Ogrzewanie na każdą okazję
Grzejniki to tak naprawdę wiele skrajnie odmiennych konstrukcji. Nie chodzi tylko o wygląd czy materiał z którego są wykonane. Może różnić je zasada działania, wymagania montażowe, przystosowanie do zasilania wodą o kompletnie innej temperaturze. Początkującemu inwestorowi trudno się w tym wszystkim połapać, ale z drugiej strony mnogość rozwiązań to też możliwość idealnego dopasowania grzejnika do potrzeb.
Zasilanie elektryczne lub ciepłą wodą to podstawowe rozróżnienie w przypadku grzejników. I zasadnicza decyzja inwestora, w który system „wejdzie”. W polskich domach króluje ogrzewanie wodne. Co oznacza, że grzejniki są zasilane przez kocioł lub pompę ciepła. Stanowią część scentralizowanego systemu złożonego ponadto z rur, pompy, rozdzielaczy, zaworów, regulatora temperatury itd. Należy zatem patrzeć na nie jako na część większej całości i odpowiednio dopasować do pozostałych elementów. Trzeba pamiętać choćby o takich kwestiach jak rodzaj podłączenia (z dołu, z boku) i przewidywana temperatura wody w obiegu, bo od niej bardzo zależy ostateczna moc grzejnika. Wymiana istniejących grzejników na nowe, czy zastąpienie przewidzianych w projekcie innymi to poważna decyzja i spore przedsięwzięcie.
Z kolei grzejniki elektryczne to przykład decentralizacji w ogrzewaniu. Każdy z nich wymaga jedynie podłączenia do gniazdka i z zasady każdy ma własny termostat, którym regulujemy temperaturę. Ni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze