Warto mieć pompę

Jakie znaczenie ma sposób ogrzewania dla wartości domu? Niebagatelne, i bynajmniej nie chodzi tylko o wysokość samych rachunków ponoszonych dziś za eksploatację. Mamy tu wiele aspektów - choćby pewność działania, uciążliwość obsługi, to jakie są jego perspektywy w kontekście unijnej polityki klimatycznej. Od kilku lat szczególne zainteresowanie wzbudzają zaś pompy ciepła. Czy w takim razie warto kupić dom ogrzewany pompą ciepła, albo zainwestować w nią, licząc na korzystniejszą cenę, w razie sprzedaży budynku?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego na każdą instalację grzewczą warto patrzeć w długiej perspektywie
Czy pompy zapewniają niezawodne ogrzewanie
Na czym polega odejście od paliw kopalnych w UE
Jak polityka unijna wpłynie na rynek pomp ciepła
Czy po 2030 r. pojawi się zakaz używania kotłów
Jaki wpływ ma rodzaj pompy ciepła na koszty
Co tak naprawdę może zapewnić pompa
W naszym klimacie wszystkie użytkowane przez cały rok domy wymagają ogrzewania. Tak więc, jakaś instalacja grzewcza jest w nich od lat standardem. Z zastrzeżeniem, że może być ona mniej lub bardziej rozbudowana i nowoczesna, oparta o różne źródła ciepła, wymagająca dość uciążliwej obsługi lub w pełni zautomatyzowana. O ile pozostałe instalacje - wodna, kanalizacyjna czy elektryczna - zwykle nie różnią się zbytnio w poszczególnych domach, to akurat jeżeli chodzi o ogrzewanie, różnice są zasadnicze.
Nie można też pomijać faktu, że w prawie każdym domu jednorodzinnym jego ogrzewanie stanowi główny koszt eksploatacyjny. Przy tym instalacja c.o. oraz źródło ciepła to nie meble albo kolor ścian w salonie - tego nie da się zmienić łatwo, szybko i niskim kosztem. Dlatego warto patrzeć na ogrzewanie - pod kątem kosztów, jak i obsługi - mając w głowie perspektywę przynajmniej kilkunastu kolejnych lat.
Jak na tym tle wypadają pompy ciepła? Generalnie bardzo korzystnie, gdyż są urządzeniami ni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
