Tarasowy, z trawami ozdobnymi

W prezentowanym ogrodzie wyprofilowano ziemne tarasy głównie z powodu podmokłego gliniastego gruntu i w celu zrównoważenia masywnej bryły domu. Dzięki nim i posadzonym wytrzymałym roślinom o rozmaitej wielkości, nieduży ogród wydaje się większy i ciekawszy.
Zaleta ogrodów ze wzniesieniami i ziemnymi półkami to możliwość oglądania zieleni z różnych stron i wysokości, zapewnienie bardziej urozmaiconych widoków. W trakcie formowania układu podniesionych rabat można łatwo przygotować odpowiednie podłoże (np. dla roślin nie tolerujących zwięzłego, gliniastego - jak w przypadku tego ogrodu). Jednak najczęściej, przy tak rozległych pracach ziemnych, trzeba wykorzystywać specjalistyczny sprzęt, do np. ukształtowania terenu, dowiezienia dużej ilości gleby, piasku, palisad oporowych, dużych sadzonek. Tworzenie funkcjonalnego i bezpiecznego ogrodu tarasowego to nie jest bułka z masłem.
W ogrodzie o niedużej powierzchni (450 m2) uformowano z ziemi kilka tarasów, które podparto palisadą z betonu, doskonale imitującą łupany granit. Taka aranżacja powiększa zieloną przestrzeń.
Na różnych poziomach ziemnej skarpy posadzono pojedyncze drzewa, np. wiśnię piłkowaną i katalpę odm. Nana. Ich zadanie to zrównoważenie masywnej ci...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
