Techniczna strona domu
Kluczem do sukcesu przy wyborze instalacji jest zrozumienie, że nie możemy mieć wszystkiego. Mądry kompromis polega na dostosowaniu się do istniejących warunków i wybraniu optymalnych rozwiązań za rozsądne pieniądze. Ponadto każda nasza decyzja ma rozmaite konsekwencje, bo poszczególne instalacje wpływają na siebie nawzajem.
Pośrednicy handlu nieruchomości żartują, że zasadniczy wpływ na atrakcyjność mieszkania, domu lub działki mają trzy czynniki - położenie, miejsce i lokalizacja. Nie jest to może prawda w 100%, ale zawiera sporo racji. Wbrew pozorom w dużej mierze dotyczy to również instalacji. Przede wszystkim chodzi o:
przyłącze elektryczne;
przyłącze gazowe;
ogrzewanie (rodzaj paliwa);
zaopatrzenie w wodę; odprowadzenie ścieków.
Trzeba brać pod uwagę zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), uchwał antysmogowych, oraz położenie i wielkość działki. Właśnie w tej kolejności, gdyż zapisy planu miejscowego oraz uchwał przyjętych przez władze samorządowe są dla nas wiążące. Jeżeli np. zakazują używania kotła na węgiel lub drewno, to nie będziemy mogli korzystać z tych paliw, choćbyśmy dysponowali własnym tanim drewnem. Podobnie, jeżeli MPZP przewiduje przyłączenie do kanalizacji zbiorczej, to nie zrobimy szamba lub przydomowej oczyszczalni. Nawet, jeśli uznamy, że byłoby ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze