nią domu podanej powierzchni. Bez problemu można z nim prowadzić dłuższe rozmowy, rozwijane o szczegóły tematu. Dowiedziałem się też od redakcyjnych programistów, że potrafi on też napisać kod programistyczny w JavaScript…. Po prostu geniusz!

Poszedłem za ciosem i postanowiłem zapytać ChatGPT o to, który miesięcznik budowlany jest najlepszy w Polsce. ChatGPT odpowiedział najpierw w sposób dyplomatyczny, że opinie mogą się różnić w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb czytelników. Potem jednak wymienił osiem tytułów – zapewne nie przez przypadek na pierwszym miejscu był Budujemy Dom.

Tym z Państwa, którzy lubią takie nowinki – polecam poobcowanie ze sztuczną inteligencją (chat.openai.com), a zaraz potem zapraszam do lektury tego numeru Budujemy Dom w wersji analogowej lub cyfrowej. Publikujemy w nim unikalny poradnik dla rozpoczynających budowę domu. Zawiera on wszystkie informacje pomocne przy podejmowaniu tej decyzji.

Ponadto w tym numerze znajdują się informacje o wykorzystaniu rozwiązań inteligentnych we własnym domu. Wszystkie informacje i porady, które znajdziecie Państwo w tym wydaniu, przygotowali dla Was żywi i doświadczeni autorzy. Mam nadzieję, że pomimo rozwoju inteligentnych technologii w niektórych dziedzinach człowieka nie da się zastąpić.

Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński
Redaktor naczelny

RozwińZwiń
Podjazd do garażu - posesjonaci
Z kamienia lub betonu W przypadku podjazdu do garażu, szczególnie istotny jest właściwy dobór technologii budowy i materiału. Od nich zależy bowiem sposób, czas i koszt realizacji, oraz wytrzymałość i trwałość nawierzchni, a także komfort jej użytkowania. Z kamienia lub betonu Lilianna Jampolska
Z kamienia lub betonu
Z kamienia lub betonu
Lilianna Jampolska
Rafał i Kasia - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2013 i 2018 r. Działka: powierzchnia 1156 m2, grunt ilasty, słabo przepuszczalny. Podjazd do garażu: około 110 m2; przed bramą garażową (na poziomie -1) odcinek ze spadkiem 33 cm na długości 200 cm, w nim listwa odwodnienia liniowego. Wykończenie - z bezfugowej kostki z betonu z mikrofazą, o grubości 6 cm; elementy w siedmiu rozmiarach, w odcieniach szarości (melanż). Obrzeża - z gotowych elementów z betonu o długości 1 m. Rafał i Kasia - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2013 i 2018 r. Lilianna Jampolska
Rafał i Kasia - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2013 i 2018 r.
Rafał i Kasia - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2013 i 2018 r.
Lilianna Jampolska
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, podjazd układał w 2020 r. Działka: o powierzchni 1500 m2, grunt niejednorodny, gliniasto-piaszczysty. Podjazd do garażu: o powierzchni 110 m2 oraz parking dla gości 5 × 1,80 m. Wykończenie - bezfugowa kostka betonowa o grubości 6 cm, w 4 rozmiarach, z gładką powierzchnią, w kolorze szarym (melanż), na brzegu traktu - kostka płukana, jasnoszara. Obrzeża - z gotowych krawężników betonowych. Parking dla gości - z ażurowych płyt betonowych. Artur - Członek Klubu Budujących Dom, podjazd układał w 2020 r. Lilianna Jampolska
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, podjazd układał w 2020 r.
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, podjazd układał w 2020 r.
Lilianna Jampolska
Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, podjazd układała w 2006 r. Działka: powierzchnia 1200 m2, grunt gliniasty. Podjazd do garażu: o powierzchni 25 m2. Wykończenie - kostka z granitu, drobna. Obrzeża - z dużej kostki granitowej, ułożonej w dwóch rzędach. Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, podjazd układała w 2006 r. Lilianna Jampolska
Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, podjazd układała w 2006 r.
Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, podjazd układała w 2006 r.
Lilianna Jampolska
Rafał i Agnieszka - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2018 r. Działka: o powierzchni 731 m2; grunt gliniasty, na podłożu skalnym. Podjazd do garażu: o powierzchni 130 m2. Wykończenie - kruszywo dolomitowe frakcja 4/16 mm. Rafał i Agnieszka - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2018 r. Lilianna Jampolska
Rafał i Agnieszka - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2018 r.
Rafał i Agnieszka - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2018 r.
Lilianna Jampolska
Instalacje - dla rozpoczynających budowę
Techniczna strona domu Kluczem do sukcesu przy wyborze instalacji jest zrozumienie, że nie możemy mieć wszystkiego. Mądry kompromis polega na dostosowaniu się do istniejących warunków i wybraniu optymalnych rozwiązań za rozsądne pieniądze. Ponadto każda nasza decyzja ma rozmaite konsekwencje, bo poszczególne instalacje wpływają na siebie nawzajem. Techniczna strona domu Jarosław Antkiewicz
Techniczna strona domu
Techniczna strona domu
Jarosław Antkiewicz
Jak oszczędnie i ekologicznie ogrzewać dom? Opłaty za ciepło to znacząca pozycja w domowym budżecie. Aby ograniczyć koszty ogrzewania nie rezygnując z komfortu cieplnego, warto zdecydować się na nowoczesne, a przy tym ekologiczne rozwiązania. Które z nich zapewnią niższe rachunki za ogrzewanie?
Jak oszczędnie i ekologicznie ogrzewać dom?
Jak oszczędnie i ekologicznie ogrzewać dom?
Jaką pompę ciepła wybrać? Jaki rodzaj najłatwiej zamontować? Porównanie split, monoblok, All in One Podejmując decyzję o zakupie pompy ciepła, każdy inwestor zastanawia się nad tym, czy decydować się na klasyczny split, monoblok, czy All in One, czyli wersję ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. Wybór nie jest prosty, dlatego poniżej porównujemy te trzy warianty. Aby uniknąć faworyzowania jednego rozwiązania ze względu na różnych producentów (który producent lepszy) oraz by było one wiarygodne, do porównania wykorzystaliśmy jedne z najbardziej popularnych urządzeń - pompy ciepła Panasonic.
Jaką pompę ciepła wybrać? Jaki rodzaj najłatwiej zamontować? Porównanie split, monoblok, All in One
Jaką pompę ciepła wybrać? Jaki rodzaj najłatwiej zamontować? Porównanie split, monoblok, All in One
Ogrzewanie domu - remonty i modernizacje
Czas na lepsze ogrzewanie Remont i modernizacja ogrzewania to często po prostu konieczność, gdy stary kocioł się zepsuje, grzejniki przerdzewieją itd. Często jednak powodem rozpoczęcia prac jest chęć przejścia na inne paliwo, dodania drugiego źródła ciepła, albo po prostu wprowadzenia jakichś ulepszeń. Zawsze powinniśmy zacząć od zastanowienia się co chcemy osiągnąć. Taka lista priorytetów pozwoli dobrze zaplanować całe przedsięwzięcie, a w efekcie uniknąć kosztownych i kłopotliwych pomyłek. Czas na lepsze ogrzewanie Jarosław Antkiewicz
Czas na lepsze ogrzewanie
Czas na lepsze ogrzewanie
Jarosław Antkiewicz
Kocioł czy pompa ciepła? - jaką decyzję podjąć w obecnej sytuacji rynkowej Jednym z najważniejszych dylematów przed którym stoją obecnie inwestorzy decydujący się na budowę domu jest wybór źródła i systemu ogrzewania. To kluczowa kwestia z punktu widzenia kosztów związanych z eksploatacją i użytkowaniem domu. A wybór nigdy nie był jeszcze tak trudny. Dlaczego? Z jednej strony niezmiennie ważne są uwarunkowania techniczne, a z drugiej - obecna sytuacja rynkowa związana z trudnymi do przewidzenia kosztami gazu, energii i innych surowców. Co brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji? Na te pytanie odpowiada ekspert firmy Purmo - lidera w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań z zakresu komfortu wnętrz, kompletnych i energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia.
Kocioł czy pompa ciepła? - jaką decyzję podjąć w obecnej sytuacji rynkowej
Kocioł czy pompa ciepła? - jaką decyzję podjąć w obecnej sytuacji rynkowej
Hydraulika i ogrzewanie, które mogą przynieść korzyści zdrowotne i dobre samopoczucie Ponieważ coraz więcej systemów sanitarno-grzewczych jest zautomatyzowanych i stają się bardziej inteligentne, instalatorzy powinni mieć na uwadze, w jaki sposób innowacyjne produkty mogą pomóc właścicielom domów i użytkownikom powierzchni komercyjnych.
Hydraulika i ogrzewanie, które mogą przynieść korzyści zdrowotne i dobre samopoczucie
Hydraulika i ogrzewanie, które mogą przynieść korzyści zdrowotne i dobre samopoczucie
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u. Zawsze warto mieć w instalacji centralnego ogrzewania drugie źródło ciepła. To rezerwa na wypadek, gdy to pierwsze ulegnie awarii, zabraknie do niego paliwa, okaże się niewydolne w czasie dużych mrozów, albo w ogóle go jeszcze nie mamy, np. czekając na opóźniającą się dostawę pompy ciepła.
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u.
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u.
Porady
Ogrzewanie podłogowe elektryczne PYTANIE CZYTELNIKA: Planujemy budowę domu o powierzchni około 100 m2, wyposażonego w fotowoltaikę. Doradzono nam elektryczne ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu będziemy mogli wykorzystać zgromadzoną energię. Nie wiemy jednak, czy korzystne jest zrobienie podłogówki w całym domu, czy tylko w łazienkach i przedpokoju. Poza tym wiele jest sprzecznych opinii na temat ogrzewania podłogowego, chociażby takie, że nie może być stosowane, gdy podłogi będą wykończone naszym wymarzonym drewnem.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Ogrodzenia z gotowych elementów PYTANIE CZYTELNIKA: Kończę budowę mojego pierwszego domu na posesji odziedziczonej po dziadkach. Działka jest spora, bo ma 2100 m2 (30 × 70 m). Do tej pory była ogrodzona siatką. Chciałbym zmienić ogrodzenie, ale jak to zwykle bywa, po zakończeniu inwestycji mam już bardzo ograniczony budżet. Poza tym chciałbym postawić nowy płot w miarę szybko. Idealnie by było, gdybym dobrał ogrodzenie, które mógłbym kupić i zamontować sam z pomocą teścia, oszczędzając na wykonawstwie. Jakie mam możliwości wyboru?
Ogrodzenia z gotowych elementów
Ogrodzenia z gotowych elementów
Panele grzewcze na podczerwień PYTANIE CZYTELNIKA: Na wiosnę planuję ocieplić niewielki dom rodziców (80 m2) i wymienić w nim okna i drzwi wejściowe. Mieszkają w nim od kwietnia do listopada, na zimę wracają do mieszkania w bloku. Do tej pory sporadycznie korzystali z pieca na węgiel (w pokojach są grzejniki), wodę podgrzewali elektrycznie. Chciałbym zamienić kocioł na urządzenie bardziej ekologiczne, bezobsługowe i nie generujące wysokich kosztów ogrzewania. Nie chcę przy tym rujnować ścian i parkietów. Generalny remont wnętrz nie wchodzi w grę, ewentualnie drobne prace. Czytałem o panelach na podczerwień. Jak one działają i czy faktycznie mogą być wydajnym źródłem ciepła?
Panele grzewcze na podczerwień
Panele grzewcze na podczerwień
1-2/2023
1-2/2023
Spis treści
Aktualności
Projekty domów
Reportaż - posesjonaci
Dla dużej rodziny Z atrium i basenem
Podjazd do garażu - posesjonaci
Rafał i Agnieszka - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2018 r. Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, podjazd układała w 2006 r. Artur - Członek Klubu Budujących Dom, podjazd układał w 2020 r. Rafał i Kasia - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2013 i 2018 r. Z kamienia lub betonu
Kredyty - dla rozpoczynających budowę
Rynek kredytów hipotecznych w 2023 roku
Wybór działki, projektu - dla rozpoczynających budowę
Czy czeka nas rewolucja?
Budowa domu - dla rozpoczynających budowę
Okna tarasowe HS - bez barier przez całe życie Budujemy!
Instalacje - dla rozpoczynających budowę
Jaką pompę ciepła wybrać? Jaki rodzaj najłatwiej zamontować? Porównanie split, monoblok, All in One Jak oszczędnie i ekologicznie ogrzewać dom? Techniczna strona domu
Pokrycia dachowe - elementarz budowlany
Czym wykończyć dach?
Woda i kanalizacja - elementarz instalacyjny
Sposoby na wodę i ścieki
Pompy ciepła - elementarz instalacyjny
Ogrzewanie (prawie) za darmo?
Panele fotowoltaiczne - elementarz instalacyjny
Panele PV od podstaw
Ogrzewanie domu - remonty i modernizacje
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u. Hydraulika i ogrzewanie, które mogą przynieść korzyści zdrowotne i dobre samopoczucie Kocioł czy pompa ciepła? - jaką decyzję podjąć w obecnej sytuacji rynkowej Czas na lepsze ogrzewanie
Podłogi i posadzki - remonty i modernizacje
Oszczędź czas i pieniądze. Wybierz wylewki anhydrytowe Knauf Odnowienie lub wymiana posadzki
Okna fasadowe i parapety - remonty i modernizacje
Wymień okna z dopłatą
Zabezpieczenie domu i posesji
Kompleksowa ochrona domu i posesji z inteligentnym systemem alarmowym INTEGRA Bezpieczeństwo na różne sposoby
Ściany zewnętrzne i stropy - budujemy
BELLA PLAST - profile wykończeniowe do systemów dociepleń Przemyślany wybór
Drzwi wewnętrzne - budujemy
Idealnie dopasowane drzwi
Osłony przeciwsłoneczne - budujemy
Dla komfortu i bezpieczeństwa
Systemy przeciwoblodzeniowe - budujemy
Dlaczego powinniśmy chronić dachy i rynny zimą? Bezpiecznie nie tylko pod nogami
Kuchnia XXI wieku - budujemy
Akcesoria meblowe AMIX - komfort, innowacja, jakość Kuchnia na lata
Osprzęt elektroinstalacyjny - to jest modne
Modne gniazdko
Tarasowy, z trawami ozdobnymi - poradnik urządzania ogrodu
Tarasowy, z trawami ozdobnymi
Porady
Panele grzewcze na podczerwień Ogrodzenia z gotowych elementów Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Które rozwiązania inteligentne warto wybrać? - trendy budowlane
Za co kochamy inteligentne domy - automatyka budynkowa w systemie alarmowym INTEGRA Przemyślany układ
Wentylacja - energooszczędność w praktyce
Zysk z odzysku