Robota dla dekarza
Wykonanie kompletnego dachu to poważna pozycja w każdym kosztorysie budowy domu jednorodzinnego. Aby inwestycja zakończyła się sukcesem, prace te warto zlecić doświadczonej ekipie ciesielsko-dekarskiej. To jednak nie od niej, a od inwestora i projektanta (i od zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) zależy kształt dachu, sposób jego pokrycia i zastosowane orynnowanie. Niniejszy poradnik zawiera kluczowe informacje, które pozwolą podjąć najważniejsze decyzje dotyczące tych elementów.
Zdecydowana większość domów w naszym kraju zwieńczona jest dachami spadzistymi. Taka konstrukcja dużo lepiej niż płaska radzi sobie z wodą opadową i śniegiem. Ponadto, jako integralna część elewacji budynku, może stanowić jego efektowną ozdobę.
Kształt dachu to tylko jeden z elementów decydujących o jego walorach użytkowych. Ważny jest też dobór odpowiedniego pokrycia - solidnego, szczelnego, a przy tym estetycznego i pasującego stylistycznie do bryły budynku. Wreszcie często niedoceniane orynnowanie, które pozwala odprowadzić z dachu deszczówkę, chroniąc elewację przed zalaniem.
Rodzaje dachów spadzistych: jednospadowy (a), dwuspadowy (b), kopertowy (c), mansardowy (d), półszczytowy (e).
Jaka konstrukcja?
Dachy spadziste mogą mieć jedną lub kilka połaci. Te pierwsze nazywamy jednospadowymi, wśród drugich wyróżnia się konstrukcje dwuspadowe, kopertowe, mansardowe i półszczytowe. Najbardziej rozpowszechnione są dachy dwuspadowe, które są najłatwiejsze do zrealizowan...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze