Sposoby na wodę i ścieki

Każdy dom musi mieć dostęp do wody pitnej. Z budynku trzeba też odprowadzać ścieki spływające z sanitariatów, umywalek, pralek itp. Zasadniczo można to robić na dwa sposoby - korzystać z publicznej infrastruktury albo z wykonanej we własnym zakresie studni i szamba lub oczyszczalni ścieków. Ten dylemat jest jednak często teoretyczny, bo w naszym kraju wiele działek wciąż nie ma dostępu do wodociągu i sieci kanalizacyjnej.
O tym, skąd czerpać wodę i gdzie odprowadzać ścieki, należy pomyśleć już na etapie wybierania działki. Te z dostępem do kanalizacji i wodociągu są bowiem bardziej pożądane, a przez to droższe. Inwestorzy, którzy nie mogą sobie pozwolić na większy wydatek, nawet z perspektywą wygodniejszej eksploatacji domu, muszą szukać innych rozwiązań.
W przypadku wody sprawa jest dość prosta - trzeba tylko rozstrzygnąć, jaki typ studni wykonać i jak uzdatniać kranówkę. Zaplanowanie własnej kanalizacji jest bardziej skomplikowane, bo do rozstrzygnięcia jest niełatwy dylemat: szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków? Niełatwy, bo każdy wariant ma zalety i wady. Tu ważne zastrzeżenie - oczyszczalnię ścieków można brać pod uwagę jedynie wtedy, gdy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (lub - jeśli go nie uchwalono - w decyzji o warunkach zabudowy) nie ma zapisu zakazującego budowy takiej infrastruktury. Ponadto działka musi mieć odpowiednie rozmiary, bo oczyszczalnia nie może się zna...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
