To, co sprawdzone
Wokół domu zwykle układamy kostkę brukową, aby uniknąć wnoszenia do niego piasku, błota, lub powstawania kałuż na działce. Od ponad dwudziestu lat materiał ten króluje na posesjach prywatnych (i nie tylko). Ma to jednak swoje uzasadnienie. Nawierzchnię taką dość łatwo wykonać, a później pielęgnować, naprawiać, modyfikować. Producenci oferują szeroki wybór kostki, także pod względem ceny.
Bruk ma tę przewagę nad płytami, że dobrze znosi obciążenia - w przypadku dużych tafli jest większe ryzyko pęknięcia. Z drobnych elementów łatwiej też układać nawierzchnie o skomplikowanym kształcie (nie ma konieczności przycinania kostki) i zaokrąglone wzory.
Na rynku brukarskim dominuje beton. Wyroby z nieco wyższej półki nie przypominają szarych czy czerwonych kostek z lat 90. Pod względem estetyki nie ustępują klinkierowym i kamiennym - trwalszym, ale droższym. Wszystkie wymienione materiały nadają się na ścieżki, tarasy ziemne oraz podjazdy. Bruk drewniany natomiast układamy jedynie w obrębie traktów pieszych.
Decydując się na bruk z betonu, warto wybierać produkty uszlachetnione - np. z widoczną warstwą naturalnego kruszywa. SEMMELROCK, LIBET
NOWOCZESNE WYROBY BETONOWE
Wybór bruku jest ogromny. Nowe technologie pozwalają go rozmaicie formować, barwić, uszlachetniać. Może do złudzenia przypominać drewno albo starobruk - obijany w specjalnym bębnie zysku...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze