Panele PV od podstaw
Instalacje fotowoltaiczne przez ostatnie lata bardzo się upowszechniły. Nic w tym dziwnego, gdyż dzięki nim można sporo zaoszczędzić i w pewnym stopniu uniezależnić się od dostaw prądu z sieci. Jednak żeby całość działała prawidłowo trzeba znać podstawowe zasady jej funkcjonowania oraz doboru komponentów.
Do założenia instalacji PV może nas skłonić kilka czynników. Prawdopodobnie najczęściej chodzi po prostu o obniżenie rachunków za prąd. To racjonalne podejście, gdyż jest to najdroższy z nośników energii. Dlatego nawet niezbyt wielkie zużycie energii elektrycznej wyraźnie odbija się na domowym budżecie. Tym bardziej zaś, jeżeli mamy lub planujemy założyć urządzenia zużywające dużo prądu - kocioł elektryczny, pompę ciepła, klimatyzatory, czy choćby kuchenkę elektryczną.
Jednak nawet, jeżeli nie zużywamy szczególnie dużo energii elektrycznej, to obawiamy się, że jej ceny będą szybko rosnąć - a wraz z cenami wzrosną rachunki. Trzeba przyznać, że są to obawy jak najbardziej uzasadnione. W 2022 r. cena w najpopularniejszej całodobowej taryfie G11 wynosiła ok. 0,75 zł/kWh, natomiast zgodnie z nowymi taryfami na 2023 r. ma wynosić ok. 1,30 zł/kWh. To największa podwyżka od lat i prawdopodobnie nie ostatnia.
Posiadanie mikroinstalacji w pewnym stopniu uniezależnia nas od sieci. Im więcej z...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze